Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Svet

Kako razumeti vojno ekonomijo Rusije in njeno prihodnost

Dve leti in pol po tem, ko je ruski predsednik Vladimir Putin začel invazijo na Ukrajino, se zdi, da je rusko gospodarstvo velika uganka.
Rusi predsednik Vladimir Putin premore načrt za vzdržno poslovanje Rusije tudi v vojnem času, toda tako ne bo šlo v nedogled. FOTO: Artjom Geodakjan/Reuters
Rusi predsednik Vladimir Putin premore načrt za vzdržno poslovanje Rusije tudi v vojnem času, toda tako ne bo šlo v nedogled. FOTO: Artjom Geodakjan/Reuters
Project Syndicate
2. 11. 2024 | 05:00
2. 11. 2024 | 10:11
12:42

V nadaljevanju preberite:

Dve leti in pol po tem, ko je ruski predsednik Vladimir Putin začel obsežno invazijo na Ukrajino, se zdi, da je rusko gospodarstvo uganka, zavita v enigmo nasprotujočih si zgodb. Če bi želeli trditi, da so gospodarstvo ohromile sankcije Zahoda, da Kremelj daje prednost vojaškim izdatkom in da na to vplivajo uspešni napadi ukrajinskih dronov na ruske rafinerije nafte, bi to mnenje podpiralo kar nekaj dokazov. Če pa bi želeli poudariti odpornost ruskega gospodarstva s sklicevanjem na prilagodljivost domačih podjetij ali zmožnost potrošnikov, da nadomestijo uvožene izdelke z domačimi imitacijami, te trditve ne bi zlahka ovrgli.

Ruskemu gospodarstvu dejansko ne gre najbolje. Sankcije so mu res škodovale, ukrajinski napadi brezpilotnih letal pa so resnično povzročali motnje. Če pogledamo dolgoročno, gospodarstvo v številnih sektorjih nazaduje, nedavno napovedano drastično povečanje vojnih izdatkov pa je dolgoročno nedvomno neobvladljivo. Hkrati Rusija še zdaleč ni blizu gospodarskemu »zlomu«, ki so ga mnogi komentatorji napovedovali in pričakovali. Če bo Putin nadaljeval s svojimi vojnimi načrti – kar je zelo verjetno –, se lahko izkaže, da bo gospodarstvo še najmanjša težava, ki ga bo doletela.

Tisti, ki upajo, da bo zlom ruskega gospodarstva ustavil Putinovo krvavo vojno, so večkrat podcenili, kako zelo se gospodarstvo prilagodi neugodnim okoliščinam. Povečana vojaška poraba je znatno spodbudila rusko industrijsko proizvodnjo, saj se je v prvi polovici leta 2024 v primerjavi z drugo polovico leta 2022 proizvodnja v vojaških panogah povečala za približno 60 %. Odločilni element pri tej obliki vladne politike pa je to, da so državljani pripravljeni sprejeti manjše izdatke za zdravstvo, izobraževanje in civilno infrastrukturo. Učinek zmanjšanja javnih izdatkov za revne so ublažili povečani proračunski transferji vojakom in njihovim družinam. Po nekaterih ocenah so ti transferji od julija 2023 do junija 2024 presegli 1,5 % ruskega BDP (7,5-8,2 % vseh izdatkov), pri čemer je bila večina izdana v obliki posmrtnin družinam vojakov. Celotna analiza na voljo naročnikom. (avtor: Konstantin Sonin)

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine