Neomejen dostop | že od 9,99€
Južnokorejski predsednik Jun Sok Jol je danes razglasil »izredno vojno stanje« in obljubil, da bo »izkoreninil sile«, ki podpirajo Severno Korejo. Opozicijo je obtožil, da nadzoruje parlament, simpatizira s Severno Korejo in hromi vlado s protidržavnimi dejavnostmi, poroča Guardian. Južnokorejski parlament je kmalu po razglasitvi izglasoval razveljavitev razglasitve vojnega stanja, vendar vojska vztraja, da izredne razmere veljajo, dokler jih ne prekliče predsednik. Jun Sok Jol je v zgodnjih jutranjih urah po lokalnem času, vendarle razglasil konec izrednih razmer.
Na televizijskem brifingu v torek zvečer je Jun Sok Jol nepričakovano oznanil izredne razmere in obljubil, da bo »izkoreninil prosevernokorejske sile in zaščitil ustavni demokratični red«. Ukrep je sprejel v parlamentarni razpravi o proračunu in naj bi bil nujen za zaščito države pred »severnokorejskimi komunističnimi silami in za odpravo protidržavnih elementov«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vodja opozicije Li Dže Mjung, ki je na predsedniških volitvah leta 2022 tesno izgubil proti Junu, je Junovo napoved označil za »nezakonito in neustavno«. Celo vodja Jun Sok Jolove lastne konservativne stranke Han Dong Hun je obljubil, da bo uvedbo zakona ustavil »skupaj z ljudstvom«. V stavbi skupščine so udrli vojaki posebnih enot.
Vseh 190 prisotnih izmed 300 poslancev je soglasno izglasovalo blokado predsednikove poteze o razglasitvi vojnega stanja. V skladu z zakonodajo mora namreč vlada odpraviti vojno stanje, če to na glasovanju zahteva večina poslancev. Vojska naj bi že začela zapuščati stavbo.
Južnokorejski vojaški uradniki so po parlamentarnem glasovanju sporočili, da bo vojno stanje veljalo, dokler ga ne prekliče predsednik. Ta se je po nekaj urah vendarle razglasil konec izrednih razmer.
Pred parlamentom je, kljub poznim nočnim uram, vztrajala množicaprotestnikov, ki so zahtevali ukinitev izrednega stanja.
Junova konservativna stranka Ljudska moč se je namreč znašla v slepi ulici z liberalno opozicijsko Demokratsko stranko glede zakona o proračunu za prihodnje leto.
Jun, čigar ocena priljubljenosti je v zadnjih mesecih padla, ima od nastopa mandata leta 2022 težave pri uveljavljanju svojega programa v parlamentu, ki ga nadzira opozicija. Predsednik je zavračal pozive k neodvisnim preiskavam škandalov, v katere so bili vpleteni njegova soproga in visoki uradniki.
Poveljnik vojnega stanja Park An Su je dejal, da so po uvedbi vojnega stanja prepovedane vse politične dejavnosti, vse medije pa bo nadzorovala vlada.
Vse politične dejavnosti, vključno z dejavnostmi nacionalne skupščine, lokalnih svetov, političnih strank in političnih združenj, pa tudi zborovanja in demonstracije, so strogo prepovedane. Vsi mediji in publikacije so pod nadzorom poveljstva za vojno stanje.
V skladu z južnokorejsko zakonodajo poveljstvo za vojno stanje ne more aretirati poslancev, vlada pa mora odpraviti vojno stanje, če to zahteva večina članov narodne skupščine na glasovanju.
Tiskovna agencija Jonhap sicer poroča, da je južnokorejska vojska napovedala prekinitev vseh parlamentarnih dejavnosti. Policija in vojska množici preprečujeta vstop v narodno skupščino. Protestniki pred stavbo zahtevajo konec izrednega stanja.
Po razglasitvi vojnega stanja je južnokorejska vojska razglasila, da bodo parlament in druga politična zborovanja, ki bi lahko povzročila »družbeno zmedo«, prekinjena. Ljudi, ki kršijo vojno stanje, lahko aretirajo brez sodnega naloga.
Vojska je tudi sporočila, da se morajo stavkajoči zdravniki v državi vrniti na delo v 48 urah, je poročala tiskovna agencija. Več tisoč zdravnikov že več mesecev stavka zaradi vladnih načrtov za povečanje števila študentov na medicinskih fakultetah.
V Južni Koreji je bilo vojno stanje nazadnje razglašeno leta 1979, po umoru takratnega južnokorejskega diktatorja Park Čang Hija, ki je oblast prevzel z vojaškim udarom leta 1961.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji