Neomejen dostop | že od 9,99€
Razkritja o uhajanju tajnih informacij iz urada izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja razburjajo Izrael. Nekdanji tiskovni predstavnik premierja je osumljen, da je medijem posredoval tajne dokumente, ki bi lahko škodili pogajanjem o izpustitvi talcev iz Gaze. Pojavljajo pa se tudi kritike, da bi lahko bil vpleten celo Netanjahu.
V središču preiskave, ki sta jo septembra sprožili izraelska notranja obveščevalna agencija Šin Bet in vojska, sta objavi britanskega tednika The Jewish Chronicle in nemškega časnika Bild, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V enem od člankov so domnevno razkrili, kako je nameraval tedanji vodja islamističnega gibanja Hamas Jahja Sinvar pretihotapiti talce iz Gaze v Egipt preko koridorja Filadelfi. V drugem članku pa so razkrili interni dopis vodstva Hamasa o strategiji Sinvarja, da namerno zavlačujejo pogajanja.
Prvi dokument se je kasneje izkazal za neresničnega, pri drugem članku pa se je izkazalo, da je interni dopis v resnici spisal nižji pripadnik Hamasa.
V Izraelu je veljala prepoved poročanja o preiskavi, v nedeljo pa je sodišče to prepoved delno odpravilo in omogočilo delni vpogled v dokumentacijo.
Med glavnimi osumljenci uhajanja informacij je nekdanji tiskovni predstavnik premierja Eliezer Feldštajn, ki so ga pridržali. Poleg njega so pridržali še tri druge osebe, med njimi predstavnike varnostnih organov, vendar njihove identitete niso razkrili.
Netanjahuju je deležen očitkov, da namerno zavlačuje pogajanja o izpustitvi talcev. Kritiki pa so po razkritju tajnih dokumentov v septembru opozarjali, da vsebina le podpira stališče Netanjahujuja glede nadaljevanja vojne v Gazi.
Po novih razkritjih pa so se pojavili še očitki, da bi lahko bil Netanjahu celo vpleten v odtekanje informacij.
Izraelsko sodišče je namreč posvarilo, da bi lahko curljanje dokumentov povzročilo resno škodo državni varnosti. "Posledično bi bila lahko ogrožena sposobnost varnostnih organov, da dosežejo cilj izpustitve talcev kot del vojnih ciljev," je dodalo.
Ključni opozicijski voditelj Jair Lapid je v nedeljo novinarjem povedal, da bi morale podrobnosti resne varnostne afere v Netanjahujevi pisarni vznemiriti vsakega Izraelca. »Ta afera je nastala v kabinetu predsednika vlade, preiskava pa mora ugotoviti, ali ni bila izvedena po premierjevih navodilih,« je Lapid premierju očital vpletenost.
Drugi vodilni opozicijski politik Beni Ganc pa je bil kritičen, da to ni primer domnevnega curljanja informacij, ampak nabiranje političnih točk z državnimi skrivnostmi.
Netanjahu se sicer brani očitkov, med drugim so v njegovi pisarni zatrdili, da osumljeni nikoli ni sodeloval pri varnostnih razpravah, ni bil v stiku s tajnimi informacijami ali se udeleževal tajnih obiskov.
Izraelski naseljenci na okupiranem Zahodnem bregu so ponoči v bližini Ramale zažgali 18 vozil Palestincev. Ob prihodu palestinskih gasilcev so začeli streljati v zrak. Okoli deset napadalcev se je razbežalo šele po konfrontaciji z domačini.
Izraelska policija je uvedla preiskavo incidenta, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Razmere na okupiranem Zahodnem bregu so se zaostrile po začetku vojne v Gazi oktobra lani. Vedno znova se poroča tudi o nasilju izraelskih naseljencev nad Palestinci. Zaradi ponavljajočega se nasilja je med drugim Evropska unija že uvedla sankcije proti naseljencem, podobno tudi ZDA.
Na okupiranem območju ob treh milijonih Palestincev živi okoli 700.000 izraelskih naseljencev.
Izrael je uradno obvestil Združene narode o prekinitvi sporazuma o sodelovanju z Agencijo ZN za pomoč Palestincem na Bližnjem vzhodu (UNRWA). Pri tem so zagotovili, da bodo še naprej sodelovali s humanitarnimi organizacijami, ki »ne spodbujajo terorizma«.
Izraelski veleposlanik pri ZN Danny Danon je na omrežju X sporočil, da je njegova država generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa uradno obvestila o prekinitvi sodelovanja z UNRWA. »Kljub prepričljivim dokazom, ki smo jih predložili ZN in ki utemeljujejo infiltracijo Hamasa v UNRWA, ZN niso storili ničesar, da bi popravili položaj,« je dodal Danon.
Veleposlanik je objavil tudi pismo Guterresu, ki je datirano v nedeljo.
Kot pojasnjujejo izraelske oblasti, nameravajo še naprej sodelovati s humanitarnimi organizacijami, vendar »ne z organizacijami, ki spodbujajo terorizem«, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Izraelski parlament je prejšnji teden sprejel zakonodajo, s katero je UNRWA s prihodnjim letom prepovedal delovanje v Izraelu in zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu. Zakonodaja ogroža tudi delo agencije na območju Gaze, saj Izrael nadzira tamkajšnje mejne prehode. Zakon bo začel veljati januarja.
Varnostni svet ZN je pri tem posvaril, da bi vsaka prekinitev ali začasna ustavitev dela UNRWA imela resne humanitarne posledice za milijone palestinskih beguncev, tako na zasedenih palestinskih ozemljih kot v sosednjih državah, kot sta Sirija in Libanon. Izrael so pozvali, naj si premisli.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji