Neomejen dostop | že od 9,99€
V napadu v Bejrutu je bil v petek ubit vodja šiitskega gibanja Hezbolah Hasan Nasrala, je po poročanju tujih tiskovnih agencij danes sporočila izraelska vojska. Njegovo smrt je uradno potrdil tudi Hezbolah.
»Hasan Nasrala je mrtev,« je na omrežju X zapisal tiskovni predstavnik izraelske vojske Nadav Šošani. Tudi tiskovni predstavnik vojske David Avraham je za francosko tiskovno agenciji AFP potrdil, da je bil vodja Hezbolaha eliminiran po petkovih napadih na libanonsko prestolnico.
Na smrt Nasrale se je odzvalo tudi palestinsko islamistično gibanje Hamas. Zatrdilo je, da bo to le še okrepilo odpor v Palestini in Libanonu. »Najostreje obsojamo to barbarsko sionistično agresijo in napad na stanovanjske stavbe v južnem predmestju Bejruta ter menimo, da gre za strahopetno teroristično dejanje, pokol in grozljiv zločin,« je dodalo.
Iransko zunanje ministrstvo je v odzivu opozorilo, da se bo »pot Nasrale nadaljevala, njegov cilj pa se bo uresničil z osvoboditvijo Jeruzalema«. Iraške oblasti so medtem obsodile uboj Nasrale in napovedale tridnevno žalovanje.
Na Bližnjem vzhodu se danes vrstijo obsodbe umora vodje libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasrale. Libanonska vlada je sporočila, da bo žalovanje po smrti dolgoletnega vodje Hezbolaha trajalo od 30. septembra do 2. oktobra. Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je razglasil petdnevno žalovanje, v Iraku pa bo trajalo tri dni.
Hamenej, ki so ga po smrti vodje Hezbolaha premestili na varno, je danes tudi pozval vse muslimane, naj stojijo ob strani Libanoncem in Hezbolahu ter ju podpirajo pri spopadih z izraelskim režimom.
Prvi podpredsednik Irana Mohammad Reza Aref je po poročanju iranske tiskovne agencije Isna opozoril Izrael, da bo smrt Nasrale povzročila njegovo uničenje. Iransko zunanje ministrstvo, ki financira in oborožuje Hezbolah, pa je sporočilo, da se bo delo Nasrale nadaljevalo tudi po njegovi smrti.
Palestinski predsednik Mahmud Abas je Libanonu izrazil globoko sožalje zaradi smrti Nasrale in civilistov, ki so bili ubiti v brutalni izraelski agresiji, so sporočili iz njegovega urada.
Palestinsko islamistično gibanje Hamas, ki ga Hezbolah podpira, pa je zatrdilo, da bo uboj Nasrale le še okrepil odpor v Palestini in Libanonu. »Najostreje obsojamo to barbarsko agresijo in napad na stanovanjske stavbe v južnem predmestju Bejruta ter menimo, da gre za strahopetno teroristično dejanje, pokol in grozljiv zločin,« so sporočili iz gibanja.
Biden: Z umorom vodje Hezbolaha zadoščeno pravici za njegove žrtve
Ameriški predsednik Joe Biden je danes ocenil, da je z umorom vodje šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasrale v izraelskem zračnem napadu zadoščeno pravici za njegove številne žrtve, vključno s tisoči ameriških, izraelskih in libanonskih civilistov, so sporočili iz Bele hiše.
Biden je ob tem poudaril, da ZDA v celoti »podpirajo pravico Izraela, da se brani pred Hezbolahom, Hamasom, Hutiji in drugimi terorističnimi skupinami, ki jih podpira Iran«.
Dodal je, da je v petek ameriškemu obrambnemu ministru Lloydu Austinu naročil, naj še okrepi obrambno držo ameriških sil na Bližnjem vzhodu, da bi odvračali od agresije in zmanjšali tveganje širše regionalne vojne.
»Naš cilj je, da bi z diplomatskimi sredstvi deeskalirali konflikte v Gazi in Libanonu,« je izpostavil ameriški predsednik. Po njegovih besedah si ZDA v Gazi prizadevajo za dogovor o prekinitvi ognja in izpustitvi talcev, ki ga je podprl Varnostni svet ZN. V Libanonu pa se pogajajo o dogovoru, ki bi omogočil varno vrnitev ljudi na njihove domove v Izraelu in južnem Libanonu. »Čas je, da se ti dogovori zaključijo, da se odpravijo grožnje Izraelu in da širša bližnjevzhodna regija pridobi večjo stabilnost,« je zaključil.
Oboroženo palestinsko gibanje Islamski džihad pa je poudarilo, da bodo »prej ali slej odporniške sile v Libanonu, Palestini in regiji prisilile sovražnika, da bo plačal ceno svojih zločinov in okusil poraz za to, kar so storile njegove grešne roke«.
Tudi Sirija je obsodila umor Nasrale, ki je veljal za enega glavnih podpornikov Damaska v dolgoletni državljanski vojni. Kot je sporočilo sirsko zunanje ministrstvo, Izrael s tem znova potrjuje svoje barbarstvo in brezobzirno nespoštovanje vseh mednarodnih standardov in zakonov.
Uboj Nasrale je obsodil tudi Irak. Predsednik vlade Mohamed Šija al-Sudani je ocenil, da gre za zločin, ki kaže, da je judovska država prestopila vse meje.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa je v odzivu na nasilje v Libanonu Izraelu očital, da izvaja politiko genocida, okupacije in invazije.
Jemenski uporniki hutijevci, ki jih podpira Iran in ki v znak solidarnosti s Hamasom napadajo ladje v Rdečem morju, so v izjavi zapisali, da bo »mučeništvo Hasana Nasrale povečalo plamen žrtvovanja, vročino navdušenja in moč odločnosti proti Izraelu«.
Slovenija poziva k preprečitvi nadaljnjega zaostrovanja na Bližnjem vzhodu
Slovensko zunanje ministrstvo je po uboju vodje libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasrale danes pozvalo vse, naj ravnajo zadržano in preprečijo nadaljnje zaostrovanje razmer na Bližnjem vzhodu. »Civilno prebivalstvo je treba vedno zaščititi in ubijanje se mora ustaviti,« je še zapisalo na družbenem omrežju X.
Ob tem je ministrstvo pozvalo, da se moramo za vsako ceno izogniti vojni v Libanonu. Poudarilo je tudi, da je nujno uresničevanje resolucije 1701, ki jo je leta 2006 sprejel Varnostni svet Združenih narodov.
Resolucija, katere namen je bil končati vojno v Libanonu leta 2006, poziva k popolni prekinitvi sovražnosti med Izraelom in Hezbolahom, umiku izraelskih sil iz Libanona, ki naj bi jih nadomestile libanonske sile in sile UNIFIL na jugu Libanona, ter razorožitvi oboroženih skupin, vključno s Hezbolahom, pri čemer južno od reke Litani ne bi smele delovati nobene oborožene sile razen sil UNIFIL in libanonske vojske.
Ta resolucija se še danes ne uresničuje v celoti. Libanon očita Izraelu, da se ni v celoti umaknil z libanonskih ozemelj ter da pogosto krši zračni in morski prostor. Hezbolah in druge oborožene skupine na jugu Libanona se niso umaknile temveč je Hezbolah celo povečal svoje oborožitvene zmogljivosti ter okrepil oborožene sile južno od reke Litani.
Izrael je v zadnjih dneh močno okrepil napade na cilje v Libanonu, v katerih je bilo od ponedeljka ubitih več sto ljudi, na tisoče pa ranjenih. Med drugim je v petek izvedel napade na južno predmestje Bejuruta, v katerih je bil ubit tudi vodja Hezbolaha Nasrala.
Francosko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je v stiku s svojimi regionalnimi in libanonskimi partnerji, da bi se izognili zaostrovanju razmer. Vodja Agencije ZN za palestinske begunce (UNRWA) Philippe Lazzarini pa je na omrežju X opozoril, da bi nadaljnja širitev vojne povzročila le še večje trpljenje civilistov. Civiliste je treba zaščititi. Civilna infrastruktura ne sme biti tarča napadov, je še dodal.
Izraelske sile so minulo noč izvedle več letalskih napadov na južna predmestja Bejruta, kjer naj bi bila po trditvah Izraela skladišča orožja Hezbolaha. Po navedbah izraelske vojske so bili v napadih v Bejrutu ubiti Nasrala in več drugih poveljnikov Hezbolaha. V napadih je bilo po navedbah libanonskih oblasti ubitih najmanj šest ljudi, 91 pa ranjenih.
»Napad je bil izveden, ko je Hezbolahovo višje poveljstvo delovalo na sedežu in izvajalo teroristične dejavnosti proti državljanom države Izrael,« je še sporočila vojska.
Tiskovni predstavnik vojske Daniel Hagari je pozneje Hezbolah označil za enega največjih sovražnikov Izraela. »Nismo v vojni z Libanonci, v vojni smo s Hezbolahom,« je nadaljeval in poudaril, da je bil sedež Hezbolaha v Bejrutu, kjer je bil v izraelskem napadu ubit Nasrala, po mednarodnem pravu legitimen vojaški cilj.
Dodal je še, da je Izrael civilistom omejil zborovanja na območjih osrednjega Izraela na tisoč ljudi, poroča britanski BBC.
Načelnik generalštaba izraelske vojske Herzi Halevi je obljubil, da bo vojska dosegla vsakogar, ki bo ogrožal državljane Izraela. »Sporočilo je preprosto, vsakdo, ki bo ogrožal izraelske državljane - vedeli bomo, kako ga doseči,« piše v njegovi izjavi.
Izrael je poleg Nasrale potrdil tudi smrt drugih poveljnikov Hezbolaha, vključno s poveljnikom gibanja v južnem Libanonu Alija Karaka. »Napad je bil izveden, ko je Hezbolahovo višje poveljstvo delovalo na sedežu in izvajalo teroristične dejavnosti proti državljanom države Izrael,« je še sporočila vojska.
Vojska poudarja, da boj proti Hezbolahu še ni končan. »Pred nami je veliko dela. Hezbolah ima še vedno rakete in izstrelke ter sposobnost, da jih izstreli več hkrati,« je na novinarski konferenci povedal Šošani in ocenil, da naj bi imel Hezbolah več deset tisoč raket.
»Ali smo torej pripravljeni na širšo eskalacijo? Da. Že eno leto smo v širši eskalaciji, vojni na več frontah. Naše sile so v visoki pripravljenosti, naša obveščevalna služba je v pripravljenosti in išče tovrstne grožnje,« je nadaljeval in hkrati izrazil upanje, da bo Hezbolah s smrtjo Nasrale spremenil svojo usmeritev, poroča tiskovna agencija Reuters.
Nasrala je bil vodja Hezbolaha ter ena najbolj znanih in vplivnih osebnosti na Bližnjem vzhodu. Javnosti se je izogibal več let v strahu, da bi ga Izrael umoril, poroča britanski BBC.
Bil je tesno povezan z Iranom in imel ključno vlogo pri preoblikovanju Hezbolaha v politično in vojaško silo, kakršna je danes. Pod njegovim vodstvom je Hezbolah pomagal usposabljati borce palestinskega islamističnega gibanja Hamas ter milice v Iraku in Jemnu, od Irana pa je pridobival orožje za napade na Izrael.
Iranski predsednik Masud Pezeškian je prepričan, da bo uboj Nasrale le še okrepil odpor in da mednarodna skupnost ne bo pozabila, da je bil »ukaz za teroristični napad izdan iz New Yorka«. S tem je verjetno mislil na udeležbo izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja na seji Generalne skupščine ZN.
Dodal je še, da ZDA ne morejo zanikati vpletenosti v uboj Nasrale, poroča katarska televizija Al Jazeera.
Iranski mediji medtem poročajo, da je bil v napadu na sedež Hezbolaha ubit tudi namestnik poveljnika operacij islamske revolucionarne garde Abas Nilforušan, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Iranskega vrhovnega voditelja ajatolo Alija Hameneja so premestili na varno lokacijo v Iranu, sta za tiskovno agencijo Reuters povedala dva regionalna uradnika. Dodala sta, da je Teheran v stalnem stiku s Hezbolahom in drugimi regionalnimi skupinami, da bi določil naslednje korake, potem ko je Izrael sporočil, da je ubil vodjo Hezbolaha.
Hamenej je pozneje v izjavi, v kateri ni omenil vodje šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasrale, obsodil poboje libanonskega ljudstva in opozoril, da je to dokaz »kratkovidnosti in nespametne politike voditeljev Izraela«, poroča britanski BBC.
Poudaril je, da vse odporniške skupine v regiji podpirajo Hezbolah in mu stojijo ob strani. »Izraelski kriminalci morajo vedeti, da so znatno premajhni, da bi lahko povzročili kakršno koli večjo škodo trdnjavam Hezbolaha v Libanonu,« je nadaljeval in vse muslimane pozval, naj stojijo ob strani Libanoncem in Hezbolahu ter ju podpirajo pri spopadih z zatiralskim režimom.
Rusija je danes obsodila umor vodje šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasrale, ki je bil ubit v petek v izraelskem zračnem napadu na Bejrut. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres pa je izrazil zaskrbljenost zaradi »dramatičnega zaostrovanja« razmer na Bližnjem vzhodu.
»Ta krog nasilja se mora takoj ustaviti in vse strani se morajo umakniti z roba prepada,« je sporočil Guterresev tiskovni predstavnik. Dodal je, da Libanonci, Izraelci in širša regija ne morejo vzdržati vsesplošne vojne.
»Odločno obsojamo še en izraelski politični atentat,« pa je v izjavi za javnost zapisalo rusko zunanje ministrstvo. Dodalo je, da Izrael nosi polno odgovornost za dramatične posledice, ki bi jih umor vodje Hezbolaha lahko imel na Bližnjem vzhodu.
Rusija, ki velja za tesno zaveznico Irana, je ob tem pozvala Izrael, naj nemudoma ustavi sovražnosti in tako konča prelivanje krvi.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji