Neomejen dostop | že od 9,99€
18.22 Amnesty International obžaluje povzročeno jezo zaradi poročila o Ukrajini
Nevladna organizacija Amnesty International je danes sporočila, da »globoko obžaluje stisko in jezo«, ki jo je povzročila objava poročila, v katerem je ukrajinskim silam, ki se borijo proti ruski vojski, očitala kršitev mednarodnega prava. V svojem poročilu so namreč zapisali, da so ukrajinske sile civiliste izpostavile nevarnosti ruskega ognja. Organizacija je v izjavi navedla, da v celoti stojijo za svojimi ugotovitvami, ob tem pa poudarila, da »nič, kar smo dokumentirali, kar počnejo ukrajinske sile, na kakršen koli način ne opravičuje ruskih kršitev«, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Amnesty International je v četrtek objavljenem poročilu zapisal, da ukrajinske sile kršijo mednarodno pravo in ogrožajo civiliste, s tem ko vzpostavljajo baze v stanovanjskih četrtih, šolah in bolnišnicah. V Kijevu so se na poročilo ostro odzvali.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da skuša organizacija preložiti odgovornost z agresorja na žrtev. Vodja urada Amnesty v Ukrajini Oksana Pokalčuk pa je protestno odstopila s položaja in organizacijo obtožila podpiranja proruske propagande. Amnesty je v svojem poročilu med drugim navedla primere, ko naj bi ukrajinske sile v 19 mestih in vaseh v regijah Harkov in Mikolajiv ter v Donbasu civiliste izpostavile nevarnosti. Organizacija za človekove pravice v današnji izjavi ni želela umakniti te ocene. Kot je navedla, so ugotovili primere, ko so se »ukrajinske sile nahajale tik ob kraju, kjer so živeli civilisti, in jih s tem potencialno izpostavile nevarnosti ruskega ognja«, poroča AFP.
16.14 Zelenski pozvalk k sankcijam proti Rusiji
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem pozval k novim sankcijam proti Rusiji zaradi obstreljevanja elektrarne. Kot je danes zapisal na twitterju, je o tem že govoril s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. »Ruski jedrski terorizem terja odločnejši odgovor mednarodne skupnosti, sankcije proti ruski jedrski industriji,« je zapisal.
Medtem je ruska stran sporočila, da so ukrajinske enote danes znova napadle elektrarno, pri čemer je bila po njihovih trditvah poškodovana upravna zgradba znotraj kompleksa elektrarne. Izstrelek je padel 400 metrov od delujočega reaktorja, so sporočili po poročanju agencije Tass, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP. Ta dodaja, da navedb ni mogoče neodvisno preveriti.
13.42 Na Kosovu zaradi suma vohunjenja prijeli rusko novinarko Aslamovo
Na Kosovu so v soboto zaradi suma vohunjenja prijeli rusko novinarko Darijo Aslamovo. Novinarko časnika Komsomolska pravda so po zaslišanju izpustili in je medtem že zapustila Kosovo, poročajo tuje tiskovne agencije. Rusko veleposlaništvo v Beogradu je njeno aretacijo označilo za še eno v vrsti provokacij oblasti na Kosovu. Aslamovo so aretirali na meji zaradi suma, da bi bila lahko vohunka, je v soboto povedal kosovski minister za notranje zadeve Xhelal Svecla in dodal, da varnostne službe sedaj preverjajo »njene namene«, poroča Reuters. »Mnoge države so dokazale, da je sodelovala pri vohunjenju za rusko obveščevalno službo in da se je pretvarjala, da je novinarka,« je še dejal. Reuters ministrovih obtožb ni mogel preveriti.
Aslamova, ki dela za ruski tabloid Komsomolska pravda, je po poročanju časnika povedala, da so jo izpustili in da je sedaj v srbskem mestu Raška. Obtožb kosovskih oblasti na njen račun ne novinarka ne časnik nista komentirala, še navaja Reuters na spletni strani.
12.00 IAEA opozarja na tveganje za jedrsko nesrečo v Zaporožju
Vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je v soboto pozval k takojšnjemu končanju vojaških spopadov v okolici ukrajinske jedrske elektrarne Zaporožje. Opozoril je, da je tveganje za jedrsko nesrečo povsem realno. Grossi je po poročanju BBC dejal, da je izjemno zaskrbljen zaradi poročil o obstreljevanju največje evropske jedrske elektrarne, ki jo Rusija nadzoruje od marca, osebje, ki upravlja z njo, pa je še vedno ukrajinsko. Ukrajinskemu osebju mora biti omogočeno, da pomembne naloge izvaja brez groženj ali pritiskov, je dejal Grossi in dodal, da bi moralo biti IAEA omogočeno, da nudi tehnično podporo.
Ponovil je pripravljenost, da agencija v elektrarno napoti tehnično ekipo, kar sicer v Kijevu zavračajo, ker bi po njihovem prepričanju s tem dali legitimnost ruski zasedbi območja. Kot je v soboto na omrežju Telegram zapisala družba Energoatom, ki upravlja z ukrajinskimi jedrskimi elektrarnami, sta bila v petek poškodovana skladišče dušika in kisika ter pomožna zgradba. Obstaja nevarnost požara ali uhajanja radioaktivnih snovi, so dodali. Po navedbah BBC je bilo treba ustaviti enega od reaktorjev.
Ukrajinska in ruska stran se sicer medsebojno obtožujeta za ogrožanje elektrarne. Ukrajina opozarja na ruske napade, Rusija pa trdi, da jo s topništvom napada nasprotna stran.
11.44 Izplule so še štiri ladje z žitom
Iz ukrajinskih pristanišč so izplule še štiri ladje, natovorjene med drugim s koruzo in sončničnim oljem. Ladje, namenjene v Turčijo, Italijo in na Kitajsko, so na poti v Istanbul, da bi jih tam pregledali, je na twitterju danes sporočilo turško obrambno ministrstvo, ki ga povzema nemška tiskovna agencija DPA. Zadnje štiri ladje, ki so danes zapustile ukrajinska pristanišča, bodo v skladu z dogovorom med Ukrajino in Rusijo pregledali v Istanbulu, preden bodo nadaljevale svojo pot.
Ladje so izplule iz pristanišč Odesa in Črnomorsk po varnem pomorskem koridorju in bodo plule skozi Bosporsko ožino, poroča britanski BBC. Po opravljenih pregledih naj bi dve pristali v Turčiji, drugi dve pa sta namenjeni v Italijo in na Kitajsko.
Še ena prazna ladja je medtem dobila dovoljenje za plovbo do Ukrajine za natovarjanje, še navaja BBC. Po besedah ukrajinskih predstavnikov je to jasen znak, da je izvoz žita varen, pri čemer so pozvali ladjarske družbe, naj se vrnejo v državo. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v svojem običajnem nočnem nagovoru v soboto pozdravil ponoven izvoz žita, vendar ob tem opozoril, da varnostna tveganja ostajajo, poroča BBC. Od sklenitve dogovora o izvozu ukrajinskega žita konec julija je iz Ukrajine izplulo skupno osem tovornih ladij. Kot prva je od začetka ruske agresije proti Ukrajini v ponedeljek iz Odese izplula ladja Razoni, natovorjena s 26.000 tonami koruze, namenjena pa je bila v Libanon.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji