Iran je v okviru tretje faze odstopanja od jedrskega sporazuma zagnal hitrejše centrifuge za bogatenje urana, je danes sporočil tiskovni predstavnik iranske agencije za jedrsko energijo
Behruz Kamalvandi. So pa v Teheranu zagotovili, da bo lahko Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) tudi v prihodnje nadzorovala iranski jedrski program.
Iranska agencija za jedrsko energijo je zagnala centrifugi 20 IR-4 in 20 IR-6. »Še naprej bomo sodelovali z mednarodno jedrsko agencijo tudi v tej novi fazi in inšpektorjem IAEA ne bomo omejevali dostopa,« je zagotovil Kamalvandi.
Začasni vodja IAEA
Cornel Feruta naj bi se z višjimi predstavniki Irana sestal v nedeljo. S pomočjo hitrejših centrifug bi lahko Iran obogatil uran na 20 odstotkov. Z jedrskim sporazumom iz leta 2015 določeno zgornjo mejo 3,67 odstotka so prekoračili pred dvema mesecema, ko so uran obogatili na 4,5 odstotka.
ZDA so v odzivu sporočile, da niso presenečene nad iranskim zagonom hitrejših centrifug za bogatenje urana. Kot je dejal ameriški minister za obrambo
Mark Esper v Parizu po pogovorih s francosko obrambno ministrico
Florence Parly, ga novica ne preseneča, saj »Iran že več let krši in je kršil pogodbo o neširjenju jedrskega orožja, ter da Iranci zasledujejo tisto, kar so nameravali od nekdaj«.
Iranska agencija za jedrsko energijo je zagnala centrifugi 20 IR-4 in 20 IR-6. FOTO: Maxar Technologies via Reuters
Parlyjeva je ponovila poziv Francije Iranu, naj spoštuje mednarodni sporazum o iranskem jedrskem programu iz leta 2015. Ob tem je dodala, da bo Pariz nadaljeval z diplomatskimi prizadevanji v tej smeri. Esper, ki je julija prevzel obrambno ministrstvo ZDA, je trenutno na evropski turneji, v okviru katere je poleg Francije obiskal še Veliko Britanijo in Nemčijo.
Velika Britanija je v odzivu ocenila, da je zagon hitrejših iranskih centrifug za bogatenje urana razočaranje. »Ta tretji odmik od obvez iz jedrskega sporazuma je še posebej razočaranje v času, ko mi in naši evropski ter mednarodni partnerji trdno delamo na zmanjšanju napetosti z Iranom,« je v sporočilu za javnost zapisalo britansko zunanje ministrstvo.
Bogatenje urana je bilo ena od ključnih točk jedrskega sporazuma, saj so želeli na ta način preprečiti, da bi Iran razvil jedrsko orožje. Za tovrstno orožje je treba uran obogatiti na 90 odstotkov, a se lahko obogatitev z 20 na 90 odstotkov doseže relativno hitro. Iran je pred tem povečal tudi svoje zaloge urana s 300 na 357 kilogramov.
Iranski predsednik
Hasan Rohani je že v sredo napovedal, da bo Iran opustil izpolnjevanje dodatnih obveznosti iz jedrskega sporazuma, saj rešitve za omilitev ameriških sankcij še ni na vidiku. Sporočil je, da je ukazal opustitev vseh omejitev za raziskave in razvoj na jedrskem področju.
Komentarji