Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Ikea bo zaradi uporabe prisilnega dela v NDR izplačala šest milijonov evrov

Preiskava, ki so jo naročili sami, je pokazala, da so zaporniki v NDR izdelovali pohištvo za Ikeo vse do 70. in 80. let prejšnjega stoletja.
Vpletenost Ikee v prisilno delo je del širše zgodbe o izkoriščanju delovne sile v komunistični Nemčiji. FOTO: Mladen Antonov/AFP
Vpletenost Ikee v prisilno delo je del širše zgodbe o izkoriščanju delovne sile v komunistični Nemčiji. FOTO: Mladen Antonov/AFP
Pi. K.
4. 11. 2024 | 15:30
4. 11. 2024 | 15:56
4:00

Ikea, svetovno znana pohištvena veriga, je bila v preteklosti vpletena v uporabo prisilnega dela političnih in drugih zapornikov v Nemški demokratični republiki (NDR). Podjetje je neodvisno preiskavo, ki naj bi potrdila ali ovrgla navedbe medijev v preteklosti, naročilo samo. 

Preiskavo so izvedli revizorji iz Ernst & Younga, ki so ugotovili, da so zaporniki v NDR izdelovali pohištvo za Ikeo vse do 70. in 80. let prejšnjega stoletja. Poročilo je tudi pokazalo, da so bili predstavniki podjetja verjetno seznanjeni z uporabo političnih zapornikov za dodatno delovno silo, poroča CNN.

Vpletenost Ikee v prisilno delo je del širše zgodbe o izkoriščanju delovne sile v komunistični Nemčiji. Nemška demokratična republika, ki je obstajala med letoma 1949 in 1990, je bila pod nadzorom Sovjetske zveze, ki je vzpostavila trdo komunistično državo. V tem obdobju je na tisoče zapornikov delalo v tovarnah, kar je NDR spremenilo v pomembno lokacijo za poceni delovno silo, od katere so imela koristi številna zahodna podjetja. Številni politični zaporniki v NDR so bili zaprti zaradi nasprotovanja enopartijskemu komunističnemu režimu, saj je tajna policija Stasi nadzorovala skoraj vsak vidik vsakdanjega življenja ljudi in zatirala vsakršno opozicijo.

V Ikei so v izjavi izrazili obžalovanje zaradi uporabe političnih zapornikov za proizvodnjo svojih izdelkov. Walter Kadner, izvršni direktor in glavni direktor za trajnost pri Ikei Nemčija, je dejal: »Globoko obžalujemo, da so izdelki za Ikeo nastajali tudi s prisilnim delom političnih zapornikov v NDR. Odkar je to postalo znano, si Ikea dosledno prizadeva za razjasnitev situacije.«

V tej luči so pred kratkim napovedali donacijo v višini šestih milijonov evrov vladnemu skladu za odškodnine žrtvam prisilnega dela v Nemčiji, kar je pomemben korak k priznanju in popravi preteklih krivic. Ta donacija je rezultat večletnih prizadevanj in pogovorov med nemško podružnico Ikee in Zvezo združenj žrtev komunistične diktature (UOGK). UOGK je organizacija, ki si prizadeva za pravico za tiste, ki so bili nepravično obsojeni v času komunistične Nemčije.

Po desetletjih kampanj je nemška vladajoča koalicijska vlada leta 2021 predlagala ustanovitev sklada za pomoč v stiski. Nemški parlament bo o njegovi ustanovitvi glasoval v prihodnjih tednih.

Odzivi javnosti in drugih podjetij na to potezo so bili večinoma pozitivni. Predstavniki UOGK so dejanje označili za »prelomno« ter izrazili upanje, da bodo temu zgledu sledila tudi druga podjetja, ki so imela koristi od prisilnega dela v NDR. Dieter Dombrowski, predsednik UOGK, je dejal: »Ikea je sprejela našo povabilo k pogovoru in skupaj smo se podali na pot razjasnitve. Ikea je prizadete obravnavala enakopravno.«

Evelyn Zupke, posebna predstavnica za žrtve NDR v nemškem parlamentu, je dodala: »Ikeina zaveza k podpori sklada za odškodnine je izraz odgovornega pristopa k obravnavanju temnih poglavij v zgodovini podjetja.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine