Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Govorice o bančni poroki v Nemčiji

Negotovost pri največji nemški banki so še povečale novembrske racije zaradi sumov pranja denarja.
Če prestrukturiranje Deutsche Bank ne bo dalo hitrih rezultatov, sledi fuzija s Commerzbank. FOTO: AP
Če prestrukturiranje Deutsche Bank ne bo dalo hitrih rezultatov, sledi fuzija s Commerzbank. FOTO: AP
1. 2. 2019 | 10:00
1. 2. 2019 | 10:07
3:23
Berlin – Predsednik uprave Deutsche Bank Christian Sewing je še nedavno pozival, da je za reševanje največje, a tudi najbolj težavne nemške banke potrebnega več časa, po medijskih informacijah pa mu za preobrat ostaja le še nekaj mesecev. Pri tiskovni agenciji Bloomberg z navajanjem neimenovanih virov nemške vlade namigujejo na bližnjo združitev s Commerzbank.

Vodstvo Deutsche Bank poskuša položaj umiriti z zmanjševanjem stroškov, a so delničarji vse bolj nezadovoljni zaradi velikih izgub v lanskem in prejšnjih letih, negotovost pri največji nemški banki pa so še povečale novembrske racije zaradi sumov pranja denarja. Ob objavi Bloombergovega poročila so delnice obeh velikih nemških bank kljub temu padle, saj njuna združitev za mnoge ni optimalna rešitev. Regulatorji iz Evropske centralne banke bi raje videli združitev Deutsche Bank s kakšnim tekmecem iz drugih evropskih držav tudi zato, da bi s tem spodbujali združevanje evropskega finančnega prostora, in celo pri nemškem regulatorju BaFinu po nekaterih poročilih verjamejo, da sta obe veliki nemški banki ta čas prešibki, da bi njuna združitev prinesla eno močno, zato pred takšnim ukrepom najprej zagovarjajo konsolidacijo vsake od njiju. Tudi v tem primeru viri ostajajo anonimni.

Pri Deutsche Bank naj bi največje prednosti videli v združitvi s švicarsko UBS, manj izpostavljena Commerzbank pa bi lahko bila po teh ocenah privlačna za tuje investitorje, ki bi želeli razširiti svojo navzočnost na nemškem trgu. Pri Bloombergu tudi poudarjajo, da je uspešne združitve težko doseči, domneva, da bo združitev Deutsche Bank in Commerzbank prinesla močno domačo banko, pa se vseeno zdi v ospredju razmišljanj tistih krogov nemške vlade, ki zagovarjajo združitev na domačem bančnem terenu. Obe banki sta ključni partnerici nemškega izvozno usmerjenega gospodarstva.



Nemška vlada naj bi pritiskala na odločitev tudi zato, ker ne verjame, da bi lahko Deutsche Bank postavili na trdnejše noge še pred morebitnim novim padcem gospodarske rasti, potem ko za letos napovedujejo komaj enoodstotno. Nemška država je po reševanju iz zadnje finančne krize še vedno ena od lastnic Commerzbank, za Deutsche Bank pa ni nujno, da se ji napovedujejo lepši časi. Že doslej se je morala zagovarjati zaradi vrste dvomljivih poslov in tudi plačevati visoke kazni, po prevzemu večine v predstavniškem domu pa ameriški demokrati ne skrivajo tudi svoje odločenosti za preverjanje povezav s predsednikom Donaldom Trumpom. Demokrati sumijo, da se prav v Frankfurtu skriva eden od ključev predsednikovih poslov z Rusijo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine