Neomejen dostop | že od 9,99€
Premier Robert Golob se je v pogovorih ob robu Münchenske varnostne konference v petek in danes osredotočil na razmere na Bližnjem vzhodu. O tem sta v petek govorila z visokim komisarjem ZN za begunce Filippom Grandijem, danes pa z jordanskim kraljem Abdulahom II., s katerim sta se zavzela za takojšnje premirje in zadostno humanitarno pomoč Gazi.
Golob in jordanski kralj sta posebno pozornost namenila zaskrbljujočim razmeram v Rafi na jugu območja Gaze in se strinjala, da je treba vložiti vse napore, da se humanitarna katastrofa ustavi.
Strinjala sta se, da je edina rešitev za trajen mir in stabilnost rešitev dveh držav. Jordanski kralj je Goloba povabil na obisk, ta pa je vabilo sprejel, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Tudi s predsednico Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Mirjano Spoljarić Egger sta danes govorila o izjemno zaskrbljujočih razmerah v Gazi. Poudarila sta, da je treba storiti vse, da se prepreči napad na Rafo in doseže takojšnja prekinitev ognja, je na omrežju X sporočila vlada.
V pogovoru z visokim komisarjem ZN za begunce Grandijem pa sta z Golobom v petek izpostavila tudi odlično sodelovanje Slovenije z visokim komisariatom za begunce.
O razmerah v Gazi se je premier v petek ob robu konference pogovarjal tudi s podpredsednico ZDA Kamalo Harris in generalnim sekretarjem Združenih narodov Antoniom Guterresom.
V izjavi za slovenske medije je Golob nato povedal, da je bila ključna tema pogovorov, kako ustaviti morijo v Gazi ter strinjanje, da mora mednarodna skupnost narediti vse, da prepreči katastrofo v Rafi. Premier je izrazil željo, da bi se stališčem Slovenije glede Gaze pridružilo čim več držav članic EU, da bi s tem EU izkazala enotnost.
Ponovil je podporo Slovenije humanitarnim organizacijam pod okriljem Združenih narodov, predvsem agenciji ZN za podporo Palestincem UNRWA. Izpostavil je, da je agencija »edini način, da imajo ljudje v Gazi dostop do vode, hrane in zdravstvene oskrbe«. Dodal je, da se je Sloveniji za podporo UNRWA zahvalil tudi Guterres, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Danes se bo Golob ob robu konference srečal še s predsednikom katarske vlade, šejkom Mohamedom bin Abdulrahmanom Al Tanijem. Sestal se bo tudi z generalnim direktorjem Svetovne zdravstvene organizacije Tedrosom Adhanomom Ghebreyesusom in predsednikom fundacije Open Society Fundacije Alexandrom Sorosem.
Kot častni govorec je sodeloval na panelu o reformi Varnostnega sveta ZN, udeležil pa se bo tudi razprave o nujnih reformah zastarelega institucionalnega okvira svetovnega upravljanja.
Golob je v razpravi o reformi Varnostnega sveta ZN na varnostni konferenci v Münchnu danes ocenil tudi, da ni primeren trenutek za reforme. »Živimo v času kriz, zato je pomembno, da se osredotočamo na rešitve, ne pa na reforme Varnostnega sveta, ki bi nam vzele fokus pri njihovem reševanju,« je dejal.
Kot častni govorec na panelu o reformi Varnostnega sveta ZN je Golob še dejal, da se bo Slovenija osredotočila na odpravo zlorabe veta. »Stalne članice želimo spomniti na krovno poslanstvo Varnostnega sveta ZN. Majhne države lahko prispevajo k spremembam. Lahko so pošten posrednik. To prinaša Slovenija,« je dejal glede na objave vlade na omrežju X.
Na tem političnem panelu v okviru konference sta med drugimi govorila tudi zunanji minister Peruja Javier Gonzalez-Olaechea Franco ter irski zunanji in obrambni minister Micheal Martin.
Slovenija je 1. januarja začela mandat nestalne članice Varnostnega sveta ZN, ki traja do 31. decembra 2025. Gre za najpomembnejši organ svetovne organizacije, ki odloča o vprašanju mednarodnega miru in varnosti. Ima 15 članic, od tega pet stalnih – ZDA, Kitajska, Rusija, Velika Britanija in Francija – s pravico veta in deset voljenih z mandatom dveh let.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji