Neomejen dostop | že od 9,99€
Izraelski poslanci danes obravnavajo dva predloga zakona, s katerima bi izraelskim oblastem prepovedali kakršenkoli stik z agencijo ZN za palestinske begunce (UNRWA) in slednji prepovedali delovanje v Izraelu in v zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu. EU, ZDA in Velika Britanija so glede predlagane zakonodaje zaskrbljene.
EU je danes opozorila, da bi sprejetje zakonodaje imelo daljnosežne posledice, saj bi onemogočilo ključne dejavnosti UNRWA v Gazi, resno oviralo zagotavljanje zdravstvenih, izobraževalnih in socialnih storitev agencije na zasedenem Zahodnem bregu ter UNRWA v Izraelu odvzelo diplomatske privilegije in imunitete.
Vodja agencije Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) Philippe Lazzarini v današnji prepovedi delovanja agencije s strani Izraela vidi kampanjo za diskreditacijo organizacije. Prepričan je tudi, da bo to dejanje, ki po njegovem mnenju predstavlja nevaren presedan, še okrepilo trpljenje Palestincev.
»Ti zakoni bodo le poglobili trpljenje Palestincev, zlasti v Gazi, kjer ljudje že več kot leto dni preživljajo čisti pekel,« je zapisal. Opozoril je, da bo ukrep odvzel možnost izobraževanja 650.000 dekletom in fantom ter ogrozil celotno generacijo otrok. Gre za nič manj kot kolektivno kazen, je dodal.
»Zakon je bianco menica za poglabljanje grozljive humanitarne krize v Gazi«
Slovensko ministrstvo za zunanje in evropske zadeve sporoča, da je »globoko zaskrbljeno zaradi današnjega sprejema zakona v izraelskem Knesetu, s katerim izraelske oblasti prekinjajo stike z Agencijo Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem na Bližnjem vzhodu (UNRWA) in ji preprečujejo opravljanje vseh dejavnostih na območju Gaze in Zahodnega brega, vključno z vzhodnim Jeruzalemom«.
»Zakon, ki onemogoča delo agencije, je bianco menica za poglabljanje že tako grozljive humanitarne krize v Gazi. Gre za hud udarec mednarodnemu pravu in Ustanovni listini Združenih narodov,« piše v sporočilu našega ministrstva. Dodajajo, da »onemogočanje dela agencije odpira vrata za dodatno destabilizacijo razmer in močno ogroža možnost za rešitev dveh držav«. Izrael zato ponovno pozivamo k spoštovanju Ustanovne listine, resolucij Varnostnega sveta in Generalne skupščine za nemoteno izvajanje mandata agencije, je ob sprejetju zakona v izraelskem Knesetu povedala ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon in poudarila nujnost spoštovanja mednarodnega humanitarnega prava, vključno z omogočanjem varnega in neoviranega razdeljevanja humanitarne pomoči v zadostnih količinah ter zagotavljanju varnosti humanitarnega osebja.
Slovenija od začetka konflikta v Gazi močno podpira delo UNRWA in izpostavlja nujnost ustreznega financiranja za izvajanje mandata agencije. Na pobudo Slovenije, Jordanije in Kuvajta so bile julija 2024 oblikovane Skupne zaveze do UNRWA, katerim se je pridružilo 123 držav, vključno z vsemi članicami Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov. Slovenija je v tem času tudi bistveno povečala finančne prispevke UNRWA, od oktobra 2023 je agenciji namenila 2.550.000 evrov.
Slovenija poudarja pomen doslednega spoštovanja načel nevtralnosti in neodvisnosti agencije in podpira akcijski načrt UNRWA za celovito izvajanje priporočil neodvisne preiskovalne skupine pod vodstvom Catherine Colonna, objavljenih aprila letos.
V Bruslju so prepričani, da je zakonodaja v očitnem nasprotju z mednarodnim pravom in bo le poslabšala že tako hudo humanitarno krizo za milijone Palestincev. V luči tega EU poziva izraelske oblasti, naj zagotovijo, da bo UNRWA lahko še naprej opravljala svoje delo na kriznih območjih, je sporočila evropska služba za zunanje delovanje (EEAS).
Tudi ZDA in Velika Britanija sta zaskrbljeni zaradi predlagane zakonodaje. Washington pa je izraelske oblasti pozval, naj je ne sprejme, je sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller in ponovil, da ima UNRWA ključno vlogo pri razdeljevanju humanitarne pomoči na območju Gaze, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Leta 1949 ustanovljena agencija ZN skrbi za humanitarno pomoč, izobraževanje, socialne storitve in zdravje za več milijonov palestinskih beguncev na območju Gaze, Zahodnem bregu, v Jordaniji, Libanonu in Siriji. UNRWA je ena največjih agencij ZN in ima okoli 40.000 zaposlenih, od tega 13.000 samo na območju Gaze.
Izrael že več mesecev opozarja, da se je v agencijo infiltriralo palestinsko islamistično gibanje Hamas. Trdi tudi, da je več njenih uslužbencev sodelovalo v napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra lani. UNRWA obtožbe zavrača, številne države pa so zaradi očitkov ustavile ali začasno prekinile financiranje agencije.
Vodja UNRWA Philippe Lazzarini je v torek v pogovoru za STA opozoril, da bi sprejetje zakonov imelo drastične posledice za delo organizacije v Gazi, na Zahodnem bregu in v Jeruzalemu.
Kot je pojasnil, bi s tem tvegali, da bi žrtvovali celotno generacijo otrok na področju izobraževanja, kar bi okrepilo sovraštvo in ekstremizem v prihodnosti. Prepričan je, da številne dejavnosti, ki jih izvaja UNRWA, niso dejavnosti, ki bi jih lahko prevzela druga organizacija.
Tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres odločno nasprotuje zakonodaji in je že v začetku oktobra opozoril, da bi ta lahko imela katastrofalne posledice na humanitarne operacije na območju Gaze, pa tudi na Zahodnem bregu in v Vzhodnem Jeruzalemu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Egipt je predlagal prvo dvodnevno prekinitev ognja v Gazi za zamenjavo štirih izraelskih talcev Hamasa za nekaj palestinskih zapornikov, je po poročanju tujih tiskovnih agencij v nedeljo dejal egiptovski predsednik Abdel Fatah Al Sisi.
Sisi je med novinarsko konferenco v Kairu skupaj z alžirskim predsednikom Abdelmadžidom Tebunom dejal, da bi se morali pogovori, v katerih je na mizi trajno premirje, nadaljevati v desetih dneh po uveljavitvi začasnega premirja.
Izrael in Hamas nista takoj komentirala, je pa neimenovani palestinski uradnik za Reuters dejal: »Pričakujem, da bo Hamas prisluhnil novim ponudbam, a najpomembneje je, da mora vsak sporazum končati vojno in umakniti izraelske sile iz Gaze.«
Z izjemo kratkotrajne prekinitve ognja novembra lani so bili poskusi Egipta, Katarja in ZDA za dosego premirja v Gazi neuspešni. Palestinski Hamas je sicer izrazil strinjanje z načrtom za premirje in izmenjavo ujetnikov, ki ga je junija odobril tudi varnostni svet ZN, a temu ni naklonjena izraelska vlada, ki ostaja zavezana vojaški rešitvi konflikta.
Izrael je sicer po sobotnih napadih na Iran nadaljeval obstreljevanje Gaze in Libanona. Najhuje je še vedno na severu palestinske enklave, kjer so izraelske sile v soboto zvečer ubile več kot 30 ljudi, med tarčami napadov pa sta bili še dve šoli z razseljenimi Palestinci.
Irak se je pritožil ZN
Irak je v današnjem protestnem pismu Združenim narodom obsodil uporabo iraškega zračnega prostora za napad na Iran, ki ga je v noči na soboto izvedel Izrael. Iranski zunanji minister Abas Aragči je medtem dejal, da je prejel namige o napadu nekaj ur pred izvedbo, poveljnik iranske revolucionarne garde (IRGC) pa Izrael svari pred posledicami.
»Obsojamo grobo kršitev iraškega zračnega prostora in suverenosti s strani sionistične entitete, ki je 26. oktobra izvedla napad na Islamsko republiko Iran,« je v protestnem pismu varnostnemu svetu in generalnemu sekretarju ZN sporočila vlada v Iraku, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Iranski zunanji minister Aragči je medtem v nedeljo dejal, da je nekaj ur pred napadom na vojaške cilje v Iranu, ki so ga izraelske sile izvedle v noči na soboto, prejel namige o nameri za izvedbo napada. Več podrobnosti ni pojasnil. Dodal je še, da ima Iran pravico do odziva na izraelski napad.
V izraelskih napadih na zgodovinsko mesto Tir na jugu Libanona je bilo danes po navedbah libanonskih oblasti ubitih najmanj sedem ljudi, še okoli 17 je bilo ranjenih. Izrael je kmalu po prvih napadih prebivalce nekaterih delov mesta pozval k evakuaciji in izvedel nov niz napadov na Tir, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V jutranjem napadu izraelskega sovražnika na stavbo v središču Tira je bilo ubitih sedem ljudi, 17 pa ranjenih, je sporočilo libanonsko ministrstvo za zdravje, ki je sprva poročalo o petih mrtvih in desetih ranjenih.
Izraelska vojska je po prvih napadih prebivalce nekaterih delov mesta znova pozvala k evakuaciji in opozorila, da namerava napasti tamkajšnje cilje šiitskega gibanja Hezbolah. Dejavnosti Hezbolaha silijo vojsko, da proti njemu odločno ukrepa, je na omrežju X zapisal tiskovni predstavnik izraelske vojske Avičaj Adrae in prebivalce pozval, naj se odpravijo na sever.
Kmalu za tem so libanonski mediji poročali o novih izraelskih napadih na zgodovinsko mesto. Sovražna letala so po izraelskem opozorilu izvedla napad in ciljala stanovanja, je sporočila libanonska tiskovna agencija NNA in nato poročala o nizu napadov na mesto.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji