Spodnji dom britanskega parlamenta je na nocojšnjem glasovanju še drugič zavrnil ratifikacijo ločitvenega sporazuma o brexitu. Proti sporazumu je glasovalo 391 od 650 poslancev. Čeprav je sporazum podprlo večje število poslancev kot med prvim glasovanjem v sredini januarja, njegova vnovična zavrnitev pomeni hud udarec za konservativno vlado
Therese May.
Poslanci so z zavrnitvijo sporazuma zavrnili tudi pravno zavezujoča dopolnila in pojasnila, ki jih je britanska vlada v zadnjih dneh uspela doseči v pogajanjih z Evropsko unijo. Kompromis, ki ga je premierka včeraj prinesla iz Strasbourga, po mnenju večine nasprotnikov sporazuma ni bil dovolj, da bi omilil skrbi glede spornega irskega varovala.
Prepričal ni niti pravnih strokovnjakov, ki so opozorili, da bi se lahko Združeno kraljestvo kljub zagotovilom evropske strani v primeru uveljavitve varovala še vedno za nedočen čas znašlo »ujeto« v carinski uniji EU.
Odločitev parlamenta, da še v drugo zavrne ločitveni sporazum o brexitu, vnaša novo veliko neznanko v proces izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije, toda hkrati odraža pomisleke večjega dela britanske javnosti, predvsem pa tistih, ki so na referendumu leta 2016 podprli brexit, glede sporazuma, ki ga je novembra lansko leto uspela izpogajati vlada Therese May.
Bruselj čaka zahtevo za podaljšanje roka za brexit
Glavni evropski pogajalec za brexit Michel Barnier je po razpletu v Londonu sporočili, da lahko pot iz slepe ulice pokažejo le v Združenem kraljestvu. EU da je naredila vse, da bi bil sporazum o izstopu sprejet. V Uniji bodo sicer še pospešili priprave na kaotični brexit, ki bi se lahko zgodil, če ne bi bilo podaljšanja roka ali nobene rešitve. S še eno zavrnitvijo sporazuma da se je nevarnost takega brexita povečala.
Glede podaljšanja roka sicer pričakujejo verodostojno utemeljitev podaljšanja in njegovo trajanje. Enotno pričakovanje držav članic je, da brexit ne bi smel ovirati majskih evropskih volitev in posledično institucij EU. Brexit bo zaznamoval vrh EU konec prihodnjega tedna. P. Ž.
Komentarji