Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Ameriška volišča so odprla svoja vrata

Oba predsedniška kandidata velikih strank sta prepričana v svojo zmago, a bo na koncu slavil le eden.
Aktivist hindujske skupine Hindu Sena v New Delhiju moli za zmago Donalda Trumpa. FOTO: Adnan Abidi/Reuters
Aktivist hindujske skupine Hindu Sena v New Delhiju moli za zmago Donalda Trumpa. FOTO: Adnan Abidi/Reuters
3. 11. 2020 | 16:29
3. 11. 2020 | 16:47
2:41
Washington – Minuto po polnoči po vzhodnoameriškem času je demokratski predsedniški kandidat Joe Biden prejel prve glasove na skrajnem vzhodu ZDA, kot so poročale tiskovne agencije, mu jih je podelilo vseh pet volivcev naselja v New Hampshiru ob meji s Kanado. Dixville Notch si že tradicionalno prizadeva za odprtje ameriških volitev, volivci se zberejo v luksuznem hotelu The Balsams s patino starih časov ter takoj po odbitju polnoči izbirajo predsednika ZDA.

image_alt
Napeti plebiscit o Donaldu Trumpu


Dixville Notch pa ni že tudi napovedovalec volilnih izidov, saj je leta 2016 volil za Hillary Clinton, v vseh ZDA pa je z večino elektorskih glasov zmagal Donald Trump. In res je republikanski predsednik kmalu po polnoči zmagal v bližnjem Millsfieldu s šestnajstimi glasovi proti petim. Druge ameriške soseščine in okraji so za odprtje volišč počakali do jutra, kar v državi z devetimi časovnimi pasovi (oziroma enajstimi, če štejemo nenaseljena otoka v Pacifiškem oceanu) pomeni dobršen del dneva. Največje pozornosti bodo seveda deležne tiste zvezne države, v katerih sta Trump in Biden zelo izenačena.

Demokratski kandidat Joe Biden je kampanjo zaključil v rojstnem mestu Scranton, Pensilvanija. FOTO: Kevin Lamarque/Reuters
Demokratski kandidat Joe Biden je kampanjo zaključil v rojstnem mestu Scranton, Pensilvanija. FOTO: Kevin Lamarque/Reuters


Trump in Biden ne tekmujeta edina za Belo hišo, v vseh ZDA je mogoče voliti tudi za zelenega Howieja Hawkinsa in libertarno Jo Jorgensen, v nekaterih nastopa raper Kanye West, resne možnosti pa imata le kandidata največjih strank. Oba sta bila tik pred volitvami prepričana v svojo zmago. Republikanski predsednik je v Michiganu za danes napovedal eno največjih zmag v ameriški zgodovini, občutek velike zmage zase je imel v Pittsburghu tudi nekdanji demokratski podpredsednik: »Čas je, da Donald Trump pospravi kovčke in se vrne domov.« Njegov nasprotnik mu ni ostal dolžan in je svoje navdušene privržence spraševal, če hočejo, da jim vladajo manijaki, o Bidnu pa je dejal, da ni niti pameten niti dober človek.
image_alt
Voliti, kot da bi šlo za življenje


Volivci pa si zdaj res mislijo svoje in po rekordnih predčasnih glasovanjih se tudi danes po vseh ZDA pred volišči vijejo dolge vrste. Za preštetje glasov pa ne bo treba čakati le do zaprtja najbolj zahodnih, ampak so sodišča v nekaterih ključnih zveznih državah dovolila štetje več dni zatem. Odvetniki obeh strani so že na delu, zagovorniki mirnih prenosov oblasti pa upajo, da bo v vsakem primeru šlo brez razbijanja in uničevanja.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine