Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Spet nova opažanja progastega goža, največ jih je v slovenski Istri

Progasti gož je naša največja nestrupena kača. Po letošnjem odzivu na akcijo »Ponovno se išče progasti gož« so določili pet progastih gožev v Sloveniji.
Progasti gož je največja nestrupena kača, ki živi na območju Slovenije. Je tudi dober plezalec in plavalec. Zanj je tudi značilno, da je relativno počasen. FOTO: Davorin Tome
Progasti gož je največja nestrupena kača, ki živi na območju Slovenije. Je tudi dober plezalec in plavalec. Zanj je tudi značilno, da je relativno počasen. FOTO: Davorin Tome
Be. B.
19. 9. 2024 | 09:01
19. 9. 2024 | 09:18
3:38

Raziskovalci Nacionalnega inštituta za biologijo so v akciji ljubiteljske znanosti »Ponovno se išče progasti gož« letos prejeli nove in zanimive podatke ter opazovanja progastega goža, so iz zavoda Štirna zapisali v sporočilu za javnost. Gre za našo največjo nestrupeno kačo, ki ima najboljše pogoje za življenje v slovenski Istri, je tudi ena najredkejših vrst plazilcev v Sloveniji. »Velik odziv na akcijo je pokazal, da ljudje spoštujejo kače in jih iz leta v leto bolje poznajo.«

Kot so navedli, so pred štirimi leti v prvi akciji ljubiteljske znanosti za pridobivanje podatkov o opažanjih progastega goža prejeli 20 odzivov, med katerimi so bili v petih primerih plazilci vrste progasti gož.

Pred štiri leti so ob akciji dobili 20 odzivov, med katerimi je v petih primerih šlo za progastega goža. Letos je bil odziv še večji, prejeli so več kot 50 opažanj različnih vrst kač iz vse Slovenije, med njimi pa je bilo spet pet primerkov progastega goža opaženih v slovenski Istri. S tega območja Nature 2000 je večina novih podatkov o progastih gožih z novih lokacij v primerjavi s prvo akcijo iz leta 2020.

Alenka Žunič Kosi, raziskovalka na Nacionalnem inštitutu za biologijo, ki sodeluje v akciji, je ob rezultatih povedala: »Progasti gož je velik, a plašen plazilec, zato smo za pomoč pri opažanjih prosili prebivalce in obiskovalce slovenske Istre. Že pred štirimi leti nas je pozitivno presenetil veliki odziv, saj do takrat nismo imeli veliko podatkov o njegovem pojavljanju. Letošnji odziv je bil še večji in med vsemi fotografijami in videoposnetki smo določili pet progastih gožev v Sloveniji. Veseli nas, da akcije ljubiteljske znanosti prispevajo k boljšemu poznavanju in spoštovanju teh živali med ljudmi.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine