Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Združeno kraljestvo bo Ukrajini dobavilo rakete dolgega dometa

Opozoril je, da še vedno čakajo na dostavo nekaj obljubljene vojaške pomoči, pri tem pa izpostavil vpliv sankcij na rusko obrambno industrijo.
 Orožje bo Ukrajini zagotovilo nove zmogljivosti. FOTO: Ints Kalnins/Reuters
 Orožje bo Ukrajini zagotovilo nove zmogljivosti. FOTO: Ints Kalnins/Reuters
STA
11. 5. 2023 | 11:59
11. 5. 2023 | 17:51
5:31

Da bi se izognili velikemu številu smrtnih žrtev, bomo s protiofenzivo počakali, je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Opozoril je, da še vedno čakajo na dostavo nekaj obljubljene vojaške pomoči, pri tem pa izpostavil vpliv sankcij na rusko obrambno industrijo, češ da so te nekoliko izčrpale zaloge raket in artilerijskih izstrelkov.

Po ocenah ukrajinskega predsednika so bojne brigade, tudi tiste, ki so jih usposabljale članice zveze Nato, že pripravljene. Prepričan je, da bi bila protiofenziva uspešna, tudi če bi jo začeli takoj. »Vendar bi pri tem izgubili veliko ljudi. Mislim, da je to nesprejemljivo, zato moramo počakati,« je opozoril in dodal, da vojska še vedno potrebuje nekaj obljubljene vojaške opreme, med drugim tudi oklepna vozila.

Uspeh protiofenzive je za Kijev še posebej pomemben, saj bi v nasprotnem primeru Zahod lahko zmanjšal svojo vojaško pomoč in pritisnil na pogajanja z Rusijo. Ker je skoraj petina države pod ruskim nadzorom in ker je ruski predsednik Vladimir Putin razglasil priključitev štirih ukrajinskih regij, bi to verjetno vključevalo razprave o popuščanju glede ozemlja, poroča britanski BBC.

Rusija ne namerava prepustiti niti koščka Ukrajine

V luči tega je Zelenski vprašal: »Zakaj bi katera koli država na svetu morala Putinu prepustiti svoje ozemlje?« Podobno je dejal tudi v svojem sredinem dnevnem nagovoru, v katerem je ponovil, da Rusiji ne namerava »prepustiti niti koščka Ukrajine«, in se zavzel, da bodo ukrajinske sile znova zavzele celotno okupirano ukrajinsko ozemlje, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Opozoril je tudi na tveganje, da bi se oboroženi spopadi v Ukrajini spremenili v tako imenovani zamrznjeni konflikt, na kar naj bi računala Rusija.

Uspeh protiofenzive je za Kijev še posebej pomemben, saj bi v nasprotnem primeru Zahod lahko zmanjšal svojo vojaško pomoč in pritisnil na pogajanja z Rusijo. FOTO: Nadja Wohlleben/Reuters
Uspeh protiofenzive je za Kijev še posebej pomemben, saj bi v nasprotnem primeru Zahod lahko zmanjšal svojo vojaško pomoč in pritisnil na pogajanja z Rusijo. FOTO: Nadja Wohlleben/Reuters

Pri tem je zavrnil možnost izgube podpore ZDA, če ameriški predsednik Joe Biden leta 2024 ne bi bil ponovno izvoljen. Poudaril je, da ima Ukrajina ogromno podporo v ameriškem kongresu, do prihajajočih volitev pa namerava Ukrajina v vojni že zmagati.

Izpostavil je vpliv zahodnih sankcij na rusko obrambno industrijo in pri tem omenil izčrpane zaloge raket in artilerijskih izstrelkov. »Še vedno jih imajo veliko v skladiščih, vendar že vidimo, da so na nekaterih območjih zmanjšali svoje dnevno obstreljevanje,« je dejal. Kljub temu je opozoril, da je Moskva našla načine, kako obiti nekatere sankcije, in pozval države, naj se »lotijo tudi tistih, ki pri tem pomagajo Rusiji«.

Spet zavrnil ruske obtožbe o napadih z droni

Prav tako je Zelenski znova zavrnil ruske obtožbe, da Ukrajina stoji za domnevnim napadom z droni na Kremelj, ki ga je Moskva opisala kot poskus atentata na Putina. Dodal je še, da ruske oblasti nenehno iščejo nekaj, kar bi zvenelo kot opravičilo za njihove napade na Ukrajino.

Ukrajinske oblasti že dlje časa nakazujejo, da bi spomladi lahko sprožili novo protiofenzivo, s katero si želijo pregnati ruske sile z zasedenih ozemelj na vzhodu in jugu države. Kdaj in kje bo ukrajinska protiofenziva potekala, za zdaj ostaja neznanka.

Združeno kraljestvo bo Ukrajini dobavilo rakete dolgega dosega

Britanske oblasti so danes potrdile, da bodo Ukrajini dobavile rakete dolgega dosega Storm Shadow. Odločitev so sprejeli po večmesečnih pozivih Kijeva k dobavi tovrstnih raket. Te bodo Ukrajini zagotovile nove zmogljivosti v luči priprav na prihajajočo spomladansko protiofenzivo, poroča britanski BBC.

Po navedbah proizvajalca imajo rakete Storm Shadow doseg več kot 250 kilometrov, kar je bistveno več kot ameriški himars, ki lahko doseže položaje, oddaljene približno 80 kilometrov.

Po ocenah ukrajinskega predsednika so bojne brigade, tudi tiste, ki so jih usposabljale članice zveze Nato, že pripravljene. FOTO: Valentyn Ogirenko/Reuters
Po ocenah ukrajinskega predsednika so bojne brigade, tudi tiste, ki so jih usposabljale članice zveze Nato, že pripravljene. FOTO: Valentyn Ogirenko/Reuters

Rakete Storm Shadow, ki jih sicer uporabljajo tako britanske kot francoske letalske sile, so uporabili že v Perzijskem zalivu, Iraku in Libiji. Verzije raket, ki jih bo Kijevu dobavil London, se lahko izstrelijo samo z letali, francoska različica pa z bojnih ladij in podmornic.

Rakete se po izstrelitvi spustijo na nizko višino, da jih radarji težje zaznajo, nato pa se z infrardečim iskalnikom centrirajo na tarčo.

Orožje bo Ukrajini zagotovilo nove zmogljivosti v luči priprav na spomladansko protiofenzivo, s katero si Kijev želi ponovno zavzeti ozemlje, ki ga je zasedla Rusija. Zaradi njihovega dolgega dosega jih bodo ukrajinski piloti lahko izstrelili daleč od fronte.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medtem v odzivu poudaril, da se bo Moskva ustrezno odzvala na uporabo raket Storm Shadow s strani ukrajinskih sil.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine