Neomejen dostop | že od 9,99€
Zaradi močnih padavin, ki so sinoči zajele Slovenijo in bodo vztrajale še do sredine današnjega dne, je na območju regijskih centrov za obveščanje Postojna, Celje, Maribor in Murska Sobota zalilo več stanovanjskih in poslovnih objektov, osnovno šolo in vrtec. Zaradi večje količine meteornih voda se je sprožilo več zemeljskih plazov, ponoči so narasle reke po vsej državi.
Razlivajo se reke na Vipavskem, Drava v zgornjem in srednjem toku in Mura sta znotraj poplavnih nasipov. Posamezne manjše reke, ki so ponoči hitro narasle, bodo v prihodnjih urah začele upadati, večje pa bodo danes še naraščale, opozarja Agencija RS za okolje (Arso).
Reke na Vipavskem, Drava in Mura se bodo še razlivale. V sredo in četrtek bodo reke ohranjale velike pretoke, prehodno lahko večkrat upadejo in narastejo. Drava in Mura bosta še naraščali in se razlivali.
Po besedah dežurnega meteorologa Braneta Gregorčiča smo trenutno še vedno v fazi nestanovitnega vremena, ki se bo nadaljevala do vključno četrtka. »V zadnjih 24 urah je največ padavin padlo predvsem na območju Krasa in Vipavske doline, kjer so količine presegle sto litrov na kvadratni meter, drugod pa je večinoma padlo od 30 do 80 litrov na kvadratni meter padavin,« je pojasnil. Dodal je, da padavine počasi slabijo in pričakujejo, da bo dež ponehal do popoldneva.
Po podatkih Arsa je na postaji Godnje na Krasu okoli 7. ure v pol ure padlo 22,5 litra na kvadratni meter padavin.
Zaradi hudih nalivov so že sinoči na terenu posredovali gasilci iz devetih prostovoljnih gasilskih društev, ki so črpali vodo in zaščitili več plazov. Uprava za zaščito in reševanje je poročala o posredovanju na severovzhodu države, in sicer v Križevcih, Moravskih Toplicah, Puconcih, Rogašovcih in Kuzmi. Gasilci so v Dobravi prečrpali približno 2000 kubičnih metrov meteorne vode, ki je zalila celotno dvorišče in bližnji gospodarski objekt.
Danes popoldne bo dež oslabel in marsikje prehodno ponehal. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 20, na Primorskem okoli 24 stopinj Celzija.
V sredo bo pretežno oblačno s krajevnimi padavinami, ki bodo pogostejše zjutraj in dopoldne. Ponekod bo pihal severovzhodni veter, na Primorskem šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 14, na Primorskem do 17, najvišje dnevne od 14 do 19, na Primorskem okoli 23 stopinj Celzija.
Danes bo sprva oblačno s pogostimi padavinami, predvsem na Primorskem tudi nevihtami. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem burja. Popoldne bo dež oslabel in marsikje prehodno ponehal. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 20, na Primorskem okoli 24 stopinj Celzija.
V sredo bo pretežno oblačno s krajevnimi padavinami, ki bodo pogostejše zjutraj in dopoldne. Ponekod bo pihal severovzhodni veter, na Primorskem šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 14, na Primorskem do 17, najvišje dnevne od 14 do 19, na Primorskem okoli 23 stopinj Celzija.
Na Arsu so objavili nekaj podnebnih značilnosti prejšnjega meseca in pomladi. Po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih je bil letošnji maj na državni ravni nekoliko toplejši kot običajno, nadpovprečno namočen in slabo osončen. Glede temperature ozračja je bil letošnji maj na osemnajstem mestu najtoplejših majev od leta 1950 – glede na temperaturni razpon v obdobju med letoma 1991 in 2020 pa je bil maj povsem normalno topel.
Odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020 je na državni ravni znašal 1,6 stopinje Celzija.
Povprečna temperatura maja v obdobju 1970–2000 kaže izrazit trend naraščanja, nato približno stagnacijo. Do leta 1991 smo imeli le pet nadpovprečno toplih majev (glede na primerjalno obdobje 1991–2020), po letu 1991 pa so nadpovprečno topli maji v večini.
Pozitiven temperaturni odklon na državni ravni opažamo že dvanajst zaporednih mesecev, kar je nov rekord. Prejšnji rekord, 11 mesecev, je bil dosežen julija 2007 ter ponovljen aprila 2020 in aprila letos. Pred letom 2000 je bil najdaljši niz nadpovprečno toplih mesecev (glede na sedanje referenčno obdobje 1991–2020) dolg le tri mesece.
Višina padavin je bila maja na državni ravni občutno nad dolgoletnim povprečjem. Kazalnik višine padavin je znašal 161 odstotkov, kar letošnji maj uvršča na sedmo mesto najbolj namočenih majev od leta 1950.
Druga najtoplejša pomlad
Se pa letošnja pomlad uvršča na drugo mesto najtoplejših pomladi od leta 1950. Nadpovprečno topli so bili vsi trije meseci letošnje pomladi. Pomlad 2024 po skupni mesečni statistiki temperature zraka in višine padavin ni blizu nobeni od preteklih pomladi, ker je bila istočasno topla in mokra, kar se zelo redko dogaja.
Marec in maj sta bila nadpovprečno namočena, srednji mesec meteorološke pomladi, april, pa je bil s kazalnikom 92 odstotkov podpovprečno namočen.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji