Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

V TKI Hrastnik so se preizkusili za primer nesreče s klorom

V terenski vaji zaščite in reševanja so se soočili z uhajanjem klora, znanega kot bojni strup, ki ga dnevno izdelajo do 50 ton. Kdaj aktivirati sirene?
Klor je ušel na območju med skladiščem klora in obratom kloralkalne elektrolize. FOTO: Polona Malovrh
Klor je ušel na območju med skladiščem klora in obratom kloralkalne elektrolize. FOTO: Polona Malovrh
18. 5. 2022 | 16:23
18. 5. 2022 | 16:27
5:22

Iz Tovarne kemičnih izdelkov (TKI) Hrastnik je ušla manjša količina klora. Nevarnosti za okoliške prebivalce in sosednjo Steklarno na srečo ni. Nihče zaposlenih tudi ni življenjsko ogrožen; slabše se počutita le dva delavca ...

Ob tej predpostavki so svojo pripravljenost na nesrečo s klorom, ki je znan kot bojni strup, v »tihi« terenski vaji prve stopnje zaščite in reševanja poleg zaposlenih v TKI in njihove reševalne enote klor preverili tudi hrastniški in trboveljski gasilci ter Civilna zaščita. Kako uspešni so bili, še ni znano.

Vaja zaščite in reševanja, ki je danes potekala v TKI, je bila vaja prve stopnje, kar pomeni interno reševanje, omejeno na območje kontaminacije, je pojasnil direktor TKI Brane Majes, pri katerem ne aktivirajo siren. A kot pravi hrastniški župan Marko Funkl, želi občina obveščanje občanov spremeniti: »Ob vsakem dogodku, ne glede na obseg, četudi ni nevarnosti za zdravje in ni potrebe po evakuaciji, moramo občina in tovarna na osnovi dogovorjenih protokolov ljudi obvestiti o nezgodi in jih pomiriti. Dosedanji varnostni načrt tega ne predvideva.« A Majes se ne strinja: »S tem povzročiš samo paniko in to ni v redu. Lahko pa se dogovorimo, da javnost o nezgodah obveščamo prek medijev.«

Najprej odkriti napako

Nesreče s klorom zahtevajo reševanje v skafandrih. FOTO: Polona Malovrh
Nesreče s klorom zahtevajo reševanje v skafandrih. FOTO: Polona Malovrh

Scenarij vaje je predvidel, da delavci TKI zaznajo uhajanje klora na območju med skladiščem klora in obratom kloralkalne elektrolize. Naprave, nameščene v proizvodni hali, sicer klor zaznajo pri 5 ppm oziroma delcih klora na milijon in obrat se samodejno ustavi. »To so koncentracije, pri katerih ni nevarnosti za življenje in za okolje,« je dejal Majes, ki si glede varnosti v kemični industriji ne dela utvar: »Človeškega dejavnika ni mogoče nikoli izključiti. Tri različne kemikalije so v TKI prisotne le v obratu široke potrošnje. A pretok kisline za proizvodnjo pralnih praškov iz cistern, denimo, lahko sproži le nadrejeni prek računalnika.«

Reševalci na srečo niso šteli žrtev niti hudo prizadetih od klora. FOTO: Polona Malovrh
Reševalci na srečo niso šteli žrtev niti hudo prizadetih od klora. FOTO: Polona Malovrh

In kakšen je postopek ob zaznavi klora? »Najprej je seveda treba najti napako. Procedura ustavljanja je vnaprej določena: cevovode vodika in klora je treba posuti z dušikom, da pri ponovnem zagonu preprečimo morebitno eksplozijo.«

V TKI doslej klora ni povzročil hujših nezgod. Zadnja se je zgodila decembra lani, ko se je v odtočne kanale in naprej v čistilno napravo v elektrolizi razlil hipoklorid. Na srečo brez posledic … V Sloveniji so bile doslej najbolj pogoste nesreče s klorom v jeklenkah, pravi Majes: »Običajno so jeklenke v primeru, da so se prevrnile, padle na ventil, zaradi česar je začel klor uhajati.« Enota TKI za klor, ki je sicer zadolžena za vso državo, je morala včasih intervenirati tudi do 40-krat letno. V primeru Melamina je niso klicali, ker po eksploziji po opravljenih meritvah ni bilo več nevarnosti za okolje, vode oziroma zrak.

V primeru TKI je po Majesovih besedah najbolj eksploziven vodik, znan tudi kot pokalni plin, ki je eksploziven že pri nizki koncentraciji: »Že statična elektrika je dovolj za eksplozijo. Vodikove tehnologije, o katerih politika tako rada govori, niso tako nedolžne,« opozarja Majes.

Zavezanec sevesa

TKI je z dvesto zaposlenimi v invalidskem in srbskem obratu drugi največji zaposlovalec v občini.

Človeški dejavnik je tudi v kemični industriji stalna grožnja ... FOTO: Polona Malovrh
Človeški dejavnik je tudi v kemični industriji stalna grožnja ... FOTO: Polona Malovrh

Za vajo se niso odločili zaradi tragedije minuli teden v kočevskem Melaminu, temveč so datum dorekli že januarja. TKI sodi med zavezance sevesa, ki so pod budnimi očmi inšpektorjev; zanje veljajo strožji nadzor in tudi strožji ukrepi. Majes je kritičen; »Evropska direktiva v zvezi s sevesom omenja klor in proizvodni obrat. Ker pa so prevajalci to prevedli s podjetje, je zavezanec celotno podjetje. Eden od pogojev je tudi, da imaš v skladišču več kot 40 ton klora. TKI ga ima do dvajset ton.«

Dnevno ob polni zmogljivosti sicer izdelajo do 50 ton klora, ki ga takoj predelajo v hipoklorid in solno kislino.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine