Minister za zdravje
Tomaž Gantar je dejal, da je bilo danes potrjenih novih 50 primerov okužbe s koronavirusom, skupaj je okuženih že 526 ljudi. Okuženih je tudi 73 zdravstvenih delavcev. Število smrtnih žrtev se je povzpelo na pet.
V šmarskem domu upokojencev imajo po zadnjih podatkih 26 okuženih stanovalcev in šest zaposlenih, dva stanovalca pa sta za posledicami bolezni covid-19 umrla. Minister Gantar je dejal, da so domovi za starejše občane sicer prioriteta: »Zato smo sprejeli tudi že nekaj ukrepov. Tudi v Šmarju, kjer smo določili koordinatorja na primarnem nivoju. S pooblastili, ki jih ima, razporeja zdravstvene delavce za pomoč v dom. In to se je dogajalo. Koordinator je v komunikaciji s Splošno bolnišnico Celje, poskušali so zadeve umirjati in bili večkrat na terenu.«
INFOGRAFIKA: Delo
Bolnikov niso poslali v bolnišnico
Splošna bolnišnica Celje in Medical center Rogaška sta v dom upokojencev že v soboto poslala svoje zaposlene in opremo. Vendarle pa ni jasno, zakaj niso stanovalcev poslali na zdravljenje v bolnišnico.
Neuradno naj bi Zdravstveni dom Šmarje pri Jelšah, kjer imajo koordinatorja, dobil navodilo, da se stanovalcev v bolnišnico ne pošilja, čeprav v domu nimajo respiratorja. Ali to drži, je Gantar odgovoril: »Ko se je začela težava z okužbami oziroma boleznijo v domu, je bilo tam zdravstveno osebje, epidemiolog, bili so iz primarnega in sekundarnega nivoja. Dogovor je bil, glede na tamkajšnje razmere, kakšen način je najbolj primeren za obravnavo bolnikov z lažjo simptomatiko in tistih s težko simptomatiko. Zato je bilo tja poslano osebje, danes tudi z ministrstva, da sami vidimo, kako delo poteka, in določen koordinator, da lahko na primarnem nivoju preusmerja zdravstvene delavce za pomoč zaposlenim v tem domu. Ko je enkrat tako število okuženih, je pričakovati v naslednjih dneh, da se bo lahko število obolelih še povečalo.«
Zdravi stanovalci za zdaj ostajajo v domu upokojencev, se pa na šmarski občini dogovarjajo z Medical centrom Rogaška, da bi jih do petdeset lahko preselili na lokacijo v Rogaško Slatino. Vseh stanovalcev v šmarskem domu je sicer več kot 190.
Okužbe so potrdili tudi v domu starejših v Preddvoru, enota v Naklem, in v enoti Bokalce v Domu starejših občanov Vič-Rudnik v Ljubljani. V enoti Bokalce so okužbo potrdili pri treh od skupno 378 stanovalcev, od tega so enega napotili v bolnišnico. Testirajo vse stanovalce, pri katerih se pojavijo znaki koronavirusa.
FOTO: Delo
V UKC Ljubljana 42 bolnikov, 10 na intenzivni negi
Na Kliniki za infekcijske bolezni UKC Ljubljana so popoldan sporočili, da je pri njih hospitaliziranih 42 bolnikov z virusom covida-19, od tega 32 bolnikov na navadnem oddelku in 10 v intenzivni enoti.
Doc. dr. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni pojasnjuje: »Od teh, ki so intenzivni enoti, se pri treh stanje izboljšuje in so v postopku odvajanja od ventilatorjev. Upam, da bo naslednjih dneh lahko že kdo izmed njih samostojno dihal. Za enkrat poteka vse po relativno optimističnih načrtih oziroma pričakovanjih, bomo pa videli čez vikend, kakšno bo stanje in ali bo ta trend še vedno ugoden.«
Na vprašanje, zakaj vedno ocenjujejo trende glede na vikend, odgovarja: »Ukrepi so bili tako postavljeni. Na Kitajskem se je pokazalo, da se jim je po 12 dneh striktnih ukrepov stanje začelo umirjati. Mi smo zdaj pri 10 dnevu in vikend bo tisti, ko se bo pokazalo, kako bo. Nekaj ljudi je bilo namreč še v stiku, odkar smo uvedli ukrepe, in ti še vedno lahko zbolijo. Po 14 dneh od uvedbe ukrepov se bo videlo, v katero smer gremo.«
Dr. Logarjeva ponovno svetuje, da se ne družimo, da ostajamo doma, da gremo v trgovino le takrat, ko je nujno, da v trgovinah čim prej opravimo nakup, predvsem pa, da si umivamo oziroma razkužujemo roke. Če smo prehlajeni, pa ostanimo doma.
V UKC Ljubljana bo na voljo 48 ventilatorjev, dva prenosna doniral Holding Slovenskih elektrarn
V UKC Ljubljana imajo trenutno 138 ventilatorjev. Generalni direktor UKC Ljubljana
Janez Poklukar je povedal: »Danes se za potrebe zdravljenja covida-19 uporablja 10 ventilatorjev. Pripravljenih imamo že dodatnih 26, 12 pa jih še pripravljamo. Za zdravljenje pacientov s covidom-19 bo tako na voljo 48 ventilatorjev. Seveda pa bomo v naslednjih fazah sledili epidemiološki situaciji.«
Holding Slovenskih elektrarn je danes UKC Ljubljana doniral še dva prenosna ventilatorja.
»V UKC Ljubljana smo hvaležni za vsako donacijo, ki jo dobimo, še posebej glede na situacijo, v kateri smo se znašli. Še posebej pa smo veseli donacije medicinske opreme in posebne varovalne opreme, ki jo lahko uporabimo v vsakodnevnem delu oziroma jo bomo uporabili ob najhujših scenarijih zdravljenja pacientov z virusom covida-19,« je dodal Poklukar
Državljanke in državljane je znova pozval, naj se držijo izdanih navodil, »kajti samo to nas pelje do končnega cilja, to pa je obvladovanje števila bolnih v okviru zdravstvenih resursov, ki jih imamo, saj si ne želimo scenarijev iz okolice.«
V slovenskih bolnišnicah je za bolnike s koronavirusno boleznijo na voljo 539 postelj. Po potrebi se to število na račun dodatnega zmanjševanja ostalega programa lahko poveča do tisoč. Na razpolago je trenutno 56 postelj na intenzivni negi.
Za zdaj bolnike s covidom-19 sprejemajo v obeh kliničnih centrih in v kliniki Golnik ter Splošni bolnišnici Celje. V bolnišnicah je nastanjenih več kot 70 bolnikov.
Zbolela delavka v Etijevi kompletaži, oddelek izpraznjen
V izlaškem Eti Elektroelementu so danes izpraznili oddelek kompletaže, saj jih je ena od tamkajšnjih delavk obvestila, da se je okužila s koronavirusom. Gre za prvo uradno potrjeno okužbo v podjetju. Vodstvo Etija je v skladu s priporočili NIJZ sodelavce obolele s tega oddelka, tako imenovanega KZS, preventivno oziroma do nadaljnjega poslalo v samoizolacijo, v nadaljevanju pa bodo poskrbeli tudi za dezinfekcijo prostorov in opreme. Kot dodaten preventivni ukrep so se odločili, da do ponedeljka, 30. marca, doma ostanejo tudi vsi drugi delavci iz kompletaže zgoraj – z izjemo tistih, ki delajo v proizvodnji relejev.
Vodstvo Etija z generalnim direktorjem
Tomažem Bergincem na čelu zaposlene poziva, naj še naprej upoštevajo vse preventivne ukrepe – od higiene rok in kašlja, držijo ustrezno medsebojno razdaljo, zračijo prostore, in kjer je treba, uporabljajo tudi zaščitna sredstva.
Spomnimo, da so v Etiju pred dobrim tednom začeli zaposlenim meriti temperaturo, napovedali so tudi znižanje števila delavcev v posameznih delovnih prostorih, uvedli dodatno čiščenje in razkuževanje najbolj obremenjenih delovnih prostorov ter omejili gibanje zaposlenih med oddelki znotraj podjetja.
FOTO: Delo
V Lenartu dve okužbi
Na območju Lenarta so doslej zabeležili dva okužena z novim koronavirusom, tamkajšnji župan
Janez Kramberger pa, kot piše STA, pravi, da razmere pozorno spremljajo. Tudi pri njih imajo največ težav z zagotavljanjem zaščitne opreme, so pa v zadnjih dveh dneh uspeli dobiti okoli 2000 mask, ki so jih medtem razdelili tistim najbolj potrebnim.
Kot je povedal Kramberger, so ves čas v navezi z regionalnim štabom civilne zaščite, ki ga vselej prosijo za dodatno opremo. Po njegovih informacijah te najbolj primanjkuje v zdravstvenem domu, zato upa, da bodo zaposlenim čim prej lahko omogočili varno delo za boj proti aktualni epidemiji.
Komentarji