Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

V Kokri nadaljujejo intervencijska dela, s Suhadolnika evakuirali pet turistov

Začenjajo dela na Suhadolniku, da bi se prebili do samotnih gorskih kmetij na tem območju. Po neurju sanirajo tudi cesto proti slapu Rinka.
Kokra na Gorenjskem. FOTO: Blaž Samec/Delo
Kokra na Gorenjskem. FOTO: Blaž Samec/Delo
STA
22. 7. 2024 | 14:04
22. 7. 2024 | 14:33
7:48

V vasi Kokra v občini Preddvor, kjer je v neurju v noči na soboto zasulo deset hiš, danes nadaljujejo odstranjevanje kamenja in drugega materiala v zaselku Podlebelca, kjer so ostali tudi brez vode. Hkrati se prebijajo do samotnih kmetij na Suhadolniku. V nedeljo zvečer so vzpostavili stezo, po kateri so v dolino pospremili pet turistov.

image_alt
Hišo je lahko zrušiti, težje jo je sezidati

Kot je za STA danes pojasnil preddvorski župan Rok Roblek, trenutno čistijo zgornji del zaselka Podlebelca do zgornjega mostu, ki predstavlja dostop do še zadnje hiše. Hkrati začenjajo dela na Suhadolniku, da bi se prebili do samotnih gorskih kmetij na tem območju.

»Računamo, da bodo dostopi v Podlebelci grobo očiščeni v tednu dni, medtem ko bo na Suhadolniku intervencijsko prebijanje do kmetij verjetno trajalo 14 dni, saj ceste tako rekoč ni več,« je povedal župan.

Pojasnil je, da jim je v nedeljo zvečer zaradi evakuacije petih tujcev, ki so bili kot turisti nastanjeni na omenjenih kmetijah oziroma so odšli višje v hribe, uspelo vzpostaviti zasilno prehodnost ozke planinske steze, po kateri so lahko turisti prišli do doline.

Že vse od sobote do omenjenih samotnih kmetij štiri kilometre peš prenašajo najnujnejše stvari, kot so voda, hrana in gorivo. V nedeljo jim je uspelo po vrvni tehniki do Suhadolnika spraviti tudi agregate.

»Zdaj je situacija nekoliko lažja. Ljudem je uspelo napolniti mobilne telefone in imamo z njimi stalen stik. Telefonija je namreč pretrgana, prav tako preskrba z elektriko, radijske postaje v Kokri pa delajo zelo slabo, zato nam dobrih povezav ni uspelo vzpostaviti,« je pojasnil Roblek.

FOTO: Blaž Samec/Delo
FOTO: Blaž Samec/Delo

Tudi v Podlebelci brez vode

Danes so tudi v Podlebelci ostali brez vode. »Da bi se prebili do obstoječega vodnega vira, ga očistili in usposobili, nas loči na desettisoče kubičnih metrov materiala nad vasjo. Zato danes pospešeno iščemo alternativno rešitev z oskrbo prek drugega vodnega vira, ki bi ga prečrpavali v obstoječi vodohran.

Z gasilskimi vozili vode do nekaterih hiš niti še ne morejo dovažati, hkrati pa je veliko vode potrebne, da se očistijo velike količine mulja in druge umazanije, ki jo je skupaj s kamenjem prinesel hudournik. Pri čiščenju tako pomagajo gasilci z gasilskimi vozili. Na pomoč so jim priskočili tudi prostovoljni gasilci iz sosednjih društev, kot so Olševek in Hotemaže.

Pri odpravljanju posledic ujme v Kokri sodeluje tudi veliko drugih prostovoljcev, precej je Jezerjanov in Šenčurjanov. Danes v dopoldanskem času pri sanaciji pomaga okoli 50 prostovoljcev, popoldne jih znova pričakujejo več kot sto. »Sosednjim občinam in ljudem se zahvaljujejo za podporo in pomoč,« je izpostavil Roblek.

Tudi gradbene mehanizacije jim doslej ni manjkalo. »V nočni akciji in med koncem tedna so si ljudje brez težav vzeli čas, zdaj pa imajo nekateri pogodbene posle,« je ob današnjem začetku novega delovnega tedna dejal Roblek. Zato bo treba najti stabilno srednjeročno rešitev, da bo v prihodnjih dneh na voljo dovolj mehanizacije.

Hkrati se postavlja vprašanje financiranja intervencijskih stroškov, ki presegajo zmožnosti občine. »Ne glede na ta odprta vprašanja, zdaj delamo vsi skupaj solidarno in hitimo z deli, saj vemo, da bi v primeru novih padavin škoda lahko še močno narasla,« je poudaril župan.

Še vedno velja odredba o prepovedi gibanja

Medtem ostaja veljavna odredba o prepovedi gibanja na območju Kokre od hišne številke 37, pa tudi prepoved uporabe dronov. Poteka namreč zračno spremljanje gibanja mas in preverjanje, ali je območje stabilno, saj so na tem mestu ogromne količine materiala, ki bi lahko v prihodnje še pridrle navzdol.

Velike količine kamenja in peska, ki so zaradi deževja v petek zvečer zgrmele izpod Kalškega grebena, so zasule oziroma poškodovale deset hiš. Štiri so bile popolnoma zasute, od tega sta po ocenah vsaj dve neprimerni za bivanje. Stanovalci so našli začasno nastanitev pri sorodnikih in prijateljih, pomoč pa so jim ponudili tudi občina in lokalni ponudniki turističnih nastanitev.

Kot je povedal župan, jim bodo nudili tudi socialno ali drugo pomoč, ki bi jo morebiti potrebovali. Občina bo odprla tudi račun za donacije, na katerem se bodo zbirali prostovoljni prispevki za pomoč oškodovancem.

Kokra na Gorenjskem. FOTO: Blaž Samec/Delo
Kokra na Gorenjskem. FOTO: Blaž Samec/Delo

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine