Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je začela s postopkom umika in odpoklica puranjega mesa, ki je bilo v začetku januarja dostavljeno v podjetji Panvita in Kvibo, in je prišlo s pošiljko s kmetije na Madžarskem. Tam so kasneje potrdili virus ptičje gripe podtipa H5N8. Meso je že tudi pri končnih kupcih, so opozorili v uradu in pojasnili, da postopke umika in odpoklica spremljajo uradni veterinarji.
Virus ptičje gripe podtipa H5N8 se je v začetku leta začel pojavljati v več državah EU. Kot so sporočili iz uprave za varno hrano, so jih madžarski pristojni organi 16. januarja popoldne obvestili, da je perutnina, poslana tudi slovenskima kupcema, izhajala iz farme, kjer so kasneje potrdili influenco. Purani so šli v zakol pred pojavom kliničnih znakov – živali so bile v inkubaciji.
Meso je že pri končnih kupcih
Pošiljko 4800 kilogramov svežih puranjih filejev (prsi), predpakiranih v večjih kosih, ki se lahko v mesnicah prodajajo postrežno, so 7. januarja sprejeli v podjetju Kvibo, naslednji dan je 1770 kilogramov enakega mesa prevzela Panvita.
V skladu z evropsko zakonodajo je treba v takšnem primeru ugotoviti, kam je bilo namenjeno meso puranov, ki so bili zaklani v obdobju med verjetnim datumom vnosa virusa na farmo in začetkom izvajanja ukrepov ob sumu na bolezen ter ga odstraniti pod uradnim nadzorom. Uprava za varno hrano je o spornem mesu obvestila obe podjetji, ki sta že pričeli s postopki umika in – ker je meso že v rokah končnega potrošnika – tudi odpoklica mesa.
Namen odpoklica je preprečiti morebiten prenos bolezni na živali.
Širjenje virusa
Prvi so o pojavu visoko patogenega virusa ptičje gripe H5N8 poročali s Poljske, prejšnji petek pa iz zahodnega dela Slovaške – tam so potrdili okužbo treh od 22 jat kokoši. V ponedeljek so prišle informacije o odkriti bolezni in zakolu 53.500 puranov na farmi na severozahodu Madžarske - od tam je prišlo meso v Slovenijo -, madžarske oblasti pa so napovedale tudi prepoved transporta teh živali, da bi preprečili širjenje virusa.
Ob tem so dodali, da do zdaj v Evropi še niso našli primera, ko bi se virus prenesel iz živali na človeka. V sredo je Madžarska poročala o sumu bolezni na farmi rac, kjer je bilo 115.548 ptic, v državi ugibajo, da se bolezen verjetno prenaša s selitvami ptic, ki okužijo vodne vire, ki jih uporabljajo za napajanje rejne perjadi.
Iz Romunije so prišle informacije o zakolu 11.200 živali na farmi blizu meje z Ukrajino in Madžarsko.
Komentarji