Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Slovenija

Stranke niso naklonjene volilnemu inženirstvu

Petodstotni parlamentarni prag bi lahko pripomogel h konsolidaciji strankarskega sistema s petimi ali šestimi strankami.
Številne stranke, tako danes kot v preteklosti, zaradi lastnega parlamentarnega preživetja ne privolijo v več kot štiriodstotni prag. FOTO: Leon Vidic/Delo
Številne stranke, tako danes kot v preteklosti, zaradi lastnega parlamentarnega preživetja ne privolijo v več kot štiriodstotni prag. FOTO: Leon Vidic/Delo
5. 1. 2022 | 05:00
5:48

V nadaljevanju preberite:

Slovenski parlamentarni strankarski sistem je nestabilen tudi zato, ker je močno razdrobljen. Na volitvah v državni zbor leta 2018 je parlamentarni prag, ki je z ustavo določen pri štirih odstotkih, prestopilo devet strank. Najnovejše raziskave volilnega razpoloženja pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami pa kažejo, da je razdrobljenost še vedno velika, po zadnji raziskavi Mediane bi se v državni zbor lahko uvrstilo celo deset strank, starih in novih.

Za vstop v državni zbor je z ustavo predpisan štiriodstotni volilni prag. Preverili smo, kako bi zvišanje volilnega praga na pet odstotkov vplivalo na stabilnost strankarskega sistema. Politologinja Danica Hafner Fink ugotavlja, da velika razdrobljenost, poleg polarizacije, pogoste menjave vlad in lahek vstop novih strank v vlado ter celo takojšnje prevzemanje vodenja vlad pomenijo za demokracijo nevarne težnje v strankarskem sistemu.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine