Neomejen dostop | že od 9,99€
Današnja pogajanja med predstavniki vlade in sindikati zdravstva, zdravstvene nege in socialnega varstva niso bila uspešna. Vlada in sindikati so vsak na svojem bregu, tako da bodo zaposleni jutri stavkali. Slednji se ne bo pridružil Fides, ki obenem poudarja, da bodo naredili vse, da se slovenskim zdravnikom in zobozdravnikom omogoči delo po evropsko primerljivih pogojih in za evropsko primerljivo plačilo.
»Na sindikalni strani smo bili konstruktivni in poskušali res vse, da do stavke ne bi prišlo ter da bi sklenili stavkovni sporazum. Naše stavkovne zahteve smo v stavkovnem sporazumu preoblikovali v tej meri, da smo izrazili samo pričakovanje, da se pogajanja glede tistih nesorazmerij, ki so še nastala, nadaljujejo in zaključijo 4. marca. Vendar vlada ni bila pripravljena niti na ta kompromis,« je dejala Irena Ilešič Čujovič, predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije, enega od sedmih, ki bo sodeloval v jutrišnji stavki.
Glavni stavkovni odbor Fidesa je sporočil, da je na današnji seji, po analizi dogajanja zadnjih tednov, ko so sindikalni voditelji z zahtevo po ustavni presoji 48. člena PKP10 izničili poskus vlade, da vsaj začasno sanira nagrajevanje zdravnikov in zobozdravnikov, ugotovil, da v javnem zdravstvenem sistemu pod takimi pogoji za zdravnike in zobozdravnike ni več prihodnosti.
Poudarili so, da bo Fides naredil vse, da se slovenskim zdravnikom in zobozdravnikom omogoči delo po evropsko primerljivih pogojih in za evropsko primerljivo plačilo.
»Sedanja epidemiološka situacija nam zaradi zdravniške etike v tem trenutku ne dopušča ostrejših sindikalnih ukrepov. Za dosego cilja bomo sledili praksam, ki so se pokazale kot učinkovite v razvitih evropskih državah,« so zapisali.
Po njenih besedah vlada ni ponujala ničesar. Njeno prvotno izhodišče, vredno približno 5,6 milijona evrov, je bil dvig plač za enega do dva plačna razreda za posamezna delovna mesta v kolektivni pogodbi. »V celoti so izpustili laboratorijsko dejavnost, radiološke inženirje in v veliki meri plačno skupino J,« je naštela Irena Ilešič Čujovič. Po njenih besedah so se bili sindikati pripravljeni pogajati tudi brez novih izhodišč, le ob zavezi, da vlada misli resno s temi pogajanji, kar naj bi pokazala s tem, da skupaj postavijo razmeroma kratek rok za zaključek pogajanj. »Ne moremo se znebiti občutka, da je šlo zgolj za zavlačevanje in za pogajanja s figo v žepu.«
Na napoved stavke se je odzvalo vodstvo UKC Ljubljana, kjer poudarjajo, da pravico zaposlenih spoštujejo. »Hkrati upamo, da stavke bolniki ne bodo preveč občutili. Stališče vodstva UKCL je, da po dveh letih pandemije covid – 19 ni mogoče odlašati zdravstvenih obravnav brez škode za bolnika, zato napovedanih pregledov, obravnav in posegov, ne odpovedujemo.« Bolnike prosijo za potrpežljivost.
Na napoved stavke se je odzval minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Cigler Kralj z besedami, da vlada še vedno ponuja roko dialoga, meni pa, da stavka ni upravičena in v trenutni situaciji predstavlja tudi neodgovorno ravnanje. Sindikate poziva, naj se čim prej vrnejo za pogajalsko mizo, saj prekinitev pogajanj pomeni, da bodo nujno potrebne rešitve sprejete kasneje.
Obžalovanje, da je prišlo do odločitve o stavki je izrazil tudi Minister za zdravje Janez Poklukar, ki obenem meni, da je odločitev preuranjena.
V zdravstvenih domovih in bolnišnicah
Med stavko se bo morala zagotavljati nujna medicinska pomoč, nega in oskrba. Zdravnik bo v času stavke izvajal tiste zdravniške storitve, katerih opustitev bi v kratkem času vodila v nepopravljivo hudo okvaro zdravja ali smrt. Zdravnik je v času stavke dolžan opravljati še zdravstvene storitve za otroke do 18 let ter za starejše od 65 let, vse zdravstvene storitve v zvezi z nosečnostjo in porodom.
V lekarnah
Stavka bo v lekarnah potekala od 10. do 16. ure, v tem času pa bodo odprte le dežurne enote lekarn. Izdaja zdravil bo potekala izključno na dežurnem okencu, kjer bodo farmacevti izdajali le zdravila, predpisana na recept istega dne, zdravila na nujne recepte, zdravila brez recepta proti vročini in bolečinam. Drugi izdelki oz. pripravki ter potrdila o izpolnjevanju PCT pogojev se ne bodo izdajali.
V socialnovarstvenih zavodih in posebnih socialnovarstvenih zavodih
Delo poteka kot na dan nedelje. V času stavke se opustijo vse ne nujne storitve; npr. posteljne kopeli, transferji, nadstandardne storitve, delovna terapija, ne nujna spremstva, obnovitvena in preventivna fizioterapija. Tisti zavodi, ki izvajajo storitev pomoči na domu, v času stavke izvajajo celoten nabor storitev, povezanih s temeljno nego in oskrbo ter samo nujna opravila znotraj sklopa nalog, ki sodijo v gospodinjsko pomoč in podporne storitve.
V zavodih za usposabljanje in varstveno-delovnih centrih
Delo poteka tako, da se v času stavke opustijo vse ne nujne storitve; npr. storitve izobraževanja in usposabljanja, različne delavnice, delovno terapevtske, fizioterapevtske in logopedske storitve, ne nujna spremstva. Na voljo so nujne storitve, kot so pomoč respiratornega fizioterapevta, medicinske sestre in nujna nega. Za otroke in mladostnike, ki so vključeni v vzgojno izobraževalni program in za druge osebe, za katere se v času stavke ne izvajajo terapevtski programi se zagotovi varstvo.
Na centrih za socialno delo
V času stavke se izvajajo vsa nujna javna pooblastila. V celoti se izvajajo naloge interventne službe in kriznih namestitev. Delo na centrih za socialno delo bo obsegalo le nujno prvo socialno pomoč.
Novembra 2021 so sindikati z vlado podpisali dogovor za štiri do 24 odstotkov višje plače za 35.000 oziroma 80 odstotkov zaposlenih v teh dejavnostih, hkrati pa so se sporazumeli, da bodo januarja začeli nov krog pogajanj za odpravo nesorazmerij. Tudi zaradi tega dogovora je ministrstvo za zdravje potem sedlo za mizo z zdravniki, ki so jim obljubili najmanj 26-odstotno zvišanje plač. Kar pa je potem spremenilo zahteve sindikatov zdravstva in socialnega varstva – poleg sprejetja standardov in normativov, so izrazili pričakovanje po zvišanju vrednotenja delovnih mest primerljivo z zdravniki in zobozdravniki.
Vendar je v petek ustavno sodišče začasno ustavilo izvajanje člena PKP10, ki omogoča dvig zgornje plačne meje za zdravnike s 57. na 63. plačni razred, kar pa pomeni, da osnutka dogovora, ki še ni podpisan, z zdravniki za zdaj niti ni mogoče v celoti izvesti. »Odločitev ustavnega sodišča je seveda pomembna, a stavkovne zahteve, ki so bile samo delno vezane na zdravniške plače, ostajajo,« je poudarila Irena Ilešič Čujovič.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji