Neomejen dostop | že od 9,99€
Anže Logar je z besedami, da je po 25 letih članstva v stranki prišel do spoznanja, da je čas za naslednji korak, sporočil, da izstopa iz SDS. Da mu želi veliko sreče, pa mu je odpisal prvak SDS Janez Janša in dodal, da pričakuje, da bo poravnal obveznosti do stranke, h katerim se je zavezal pred kandidaturo za poslanca, in vrnil poslanski mandat.
»Ne znamo si predstavljati, da bi bil ta naslednji korak – kot začetek nečesa novega, velikega – obremenjen s prelomljeno dano in podpisano besedo v okraju, kjer niste imeli ne stalnega bivališča, ne rojstnega kraja in ne zaposlitve in kjer vam je delo stranke SDS skozi njeno zgodovino skupaj z napori sokrajanov v volilni enoti dejansko omogočilo izvolitev,« je zapisal in že vnaprej navedel, da upa, da se Logar ne bo skliceval na ustavo, kajti ta je natančno ista in enaka, kot je bila na dan podpisa pogodbe.
Da bo Logar izstopil, so v SDS napovedovali že dlje časa. Enako zdaj napovedujejo za njegova kolega Evo Irgl in Dejana Kaloh, ki prav tako nista podpisala izjave stranke o zvestobi. Kaloh pa je po tem, ko ga njegov odbor ni evidentiral za kandidata za poslanca za prihodnje parlamentarne volitve, napovedal, da bo izstopil do konca leta, če v stranki ne bodo izkazali interesa za njegovo nadaljnje politično udejstvovanje na najvišji ravni.
Vsi trije so se danes zavili v molk, a ne zdi se prav verjetno, da bo Logar prisluhnil Janši in vrnil mandat, pač pa bo najverjetneje sočasno ob opravljanju poslanske funkcije še naprej počasi in taktično delal na naslednjem koraku – gradnji nove stranke, za katero v političnih krogih prevladuje prepričanje, da se je ne ustanavlja več kot leto dni pred predvidenimi parlamentarnimi volitvami. A v SDS želijo, da bi nova stranka nastala čim prej, saj so vse javnomnenjske poizvedbe namreč kazale, da bi se Logar lahko zajedel tudi v njihovo podporo. Zato bodo Janševi odzivi pomemben lakmusov papir, kako močno si želi najti nove potencialne partnerje za formiranje četrte vlade.
A zaradi kritik o neodločnosti, ki manjšajo njegov politični kapital, je Logar primoran v delanje korakov in ohranjanju suspenza: tako je najprej odstopil kot predsednika ljubljanskega odbora SDS, nato še kot predsednik sveta stranke, da bi se posvetil društvu Platforma sodelovanja, ki ga je ustanovil. Vztrajal je, da društvo ni namenjena neposrednemu političnemu udejstvovanju. A v neuradnih pogovorih člani tega društva napovedujejo in pričakujejo, da bo njihovo programsko delo na koncu osnova za program nove stranke.
Napoveduje se, da bo naslednji korak ustanovitev poslanske skupine nepovezanih, kar mu bo prineslo strokovno pomoč in tudi možnost razpravljanja na sejah državnega zbora, ki mu jo je SDS odvzela. Za to so sicer potrebni najmanj trije poslanci – torej bi jo lahko ustanovil že po morebitnem odstopu z Irglovo in Kalohom –, a po naših informacijah si je Logar prizadeval, da bi se mu pridružili tudi levi oziroma liberalni poslanci, kar bi mu pomagalo pri moči le-te, nagovarjanju sredinski volivcih in odpravljanju očitkov, da je Janšev satelit.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji