Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Sodišče zavrglo Golobov poskus blokade postopka KPK

Tožba odvetnika Roberta Goloba, s katero je poskušal zaustaviti postopek, je romala v koš.
Robert Golob je za pomoč pri postopku pred protikorupcijsko komisijo najel pomoč znanega odvetnika; v prvem poskusu blokade protikorupcijske komisije je bil neuspešen. FOTO: Leon Vidic/Delo
Robert Golob je za pomoč pri postopku pred protikorupcijsko komisijo najel pomoč znanega odvetnika; v prvem poskusu blokade protikorupcijske komisije je bil neuspešen. FOTO: Leon Vidic/Delo
5. 4. 2024 | 11:25
5. 4. 2024 | 14:07
4:46

Upravno sodišče je zavrglo tožbo proti odločitvi Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je zavrnila zahtevo predsednika vlade Roberta Goloba oziroma njegovega odvetnika Stojana Zdolška za izločitev namestnika komisije Simona Savskega. V obrazložitvi je upravno sodišče zapisalo, da v konkretni zadevi niso bile izpolnjene vse procesne predpostavke za vsebinsko obravnavo tožbe.

Zdolšek je zahteval izločitev Savskega iz postopka, ki teče na komisiji glede očitkov na račun predsednika vlade zaradi njegovega zapisa na družbenem omrežju. »Levi ali desni, to se dogaja, ko se politika vmeša v Policijo. Potem bodo pa spet jamrali, ko ne bo preiskanih kaznivih dejanj, ko bodo smrtne prometne nesreče in ko bo povečana kršitev javnega reda in miru. Deset in več let bo trajalo, da spet pride do profesionalizacije Policije. Kdo kvaliteten pa bo hotel delati v takem sranju,« izjavo povzema tožba, ki je bila vložena po tem, ko je KPK Zdolškovo zahtevo za izločitev Savskega zavrnila.

Če bi bil Savski izločen, bi KPK morala povsem ustaviti preverjanje sumov kršitve integritete v zvezi s prijavo o domnevnem nedovoljenem izvajanju pritiskov na nekdanjo ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar in druge zaposlene na ministrstvu za notranje zadeve.

Iz odločanja o tej zadevi je namreč že izločen predsednik KPK Robert Šumi, drugi namestnik, David Lapornik, pa o zadevi ne more odločati sam.

Odločitev sodišča še ni pravnomočna, proti sklepu je dovoljena še pritožba na vrhovno sodišče in ta je že napovedana.

Stojan Zdolšek je namreč povedal, da so »glede na stališče KPK, da je proti sklepu o zavrnitvi zahteve za izločitev dovoljena tožba na upravno sodišče, in glede na pravni pouk, ki smo ga prejeli, vložili tožbo. Sodišče se s stališčem KPK, da je tožba dovoljena, ni strinjalo. Ker gre za različna pravna naziranja, je primerno, da o zadevi sprejme stališče tudi vrhovno sodišče.«

image_alt
Specializirano tožilstvo: Pritiski ne bodo vplivali na naše delo

S Komisije za preprečevanje korupcije so sporočili, da »upravno sodišče ni vsebinsko odločalo o tožbi, pač pa jo je zavrglo, ker je zavzelo stališče, da akt, proti kateremu je bila vložena tožba (sklep KPK o zavrnitvi zahteve za izločitev namestnika Komisije iz konkretne zadeve), ni upravni akt, ki bi se lahko izpodbijal v upravnem sporu.«

Na Komisiji za preprečevanje korupcije se z odločitvijo sodišča ne strinjajo, saj menijo, da so izpolnjeni vsi pogoji, da bi sodišče o tej zadevi sprejelo vsebinsko odločitev: »Stališče KPK namreč je, da je z vidika zagotavljanja zakonitosti nadaljnjega postopka treba o tem dokončno odločiti v tej fazi, torej preden bi namestnik, za katerega obravnavana oseba – po oceni Komisije neutemeljeno – zahteva izločitev, opravil kakršnakoli nadaljnja uradna dejanja v postopku. Iz tega razloga bomo na vrhovno sodišče vložili pritožbo.«

Ne glede na navedeno pa odločitev upravnega sodišča in v nadaljevanju vrhovnega sodišča v zvezi s pritožbo v tem trenutku ne spreminjata statusa samega postopka, saj je ta zaradi interesov predkazenskega postopka še vedno začasno prekinjen, so še dodali na KPK.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine