Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Slovenijo je na današnji dan pred 33 leti zapustil še zadnji vojak JLA

Osrednja slovesnost, ki jo pripravljata Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih veteranskih društev Sever, bo v Šempetru pri Gorici.
Na današnji dan suverenosti, 25. oktobra, bomo zaznamovali dan, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak JLA zapustil slovensko ozemlje. FOTO: Voranc Vogel
Na današnji dan suverenosti, 25. oktobra, bomo zaznamovali dan, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak JLA zapustil slovensko ozemlje. FOTO: Voranc Vogel
STA
25. 10. 2024 | 07:47
25. 10. 2024 | 09:29
5:46

Na današnji dan suverenosti, 25. oktobra, bomo zaznamovali dan, ko je po osamosvojitveni vojni še zadnji vojak takratne JLA zapustil slovensko ozemlje. Osrednja slovesnost, ki jo pripravljata Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza veteranskih policijskih društev Sever, bo v Šempetru pri Gorici. Slavnostni govornik bo predsednik vlade Robert Golob.

Po slovesni razglasitvi samostojnosti in neodvisnosti Slovenije na Trgu republike v Ljubljani 26. junija 1991, ko so zbrano množico že preletavala letala takratne Jugoslovanske ljudske armade, so enote JLA v skladu s sklepom jugoslovanske vlade krenile proti mejnim prehodom z Italijo, Avstrijo in Madžarsko. Jugoslovanska vlada je hotela s tem zavarovati enotnost SFRJ. Vodstvo nove države se je temu uprlo in sledil je spopad jugoslovanske vojske z enotami slovenske teritorialne obrambe in policije.

Slovenija, Hrvaška in vodstvo SFRJ so deseti dan vojne, 7. julija 1991, ob posredovanju evropske skupnosti na Brionih dosegli sporazum o prekinitvi ognja in trimesečni zamrznitvi osamosvojitvenih aktivnosti, ki so ga povzeli v tako imenovani brionski deklaraciji. Vendar so takratne jugoslovanske oblasti še pred iztekom roka spoznale, da Slovenije ne bo mogoče zadržati v Jugoslaviji. Glede na to so stekli pogovori o odhodu JLA.

Umik je potekal prek Luke Koper. Zadnji vojak JLA jo je zapustil 25. oktobra ob 23.45. Kot zadnji je slovensko morje sicer zapustil trajekt Venus v prvih minutah 26. oktobra 1991.

Slovenija se je zavezala, da bo pripadnikom jugoslovanske vojske ob dokončnem umiku zagotovila vso varnost, JLA pa je morala vrniti oborožitev in opremo, ki je bila last teritorialne obrambe. Po oceni takratnega ministra za informiranje Jelka Kacina je JLA iz Slovenije odpeljala vse, kar je lahko, zlasti težjo oborožitev. Ni pa mogla odpeljati vseh zalog streliva, ki ga je nakopičila v Sloveniji.

Nataša Pirc Musar in Urška Klakočar Zupančič. FOTO: Delo
Nataša Pirc Musar in Urška Klakočar Zupančič. FOTO: Delo

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine