Neomejen dostop | že od 9,99€
Kljub vojaški agresiji z elementi genocida, ki jo izraelska vojska izvaja v Gazi, vojaške akcije pa nevarno stopnjujejo v Libanonu in Siriji, Slovenija nemoteno vojaško sodeluje z Izraelom. Na podlagi poslanskih vprašanj Mihe Kordiša in proračunskih dokumentov so v koalicijski Levici pridobili podatke o orožju izraelskih proizvajalcev oziroma proizvajalcev v izraelskem solastništvu, ki je v oborožitvi Slovenske vojske.
Podatki kažejo, da je Slovenska vojska od Izraela v obdobju 2019– 2023 kupila za 57,5 milijona evrov orožja in streliva. V obdobju 2024–2026 pa načrtuje nakup izraelskega orožja in streliva v vrednosti najmanj 31,5 milijona evrov. Na vprašanje, ali sta vlada Roberta Goloba oziroma ministrstvo za obrambo sprejela kakšenkoli predpis ali usmeritev, da se preneha kupovati oborožitev in vojaško opremo izraelskih oziroma z njimi kapitalsko povezanih proizvajalcev, so iz vlade odgovorili s kratkim »ne«.
»Orožje in vojaško opremo se kupuje skladno z dolgoročnimi in srednjeročnimi programi opremljanja Slovenske vojske ter predpisi s področja naročanja, in sicer na način, da se zagotavlja racionalna poraba proračunskih sredstev glede na zahteve po opremljanju ter izgradnji zmogljivosti Slovenske vojske,« pa na vladi odgovarjajo na vprašanje, zakaj vlada še naprej kupuje oziroma namerava kupovati orožje od izraelskih proizvajalcev kljub svojemu deklarativnemu obsojanju izraelske agresije in ob tem, da je bilo ubitih že 42.334 palestinskih civilistov, od tega 16.500 otrok.
Slovenska vojska, poleg drugih sistemov v sklopu zračne obrambe in topništva, za potrebe boja proti sovražnikovim oklepnikom uporablja izraelski protioklepni raketni sistem spike. Iz načrta razvojnih programov, ki so del pravkar sprejetih proračunskih dokumentov, je razvidno, da namerava vlada prihodnje leto za izraelske rakete spike nameniti 12,3 milijona evrov, leto kasneje pa še 3 milijone, skupaj torej 15,3 milijona evrov.
Slovenski nakupi orožja so torej eden od virov, iz katerih se financira izraelska agresija, ki jo sicer vlada deklarativno obsoja. Vlada je tudi priznala, da slovenski organi kljub vsemu ohranjajo stike z izraelskimi varnostno-političnimi organi. Januarja letos je Slovenijo obiskala delegacija direktorata izraelskega vojaškega ministrstva Sibat.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji