Neomejen dostop | že od 9,99€
Obrambni minister Marjan Šarec je sporočil, da bo odstop od nakupa 45 osemkolesnikov boxer predvidoma stal 4,15 milijona evrov. »Če ne bi vlada hitro in odločno ukrepala, bi lahko bila škoda večja,« je zatrdil Šarec, ki je odločitev o odstopu od nakupa sporočil že pred devetimi meseci in napovedal pripravo cenejše alternativne rešitve za oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine in srednjega bojnega izvidniškega bataljona do konca lanskega leta.
Zakaj se to še ni zgodilo, na obrambnem ministrstvu doslej niso nikoli pojasnili, so pa v preteklih odgovorih večkrat dali vedeti, da pred izoblikovanjem alternativne rešitve poskušajo doseči ugoden odstop od nakupa boxerjev prek Organizacije vzajemnega sodelovanja na področju oborožitve (OCCAR).
Po prvotnih ocenah naj bi odstop od pogodbe stal do 20 odstotkov njene vrednosti, a ker pogodbena kazen ni eksplicitno opredeljena, so bili posamezni stroški torej lahko stvar pogajanj. Februarja in marca so opravili posvetovanja z vsemi članicami, pri čemer je bila ključna Nemčija, od koder prihaja proizvajalec boxerjev in s katero je zdajšnje vodstvo obrambnega ministrstva že (in verjetno še bo) tesno sodelovalo.
Obrambno ministrstvo je po Šarčevih besedah na koncu plačalo administrativne in operativne stroške, ki so se prelili v 3,3-milijonsko odškodnino proizvajalcu. Sami pa menijo, da ni pravne podlage za plačilo vstopnih stroškov v višini 7,2 milijona evrov, a kot je razumeti ministrstvo za obrambo, naj bi se države članice do tega še opredeljevale.
Izstop Slovenije iz združenja OCCAR bo zdaj najverjetneje potrjeval še parlament – tako kot je moral tudi vstop –, nato pa bodo morale to storiti še vse članice združenja. »To se bo verjetno dogajalo vse leto,« je predvidel Šarec.
Na vprašanje o alternativi za boxerje pa je odgovoril le, da je vlada sklenila, da mora prihranek pri celotnem poslu znašati 400 milijonov evrov. To bo glede na inflacijo in povečano povpraševanje zaradi vojne v Ukrajini za ministrstvo za obrambo konkreten izziv. O postopkih Šarec ni govoril, a znano je, da že dlje časa iščejo ponudbe za nakup po principu vlada – vladi, pri čemer naj bi kupili 106 osemkolesnikov, saj predvidevajo sočasno gradnjo srednje bataljonske bojne skupine in srednjega bojnega izvidniškega bataljona.
Slišati je celo, da so na ministrstvu za obrambo optimistični, da se bosta izbor in podpis zgodila pred koncem leta in da bi osemkolesnike dobili do leta 2027.
Toda nove taktične študije naj ne bi pisali na novo, zato se sogovorniki sprašujejo, kako bodo sploh lahko utemeljili izbor alternative, saj so se na podlagi prav te študije na ministrstvu za obrambo že odločili za boxerje.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji