Erjavec se je o vlogi stranke v aktualni koaliciji in možnostih prestopa skupaj z vodjem poslanske skupine Desusa
Francem Juršo danes sešel s Koalicijo ustavnega loka (Kul). Podrobnosti bodo znane šele v četrtek, je povedal tik zatem, napovedal je predvsem, da bodo v stranki obravnavali izključitev poslanca
Roberta Polnarja.
Kot smo pisali, je bil ta v petek po srečanju poslancev Desusa z vodstvom stranke do Erjavca oster. Povedal je, da imajo štirje poslanci Desusa pripravljene izjave za izstop iz poslanske skupine, in omenil možen scenarij ustanovitve poslanske skupine nepovezanih poslancev. Ob tem je Erjavca označil za nekoga, ki je prepričan, da je edini, »ki lahko Slovenijo odreši Janeza Janše«.
Levica upa na padec vlade
V Levici pozdravljajo napoved prvaka DeSUS Karla Erjavca, da bodo organi stranke odločali o izstopu iz vlade Janeza Janše. Upajo, da bo po sporočilu protikorupcijske komisije in prijavi suma korupcije zoper prvaka SMC Zdravka Počivalška tudi del poslancev SMC izstopil iz koalicije.
Kot so v pisnem sporočilu navedli v Levici, bodo strankini organi v kratkem razpravljali o izvedbi konstruktivne nezaupnice, kandidatih za mandatarja in o tem, kako zagotoviti programsko in politično alternativo Janševi vladi. »Po padcu Janše mora priti tudi rez z njegovimi politikami,« so napovedali.
Izvršni odbor in svet Desusa v četrtek
»Pogovor je bil konstruktiven in vsebinsko zelo močan,« je bil danes Erjavec zadovoljen po sestanku s strankami LMŠ, SD, Levica in SAB. »V četrtek bosta sklicana izvršni odbor in svet stranke, tudi tam bomo razpravljali o tem. Obravnavali bomo tudi pobudo o izključitvi poslanca Roberta Polnarja. Povem lahko, da smo dobili tudi pobudo iz občinske organizacije Šentjur pri Celju, katere član je. Zaradi neprimernih izjav in žaljivega nastopa do stranke bomo primerno ukrepali. Ko bo izključen iz stranke, ne bo več član poslanske skupine stranke Desus.«
Napovedal je, da bo mogoče glede nadaljnjih dogodkov v zvezi z Desusom več izvedeti v četrtek, in dodal, da so pritiski s terena zelo močni.
»Zlasti je izkazano veliko nezadovoljstvo glede dela aktualne vlade. Motijo jih ideološke teme, napadi na medije in približevanje nejedrni EU, zlasti Madžarski in Poljski. Kar se tiče koalicijske pogodbe in programa stranke, ni posebnih pripomb, vendar v stranki, če bo padla odločitev za drugo koalicijo, pričakujemo, da bomo na enaki ravni uresničevali pravice starejših in upokojencev. Desus bo v tem tednu potegnil določene odločitve. Tudi od stranke SMC pričakujemo, da se opredeli.«
Polnarju se ukvarjanje z Erjavcem ne zdi bistveno
Robert Polnar je v odzivu za STA dejal, da to zanj v tem trenutku ni bistvena oz. pomembna zadeva. Obveščen je bil namreč, da je parlamentarni odbor za finance, ki ga vodi, matično delovno telo za sprejem sedmega protikoronskega zakona in je »preokupiran izključno s tem delom.« »Zdi se mi, da je to za državo bistveno pomembnejše, kot da se denimo ta trenutek ukvarjam s Karlom Erjavcem,« je poudaril.
Erjavčevo izjavo si lahko ogledate v videu:
»Kot največja opozicijska stranka bomo v LMŠ podprli
Karla Erjavca za mandatarja, ko bo vložena nezaupnica,« je že pred sestankom z Erjavcem danes tvitnil vodja največje opozicijske stranke
Marjan Šarec. »Vse drugo je samo odlaganje neodložljivega,« je pripisal.
Glede tega tvita je Erjavec v izjavi po sestanku ocenil, da gre le za pogovore. Dokler ne bo 46 glasov, ne bo znano, kdo bo mandatar. »Sem pa eden od kandidatov,« je povedal prvak Desusa, ki je včeraj v različnih pogovorih zatrjeval, da verjame v svoj uspeh pri prepričevanju posameznih poslancev, tudi zunaj njegove stranke.
V Kulu si sicer za zdaj niso edini, ali bodo vložili konstruktivno nezaupnico, tudi če ne bodo imeli 46 poslanskih podpisov.
»Računamo, da bomo še pred novim letom vložili konstruktivno nezaupnico,« je napovedal koordinator Levice
Luka Mesec, ki pa na vprašanje, kdo bo mandatar, ni odgovoril. Da je na mizi tudi možnost, da bi vložili konstruktivno nezaupnico, četudi ne bi imeli zagotovljene pisne podpore 46 poslancev, pa je potrdila predsednica SD
Tanja Fajon. Temu naj bi bili po naših informacijah naklonjeni tudi v SAB.
Na twitterju se je oglasila tudi Fajonova:
Do danes so ocenjevali, da se opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, ki so vključene v Kul, kandidature za mandatarja pogovarjajo tako z Erjavcem kot
Jožetom P. Damijanom. Podprle naj bi tistega, ki bo zbral potrebnih 46 poslanskih glasov.
Komentarji