Afera z zaposlitvijo N. H., znanke predsednika vlade
Marjana Šarca, v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova) se je izpela. Ta poskus destabilizacije, ki ga je doživel, je premier označil kot plod pisca amaterskih scenarijev. Ali bo Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) zadevo nadaljevala, pa je po njegovem odvisno od njenega predsednika
Mateja Tonina.
Gre pri aferi z zaposlovanjem znanke predsednika vlade res za vnaprej napisan scenarij, s katerim naj bi zrušili vlado oziroma njenega predsednika? »Če je bil takšen scenarij v ozadju, gotovo ni bil uspešen. Vprašanje pa je, ali pri tej zadevi ne gre predvsem za posledico osebnih antipatij med dvema politikoma iz Kamnika,« komentira
Pavel Gantar, nekdanji dolgoletni politik.
Afere z zaposlovanjem v Sovi niso nove, leta 2013, na primer, je medije zaposloval primer petindvajsetih zaposlitev, kadrov domnevno blizu stranke SDS, zato naj bi agencija tedaj začela tudi politično delovati. Iz spomina je mogoče izbrskati tudi zaposlitveno afero, dodaja Gantar, v katero je bila vpletena oseba, ki je bila blizu takratnemu predsedniku vlade
Janezu Drnovšku.
Pavle Gantar, nekdanji politik FOTO: Roman Šipić
Pavel Gantar,
nekdanji politik
Gre za primer osebnega nasprotovanja med dvema politikoma, Matejem Toninom in Marjanom Šarcem, ki je preseglo meje osebnega, a zato bi vlada težko padla. Še nikoli ni bil noben premier klican na Knovs, pa čeprav se je podobna afera zgodila tudi v času Janeza Drnovška. Knovs je pristojen za nadzor Sove tudi v širšem smislu, tudi glede kadrovanja, a če naleti na nepravilnosti, je raziskovanje naloga drugih organov.
Za Sovo je bila po besedah njenega direktorja Rajka Kozmelja zadeva končana po tem, ko je inšpektorat za javni sektor ugotovil nekaj manjših nepravilnosti, ki pa so jih že odpravili. Premier Šarec pa je v izjavi novinarjem znova zavrnil navedbe, ki so se pojavljale v javnosti v zvezi z zaposlitvijo N. H..
4
mesece se je Knovs ukvarjal z zaposlitvijo Šarčeve znanke v Sovi
Po njegovih besedah ne drži, da so jo zaposlili, ker je njegova znanka. Z njo tudi nima stikov, je povedal. »Četudi bi jih imel, ne bi bilo to nič narobe,« je prepričan.
Nekdanji direktor je kritičen
»Nič od tega se ne bi zgodilo, če bi zaposlitev konkretne osebe potekala izključno po merilih obveščevalno-varnostne stroke in skladno s formalnimi pravnimi pravili. Spoštovanje kriterijev in pravil pa lahko evalvirajo le strokovno in izkustveno kompetentni posamezniki z ustreznim mandatom. V konkretnem primeru neodvisne obveščevalsko-varnostne ocene ni,« pa ocenjuje
Andrej Rupnik, nekdanji direktor Sove. Po njegovem mnenju nadzor, ki ga je opravil inšpektorat za javno upravo, ni vsebinsko ugotavljal ustreznosti novozaposlene v Sovi.
Andrej Rupnik, nekdanji šef Sove FOTO: Jože Suhadolnik
Andrej Rupnik,
nekdanji direktor Sove
Vprašanje kadrovanja v Sovi je predvsem obveščevalsko-strokovne narave, zaradi izraženega dvoma v integriteto konkretnega postopka pa je postalo tudi demokratično-nadzorstvena tema slovenskega parlamenta oziroma njegove nadzorne komisije. Ker pa primer vključuje oblastno- politično izpostavljene posameznike, se političnim implikacijam (medsebojnemu obračunavanju) ni mogoče izogniti.
Knovs je z včerajšnjim pogovorom s premierom zadevo po štirih mesecih končal. V sklepnem sporočilu pa je njen predsednik Matej Tonin zapisal, da je direktor Sove Kozmelj nezakonito blokiral delo komisije in to je po nepotrebnem ustvarilo ozračje, ki je škodovalo agenciji. Znanka premiera N. H. je imela pri zaposlitvi posebno obravnavo, ki je odstopala od ustaljene prakse. Vlogo za zaposlitev je oddala po tem, ko je Šarec postal predsednik vlade, zdravniški pregled pred zaposlitvijo pa je opravila v času daljše bolniške odsotnosti z dela. V Sovi so jo zaposlili, še preden je opravila ustrezno varnostno preverjanje, nato je bila dvakrat prerazporejena. Če bi bil inšpekcijski nadzor opravljen v času veljave prve pogodbe o zaposlitvi, bi inšpektorat predlagal kadrovski komisiji razveljavitev pogodbe o zaposlitvi. Knovs bo po končanem nadzoru o omenjenih ugotovitvah in sklepih nadzora seznanil državni zbor v svojem rednem letnem poročilu.
N. H. je imela pri zaposlitvi na Sovi posebno obravnavo.
Če bi ob inšpekcijskem nadzoru imela pogodbo o zaposlitvi, ki je bila z njo sklenjena najprej, bi inšpektorat predlagal razveljavitev.
Komentarji