Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Raziskava Politica: Zahodno strelivo prihaja v Rusijo tudi prek Slovenije

Glede na dokumente, na katere se sklicuje bruseljski spletni medij Politico, je med dobavitelji streliva tudi slovensko podjetja Valerian.
Strelivo in orožje ameriških in drugih zahodnih podjetij kljub sankcijam proti Moskvi še vedno prihaja v Rusijo. FOTO: Alexey Pavlishak/Reuters
Strelivo in orožje ameriških in drugih zahodnih podjetij kljub sankcijam proti Moskvi še vedno prihaja v Rusijo. FOTO: Alexey Pavlishak/Reuters
STA
19. 6. 2023 | 16:20
19. 6. 2023 | 16:25
3:32

Strelivo in orožje ameriških in drugih zahodnih podjetij kljub sankcijam proti Moskvi še vedno prihaja v Rusijo in se nato uporablja na bojiščih v Ukrajini. Glede na dokumente, na katere se sklicuje bruseljski spletni medij Politico, se med dobavitelji streliva pojavlja tudi ime slovenskega podjetja Valerian.

Na bojišča na območju Bahmuta na vzhodu Ukrajine, ki so ga nedavno zavzeli pripadniki ruske najemniške skupine Wagner, ne prihaja samo strelivo iz ZDA. Kljub več svežnjem sankcij proti Rusiji, ki naj bi onemogočile njen vojaški stroj, se zdi, da v Rusijo prihaja tudi strelivo iz Evropske unije, sledi pa glede na poročanje Politica vodijo tudi v Slovenijo.

Kot v danes objavljenem prispevku poroča bruseljski medij, je rusko podjetje Promtehnologija od oktobra lani vložilo štiri naročila, ki zajemajo pošiljke 460.000 enot, opisanih kot »lovski naboji Orsis«. Večina je tipa.338 Lapua Magnum. Na njih je kot dobavitelj navedeno slovensko podjetje Valerian.

Prvo vloženo naročilo z datumom 13. oktober 2022 vključuje številko letalskega tovornega lista, katere prve tri številke 262 kažejo, da je bil pošiljatelj ruski letalski prevoznik Ural Airlines.

Slovenec zanika dobavljanje Rusiji

Politico ob tem še navaja, da je podjetje Valerian na predvečer ruske invazije na Ukrajino s 7500 evri kapitala ustanovil Gašper Heybal, ki je pred tem delal za ameriško podjetje vojaške opreme Voodoo Tactical.

Večina streliva je tipa.338 Lapua Magnum. Na njih je kot dobavitelj navedeno slovensko podjetje Valerian. FOTO: Stringer Reuters
Večina streliva je tipa.338 Lapua Magnum. Na njih je kot dobavitelj navedeno slovensko podjetje Valerian. FOTO: Stringer Reuters

Ustanovitelj podjetja Valerian je na poizvedovanje Politica po telefonu zanikal, da je njegovo podjetje pošiljalo strelivo v Rusijo. »Ne prodajamo nobenega ... strelnega orožja ali streliva, poleg tega pa za Rusijo velja embargo,« je povedal Heybal. Kasneje pa je po elektronski pošti dejal, da ne ve in ne razume, kako se je ime podjetja pojavilo na dokumentih.

Poleg tega »Valerian ni naveden kot dobavitelj, ampak kot proizvajalec, kar pa ni mogoče, saj ne proizvajamo streliva,« je pojasnil. »Kljub temu se nam še vedno zdi povsem nesmiselno, kako bi se naše ime lahko pojavilo na dokumentu,« je še zapisal v odgovoru.

Politico pri tem navaja tudi besede slovenskega diplomata, ki je povedal, da Valerian sicer nikoli ni zaprosil za dovoljenje za izvoz orožja ali streliva v Rusijo, je pa »posamezne dele« poslal v Kirgizistan. Ta srednjeazijska država je sicer ena od tistih, za katere EU sumi, da Rusiji pomagajo pri izogibanju sankcijam.

»Pristojne službe v Republiki Sloveniji so že sprožile ustrezne postopke za preiskavo dejstev v zvezi z omenjenim podjetjem,« je še povedal diplomat in dodal, da bodo preverili tudi morebitno preusmeritev blaga v Rusijo. 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine