Na Agenciji za okolje (Arso) so izdali rdeče opozorilo: »Popoldne, zvečer in v noči na soboto pričakujemo v večjem delu države neurja z močnimi nalivi, sunki vetra, možen je tudi pojav toče. Nekoliko manj izpostavljen bo severozahodni del države.«
Neurja so najprej popoldan zajela jug države, kamor so se pomaknila iz Hrvaške. Nevihte so se nato pomikale proti Štajerski in osrednjem delu države. Razpršene nevihtne celice so se združile v eno močnejšo celico in potovale severno proti Slovenski Bistrici in naprej proti Mariboru. Nevihtna celica iz Hrvaške se je približevala tudi Ptuju.
Po 21. uri zvečer se je nebo razbesnelo tudi nad osrednjim delom države, huda nevihta pa je zajela Prekmurje. Če gre verjeti radarski sliki Arsa večji del Slovenije čaka pestra vremenska noč. Ob močnejših nevihtah lahko hitro narastejo manjši vodotoki in hudourniki, ponekod lahko pride do razlivanj. Pojav je možen v večjem delu države, zlasti pa v vzhodni in severovzhodni Sloveniji.
V Ljutomerju je močan veter med drugim čez cesto podrl drevo. Veter povzroča težave tudi v Veržeju in Murski Soboti. V naselju Ojstro v občini Laško je malo po 19. uri močan veter podrl drevesi na stanovanjsko hišo in samostoječ nadstrešek.
Iz Štajerske - Vojnika, Štor, Poljčan, Hajdine, Ptuja, Majšperka in Šmarij pri Jelšah - poročajo o poplavah meteorne vode; v Štorah je zalilo klet, v Šmarjah pri Jelšah so gasilci meteorno vodo preusmerjali od hleva in zavarovali cesto, na kateri je bilo precej naplavin. V občini Laško je močan veter ogrožal življenja in premoženje.
V osnovni šoli na Ulici Kozjanskega odreda v Rogaški Slatini je voda zalila osem učilnic. Gasilci so vodo izčrpali, posesali ter očistili učilnice.
V Vodenom v občini Šmarje pri Jelšah je okoli 17.30 ure strela udarila v drevo ob gospodarskem poslopju. Gasilci so objekt pregledali s termo kamero in obvestili dežurnega vzdrževalca Elektro Celje zaradi uničene elektro napeljave v hlevu.
Posnetek padanja velike toče v okolici Črnomlja:
Iz Črnomlja in drugih delov Bele Krajine poročajo o za pest veliki toči, ki je razbila več avtomobilov, poškodovala strehe in klestila po pridelku.
Na Črnomaljskem so na terenu vsi gasilci Gasilske zveze Črnomelj, na pomoč prihajajo tudi gasilci od drugod; skupaj naj bi bilo na delu okoli tisoč gasilcev, je poročala POP TV. Po podatkih Centra za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje je poškodovanih več kot 400 objektov. Po ocenah županje Črnomlja Mojce Čemas Stjepanovič in gasilcev je poškodovanih še veliko več objektov. Po opustošenju z reševanjem poškodovanih objektov nadaljuje okoli 350 gasilcev, ki bodo delali pozno v noč, z delom pa nadlajevali takoj zjutraj.
V naselju Mali Kamen podrto drevo na cesti ovira promet. O poplavah meteorne vode poročajo iz Straže, Novega mesta, kjer je voda ogrožala stanovanjsko hišo, in Podgrada v občini Ilirska Bistrica. V Krškem je okoli 21.30 ure voda zalivala gospodarsko poslopje, V Dolenjem Leskovcu pa je ogrožala hišo.
Neurje je povzročilo škodo tudi na dveh objektih podjetja Akrapovič v Črnomlju. Po do zdaj zbranih podatkih zaposleni v neurju niso bili poškodovani. Toča je prebila svetlobnike na strehi proizvodne hale in skladišča, zaradi posledičnega uhajanja vode v prostore pa je nato družba iz varnostnih razlogov začasno zaustavila proizvodnjo. Poškodovana so številna vozila. V podjetju bodo proizvodnjo ponovno zagnali takoj, ko bodo poškodbe na objektu odpravljene in delovni stroji ustrezno preverjeni, so sporočili iz podjetja.
Nevihte se približujejo tudi Štajerski. FOTO: Arso
Vremenoslovci so razložili, da je v nasprotju z minulimi dnevi, zdaj nastala situacija, v kateri so se sestavili pogoji za nastanek močnih neviht na širšem območju. Približuje se nam hladen zrak v višinah, z jugovzhoda pa k nam pri tleh doteka vlažen in topel zrak, ki pa je vir energije za nevihte. »Zato bo v ozračju nastala velika nestabilnost. Pogoji bodo drugačni kot v preteklih dneh. V višjih plasteh ozračja bo bolj vetrovno, posledično se bodo nevihte gibale hitreje in bodo prepotovale večje razdalje, organizirajo se lahko v tako imenovane nevihtne linije.«
Pozno popoldne in proti večeru je nevihtna aktivnost največja. Dogajanje se bo umirjalo šele proti sobotnemu jutru. Kje točno in do minute natančno je pojav nevihte težko napovedovati pred njenim nastankom, »lahko pa napovemo pogoje, ki so bolj ali manj ugodni za nastanek nevihte. Kot omenjeno, danes so po naših izračunih izpolnjeni vsi pogoji, da se bodo razvile močne nevihte«.
Dogajanje se je v petek zjutraj začelo nad Jadranom, kjer so ponoči nastajale nevihte z močnejšimi sunki vetra. Morska boja v bližini Pirana je tako izmerila sunek severozahodnika s hitrostjo 94 km/h.
Najprej se je dogajanje začelo nad Jadranom, kjer so ponoči nastajale nevihte, ki jih je ujela tudi kamera v Portorožu. FOTO: Arso
Previdno med vožnjo v neurju!
Ob opozorilih vremenoslovcev pred morebitnim popoldanskim neurjem z močnimi nalivi, sunki vetra in točo, voznike policija opozarja na posebno previdnost med vožnjo. V primeru hujših nalivov se ne odpravljajte na cesto, če to ni nujno potrebno, svetujejo na mariborski policijski upravi.
Tiskovna predstavnica Anita Kovačič Čelofiga je opozorila, da v neurjih ne ustavljajte na voziščih ali odstavnih pasovih, prav tako ne pod nadvozi in v predorih. »Na odstavnem pasu avtoceste in hitre ceste je prepovedana vožnja, parkiranje ali ustavitev, razen v sili in ob ustavitvi zaradi nudenja potrebne pomoči.«
»Med neurjem ali podobnimi dogodki priporočamo, da vozite posebej previdno in hitrost svoje vožnje prilagodite razmeram. Če ste takrat na avtocesti, se izključite iz prometa na prvem primernem mestu (počivališču, izvozu ipd.), nato pa poiščete primerno zavetje za vozilo, kjer je to pač dovoljeno. Ko je promet gostejši, se pogosto zgodi, da vozilo, ki prehiteva vozilo pred seboj, vozi z manjšo hitrostjo od dovoljene. Vozniki, ki vozijo za takšnim vozilom, naj bodo strpni. Uporaba zvočnih in svetlobnih signalov je dovoljena le, kadar je ogrožen voznik sam ali kdo drug. Zato priporočamo predvsem vzpostavitev zadostne varnostne razdalje in potrpežljivost, dokler voznik pred vami ne konča s prehitevanjem,« je poudarila.
Vozniki naj bodo previdni tudi, ker lahko neurja na vozišče nanesejo naplavine. »Upoštevajte vso prometno signalizacijo: prometne znake, prižgano rdečo luč pred predori, ki vozniku prepoveduje, da bi zapeljal vanj, talne označbe itd.«
Kakšno bo vreme konec tedna?
V soboto zjutraj bo še nekaj ploh, nato se bo nebo razjasnilo. Popoldne bo nastalo nekaj spremenljive oblačnosti, možna bo še kakšna ploha ali nevihta.
V nedeljo in ponedeljek bo sončno in poletno toplo. Kakšna nevihta lahko nastane nad hribovitimi kraji. Zapihal bo jugozahodni veter. V ponedeljek bo verjetnost popoldanskih neviht majhna, od torka naprej pa se bo spet povečala, so še zapisali na spletni strani Arsa. Od srede naprej pričakujejo izrazitejšo ohladitev s padavinami, ki bodo poti koncu tedna spet manj verjetne.
Komentarji