V šole se bodo po načrtu vlade najprej vrnili učenci in gojenci zavodov za otroke s posebnimi potrebami. Testiranje zaposlenih v teh zavodih na koronavirus bo 4. januarja, dan pozneje se bo začel pouk, je dejala ministrica
Simona Kustec. Nato bodo v šole odšli učenci prvega triletja, večina pa naj bi bila v šoli do konca januarja, je napovedala.
Posvetovalna skupina vlade bo o tem, kdaj gredo lahko otroci v šolo, razpravljala v sredo. Na podlagi njenega predloga pa bo vlada po napovedih ministrice odločala do konca tega tedna.
Prednostno se bodo 4. januarja testirali zaposleni v zavodih in osnovnih šolah za otroke s posebnimi potrebami, za njimi pa tudi učitelji in drugi zaposleni, ki bodo izvajali izobraževanje v prvem triletju, je dejala. Testiranja bodo po njenih navedbah izvedli s pomočjo mobilnih ekip, ki jih pripravi ministrstvo za zdravje, in sicer v šolah, tako da zaposlenim ne bo treba nikamor hoditi na testiranje. Prejeli bodo poziv na testiranje, ministrica pa verjame, da se bodo ustrezno odzvali. Po šolah so med zaposlenimi minuli teden že povpraševali po interesu za testiranje in ugotovili, da jih je bilo zainteresiranih veliko več kot polovica, je pojasnila. Če bodo interes za testiranje izrazili starši otrok, bodo to po ministričinih napovedih tudi omogočili, ne bo pa testiranje obvezno.
Združenje ravnateljev in Sviz: Za obvezno testiranje ni zakonske podlage
Združenje ravnateljev in šolski sindikat Sviz menita, da zaenkrat ni zakonske podlage za obvezno hitro testiranje na okužbo z novim koronavirusom v šolstvu. Sicer pa naj bo testiranje na delovni dan in v dogovoru z njima, predlagata.
Glede na veliko število tako zaposlenih kot učencev in dijakov se je treba dogovoriti za način, kako namerava vlada izvesti hitre teste, je za
STA izpostavil predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije
Gregor Pečan. Odprto vprašanje po njegovih besedah ostaja tudi datum testiranja. Praznični oziroma dela prosti dnevi, ki so se omenjali, po njegovih besedah namreč niso primerni.
FOTO: Leon Vidic/Delo
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Slovenije pa vladi predlaga, naj glede na aktualno epidemiološko sliko najprej sploh odloči, kako bo z odprtjem osnovnih šol, nato pa sprejme ustrezne pravne podlage in vse potrebno ustrezno ter pravočasno skomunicira z vsemi deležniki. Opravljanje hitrih testov naj organizira v bolj realnem času in na delovne dni, so pozvali.
Način, na katerega je vladni govorec za covid-19
Jelko Kacin učiteljstvo v soboto popoldne na praznični dan samostojnosti in enotnosti »nagnal« na testiranje, je »nedopusten, žaljiv in oblastniško aroganten«, so zapisali. Kacin je vzgojiteljem in učiteljem namreč dejal, da se morajo testirati 2. in 3. januarja, sicer 4. januarja ne bodo smeli priti na delovno mesto v vrtec ali učiti v šoli.
Komentarji