Ključni poudarki:
• V ZDA je umrlo že več kot 84.000 ljudi, predsednik Trump se obnaša, kot da epidemije ni.
• Združeni narodi zaradi pandemije svarijo pred krizo duševnega zdravja.
• V Španiji se je z virusom okužil vsak dvajseti prebivalec.
• Furs bo preverjal, ali podjetja izdajajo račune.
• Kolesarsko dirko po Veliki Britaniji preložili na september 2021.
20.30 Slovenija pošilja pomoč Italiji
Slovenija bo v okviru pomoči za boj proti koronavirusu poslala Italiji sredstva za razkuževanje površin v vrednosti 92.000 evrov, je vlada sprejela danes na dopisni seji. Dodatno bodo Furlaniji - Julijski krajini poslali še zaščitne obleke, so sporočili iz vlade.
Slovenija bo pomoč Italiji poslala na podlagi prošnje prek mehanizma Evropske unije na področju civilne zaščite za preprečevanje širjenja bolezni covida-19. Furlaniji - Julijski krajini pa bo poslala zaščitne obleke v vrednosti 5600 evrov na podlagi dvostranske prošnje.
STA
19.40 Vlada imenovala nove predstavnike v svetu ptujske splošne bolnišnice
Vlada je na današnji dopisni seji razrešila dosedanje in imenovala nove predstavnike ustanovitelja v svetu Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj. V svet je vlada imenovala Branka Kumerja, Žarka Markoviča, Ksenijo Frangež Gajšek in Petra Pribožiča, so sporočili po seji. Na dopisni seji je vlada razrešila dosedanje člane sveta ptujske bolnišnice Bojana Pahorja, Barbaro Tiselj, Eldo Gregorič Rogelj in Sonjo Žibrat. Razrešitev članov je v skladu z določbami protokola o izbiri kandidatov za predstavnike ustanovitelja v svetih javnih zdravstvenih zavodov, katerih ustanovitelj je Republika Slovenija. Ti določajo, da se predstavnika ustanovitelja v svetu javnih zdravstvenih zavodov lahko razreši na predlog ministra, so še pojasnili na vladi.
STA
19.10 Vlada sprejela spremembo programa financiranja državnega proračuna
Vlada je na današnji dopisni seji potrdila seznam blaga, ki je začasno oproščen uvoznih dajatev in plačila DDV pri uvozu. Z odlokom se kot začasen ukrep zaradi epidemije COVID-19 določa seznam blaga (zaščitna in medicinska oprema, kot na primer oprema za zaščito ust in nosu, rokavice, zaščita za obraz itd.), ki je oproščeno uvoznih dajatev in plačila DDV pri uvozu. Sprejela je tudi prvo spremembo programa financiranja državnega proračuna za leto 2020. Vanj se vključuje tudi zadolževanje Republike Slovenije za namen financiranja omilitve posledic epidemije COVID-19, kar omogoča Zakon o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2020 in 2021.
18.15 Število smrtnih žrtev po svetu preseglo 300.000
število potrjenih smrtnih žrtev novega koronavirusa po vsem svetu je po podatkih
worldometers pravkar preseglo 300.000. Število potrjenih primerov okužbe se bliža štirim milijonom in pol. Dejanske številke tako okužb kot smrti, so najverjetneje mnogo višje od uradnih. Največje število okužb in smrti je v ZDA, kjer je predsednik
Donald Trump odlašal s sprejetjem ukrepov in hitel z njihovo odpravo. V ZDA je že več kot 85 tisoč potrjenih smrtnih žrtev, večinoma so umrli iz najrevnejših slojev, neproporcionalno visok je med mrtvimi delež etničnih manjšin. Število potrjenih primerov okužbe se v ZDA bliža milijonu in pol. Po številu mrtvih je na drugem mestu Združeno kraljestvo z več kot 33.600 potrjenimi žrtvami. Tudi tu je konservativna vlada
Borisa Johnsona, ki se je tudi sam okužil, virus omalovaževala. Na tretjem mestu je Italija z Nekaj več kot 31.300 smrtmi. Več kot 27.000 potrjenih smrti je še v Španiji in Franciji.
17.40 Razdalja pomembna tudi pri kopanju
Hrvaški zavod za javno zdravstvo (Hzjz) je danes priporočil, naj obiskovalci in zaposleni na hrvaških plažah in v bazenih ohranjajo medsebojno razdaljo 1,5 metra tudi med kopanjem. Omejili so število obiskovalcev prostorov na kopališčih, ki jih je na sto kvadratnih metrih lahko istočasno največ petnajst. Pred vhodom v bazenski del kopališča je obvezno tuširanje, kot tudi prehod skozi dezinfekcijsko oviro, ki je hiperklorirana ali vsebuje razkužilo.
STA
17.10 Španski otoki predlagajo turistične koridorje
Med turisti priljubljeni Kanarski in Balearski otoki so pozvali Madrid, naj kmalu odpre meje za turistična potovanja. Če ne bodo zagnali turizma, bodo ljudje pahnjeni v revščino, je danes opozorila poslanka Kanarske koalicije
Ana Oramas. Zavzela se je za vzpostavitev varnih turističnih koridorjev med Kanarskimi otroki in tistimi državami, ki nimajo več veliko težav s koronavirusom. Turizem predstavlja na Kanarskih in Balearskih otokih okoli 35 odstotkov gospodarstva. Karantena za prišleke iz tujine je za turizem pogubna.
STA
16.55 Zopet bodo dovoljeni obiski zaporov
Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij podobno kot država rahlja ukrepe, ki jih je sprejela za preprečevanje širjenja novega koronavirusa. Obiski v zaporih bodo tako znova dovoljeni od ponedeljka. Na obisk k zaporniku bo od ponedeljka naprej lahko prišla le ena odrasla oseba, ki bo brez znakov okužbe s koronavirusom, medtem ko mladoletni otroci na obisk še ne bodo mogli. Zanje bodo obiski dovoljeni le v ženskem zaporu na Igu. Zakaj takšno razlikovanje po spolu niso pojasnili. Do zdaj sta bili v slovenskih zaporih potrjeni dve okužbi s koronavirusom. V obeh primerih sta se okužili zaprti osebi v zaporu Dob pri Mirni. Z namenom preprečevanja širjenja okužbe so zato v omenjenem zaporu takrat v karanteno preventivno namestili večje število zapornikov. Po zdravstvenih navodilih so karanteno postopno opuščali, novih okužb pa nato niso zabeležili, pravijo. Med zaposlenimi potrjenih okužb ni bilo
. STA
16.25 V Rusiji več kot pol četrt milijona okužb
V Rusiji so v zadnjih 24 urah prvič v dveh tednih zabeležili manj kot 10.000 novih okužb z novim koronavirusom. Potrdili so 9974 novih okužb, vse skupaj pa se je s tem virusom okužilo že 252.245 ljudi. Umrlo je 2305 bolnikov s covidom-19, v zadnjem dnevu 93. Število mrtvih je mnogo višje, a Rusija med žrtve koronavirusa šteje če tiste, ki so zagotovo umrli zgolj zaradi virusa in niso imeli priključenih bolezni. Kljub naraščanju okužb so v nekaterih manj prizadetih ruskih regijah že v torek začeli rahljati ukrepe. V Moskvi, žarišču okužbe, kjer je približno polovica vseh potrjenih okužb, strogi ukrepi karantene veljajo do konca maja.
Aleksander Gorelov z ruskega raziskovalnega inštituta za epidemiologijo je sicer danes povedal, da bosta Rusijo pred razvojem cepiva ali množično imunostjo verjetno doletela še dva vala okužb.
STA
16.00 Podaljšan rok za oprostitev prispevkov
»Na Finančno upravo RS se je v teh dneh obrnilo nekaj samozaposlenih, kmetov, verskih uslužbencev in družbenikov, ki jim zaradi različnih razlogov ni uspelo do 9. maja uveljavljati oprostitve marčnih in aprilskih prispevkov. Zaradi navedenega je rok za uveljavljanje oprostitev marčnih in aprilskih prispevkov samozaposlenih, kmetov, verskih uslužbencev in družbenikov podaljšan do vključno 31. 5. 2020. Do tega datuma lahko omenjeni zavezanci (če tega še niso storili) tudi sicer podajo izjavo za uveljavljanje oprostitev majskih prispevkov in za dodelitev mesečnega temeljnega dohodka za marec, april in maj,« so sporočili s Fursa.
J. T.
15.30 Vrtci ne bodo zavračali otrok
V vrtce, ki se po devetih tednih od zaprtja zaradi epidemije novega koronavirusa ponovno odpirajo, se bo po doslej zbranih podatkih šolskega ministrstva v ponedeljek vrnilo 46,8 odstotka vseh otrok. Vrtci naj bi težave z zagotavljanjem prostora rešili, pravijo v skupnosti vrtcev. Iz nekaterih vrtcev so glede na zbrane podatke o nameravani vključenosti otrok opozarjali, da bodo težko zagotovili prostor za vse, saj morajo pri tem upoštevati navodila in priporočila ministrstva, Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in Zavoda RS za šolstvo. A jim je prostorske zmogljivosti uspelo rešiti tako, da bodo lahko v vrtce prišli vsi tisti otroci, katerih starši so izkazali namero ali namen. Medtem ko je v nekaterih vrtcih še prostih nekaj mest, je namreč v večjih mestih, predvsem v Ljubljani, prijavljenih več otrok, kot je prostorskih možnosti glede na dana navodila in priporočila. Na ministrstvu poudarjajo, da podlage za zavračanje otrok ni.
STA
Po zagotovilih ministrstva so vrtci rešili prostorske težave. FOTO: Aly Song/Reuters
14.30 V ponedeljek se bo odprla tudi večina kampov
Od ponedeljka, 18. maja, se bodo lahko
odprli tudi avtokampi in postajališča za avtodome v Sloveniji. Kot je mogoče prebrati na spletni strani kampi.si, bo sproščanju omejitev zaradi koronavirusa že s prvim dnem sledila večina kampov pri nas ali pa vsaj v naslednjem tednu, nekoliko pozneje se, na primer, načrtuje odprtje v kampu na Bledu, in sicer za 15. junij, saj so precej odvisni od tujih gostov. Čez dva tedna bodo predvidoma odprli tudi nekatere kampe v termah, saj so vezani na odprtje bazenov. V kampih sicer še čakajo na potrebna navodila Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja glede ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe. S. B.
14.15 Protikoronski paket italijanske vlade vreden 55 milijard evrov
Italijanski premier
Giuseppe Conte je v sredo predstavil 55 milijard evrov vreden paket pomoči
za prebroditev krize ob izbruhu koronavirusa. Vseboval bo ukrepe za pomoč gospodarstvu, posameznikom in družinam, zdravstvenemu sistemu in šolam.
Nanj lahko računajo v turizmu, kmetijstvu, gradbeništvu in kulturi, predvideva pa tudi podporo za brezposelne in družine, kot je, denimo, plačilo za varstvo otroka za čas, ko so šole in vrtci zaprti. Večmilijardno podporo bo vlada namenila zdravstvenemu sistemu in šolam, pomoči bodo deležna tudi mala in srednje velika podjetja.
Vlada je paket napovedala že v aprilu, a je njegovo predstavitev nato večkrat preložila, deloma tudi zato, ker so različne interesne skupine želele zagotoviti, da bi se denar stekel tudi v njihovo industrijo, poroča
DPA.
Italija je med prvimi petimi državami na svetu po številu okuženih in smrti, povezanih s koronavirusom. Koronavirusna bolezen 19 je po zadnjih podatkih v državi zahtevala približno 31.000 življenj, evropska komisija pa pričakuje, da se bo italijansko gospodarstvo zaradi epidemije letos skrčilo za 9,5 odstotka.
13.45 Pandemija odnesla tudi kolesarsko dirko v Veliki Britaniji
Prireditelji kolesarske dirke po Veliki Britaniji, največje kolesarske preizkušnje na Otoku, so danes sporočili, da so odpovedali letošnjo dirko in jo preložili na september prihodnje leto, pri čemer bo potekala po isti trasi. Razlog za odpoved so negotove razmere zaradi pandemije novega koronavirusa, hkrati pa bi potekala
v istem terminu kot preložena dirka po Franciji.
Po prvotnem programu bi dirka po Veliki Britaniji morala potekati med 6. in 13. septembrom, sloviti Tour de France, najpomembnejša in prestižna večetapna preizkušnja na svetu, pa med 29. avgustom in 20. septembrom.
Na lanski dirki po Veliki Britaniji je slavil Belgijec
Mathieu van der Poel.
13.00 Janša v nasprotju s Kacinom napovedal skorajšnji preklic epidemije
Čeprav je vladni govorec
Jelko Kacin včeraj dejal, da vlada kljub umirjanju epidemiološke situacije še ne razmišlja o administrativnem preklicu epidemije s 15. majem in da o tem ne razmišlja niti ministrstvo za zdravje, še manj pa svetovalna skupina ministrstva za zdravje, ki jo vodi
Bojana Beović, je premier
Janez Janša danes ob
obravnavi vladnega poročila o nabavi opreme za obvladovanje okužbe s koronavirusom v DZ napovedal skorajšnji preklic epidemije.
Slovenija je v zadnjih dveh mesecih epidemijo novega koronavirusa ukrotila, je dejal premier. O nabavah zaščitne opreme pa je zatrdil, da je bilo dobavljeno vse, kar je bilo plačano, o ravnanju ministra za gospodarstvo
Zdravka Počivalška s sodelavci pa, da je »rešilo na desetine življenj«.
12.00 Minister Simoniti: S 25. majem bi lahko sprostili kulturne prireditve v zaprtih prostorih
Ministrstvo za kulturo si prizadeva, da bi se v okviru sprememb odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom s 25. majem sprostilo tudi opravljanje kulturnih prireditev v zaprtih prostorih, kot so glasbene in gledališke prireditve, je minister
Vasko Simoniti zapisal v odgovoru na poslansko pobudo.
Kot je dejal minister za kulturo Vasko Simoniti, si na ministrstvu prizadevajo, da bi v okviru sprememb odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom s 25. majem sprostili tudi opravljanje kulturnih prireditev v zaprtih
Kot je dejal Simoniti, si prizadevajo za čimprejšnje odprtje kulturnih ustanov, če je to v danih okoliščinah možno, zato pobude nenehno usklajuje z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje. S sprostitvijo opravljanja kulturnih prireditev v zaprtih prostorih bi omogočili tudi ponoven zagon dejavnosti, ki posredno vplivajo na dejavnost združenja izvajalcev in izposojevalcev sejemske in prireditvene opreme, je v dogovoru na pobudo poslancev
Matjaža Hana in
Meire Hot glede zagotavljanja pomoči omenjenemu združenju zaradi prepovedi javnega zbiranja in ukrepov za preprečitev epidemije zapisal minister.
Gospodarski minister
Zdravko Počivalšek sa na njuno poslansko vprašanje še ni odzval.
10.55 Jamstvo za zavarovanje terjatev
»Coface PKZ in
SID banka sta podpisala pozavarovalno pogodbo, s katero Republika Slovenija omogoča našim zavarovancem, da bodo lažje prebrodili krizo,« so sporočili iz Cofacea PKZ.
Državna zavarovalna shema se bo izvajala prek SID banke v obliki produkta top up, ki bo omogočal dodatne kapacitete za odobravanje limitov zavarovalnega kritja. Produkt tako omogoča podjetjem, ki jim je bil limit zavarovalnega kritja znižan, alternativno dodatno kritje ob pozavarovanju SID banke, veljavno pod določenimi pogoji.
Dodatno kritje je možno za kupce iz držav EU in OECD, razen za kupce iz Slovenije. Shema je veljavna od 1. aprila do 31. decembra letos. Tržna vrzel v ponudbi kreditnih zavarovanj se je kot posledica covida-19 pojavila na celotnem trgu kreditnih zavarovanj. To je prepoznala tudi evropska komisija in dopustila, da to tržno vrzel zapolnijo države članice z različnimi instrumenti državne podpore, so sporočili iz Cofacea PKZ, ki ga vodi
Sergej Simoniti. J. T.
10.15 Furs bo preverjal, ali podjetja izdajajo račune
»Zavezanci, ki opravljajo dejavnosti, pri katerih se sproščajo ukrepi zaradi epidemije, so dolžni poslovati skladno z davčno zakonodajo. Finančna uprava RS svoje nadzorne aktivnosti najprej usmerja v preventivno delovanje in s prisotnostjo na terenu vpliva na davčno kulturo. Namen nadzora ni izrekanje glob, zato pozivamo zavezance, da pri svojem poslovanju uredijo podlage za delo z zaposlenimi ter izdajajo in potrjujejo račune,« so sporočili iz Finančne uprave.
Kot pravijo, se zavedajo, da je izbruh
epidemije v veliki meri negativno vplival na poslovanje davčnih zavezancev in da ti večinoma poslujejo v zmanjšanem obsegu. »Vendar pa je v primeru opravljanja dejavnosti treba upoštevati obveznosti, ki izhajajo iz davčne zakonodaje. Praksa, kjer na izrecno zahtevo kupcev zavezanci zavračajo izdajo računa, je nesprejemljiva. Prav tako je nesprejemljivo, da delo opravljajo delavci, ki niso vključeni v zavarovanje in gre za zaposlovanje na črno,« opozarja Furs.
09.45 V Španiji se je s koronavirusom okužilo pet odstotkov ljudi
Raziskava, ki jo je v sredo objavila španska vlada, kaže, da se je v državi z novim koronavirusom okužilo le pet odstotkov prebivalstva, čeprav je
Španija ena od držav, ki jo je pandemija najhuje prizadela. Za covidom-19 je umrlo več kot 27.000 ljudi, potrdili pa so okoli 228.600 primerov okužbe.
V raziskavi je sodelovalo 60.000 ljudi. »Raziskava je pokazala, da je bilo v stiku z virusom pet odstotkov Špancev, torej nekaj več kot dva milijona ljudi,« je povedal minister za zdravje
Salvador Illa. Podobna raziskava, ki so jo pri nas izvedli na vzorcu dobrih 1300 ljudi, je pokazala, da je v stik z virusom prišlo od dva do štiri odstotke prebivalstva, v Franciji pa so s pomočjo raziskave ugotovili, da se je z novim koronavirusom na državni ravni okužilo 4,4 odstotka prebivalcev.
Po španski raziskavi je največji delež okuženih v Madridu, 11,3 odstotka, v Barceloni 7,1, v Sevilli pa samo 2,3 odstotka, poroča francoska tiskovna agencija
AFP.
Medtem je v Španiji več kot 3000 svojcev žrtev covida-19 vložilo tožbe, v katerih vladi premiera
Pedra Sancheza očitajo slab odziv na epidemijo in odgovornost za 3274 umrlih njihovih svojcev.
08.45 V turističnih prenočiščih nestrpno čakajo na navodila NIJZ
Da bi turistične namestitve lahko prve goste sprejele že ta konec tedna, je brez objavljenih navodil NIJZ malo verjetno, pravijo v Turistično-gostinski zbornici Slovenije. FOTO: Tomi Lombar/Delo
Kdaj bodo v
turističnonastanitvenih obratih lahko začeli sprejemati goste, še ni jasno, saj še čakajo na navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), je povedal prvi mož Turistično-gostinske zbornice Slovenije (TGZS)
Fedja Pobegajlo. Pravi, da na zbornici pozdravljajo sproščanje ukrepov, saj to bolj ali manj sledi predlogu, ki so ga pripravili skupaj s turističnimi združenji.
Kot je dejal, si ponudniki turističnih prenočišč želijo, da bi čim prej dobili smernice za poslovanje v spremenjenih razmerah, da se bodo nanj lahko pripravili.
Za zdaj še ni jasno,
katere turistične nastanitve bodo sploh lahko odprli, na vprašanje, ali bi prve goste lahko sprejeli že ta konec tedna, pa Pobegajlo pravi, da bo to brez objavljenih smernic NIJZ to zelo težko.
Novi odlok o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki ga je vlada sprejela v sredo, izrecno prepoveduje delovanje nastanitvenih obratov za več kot 30 sob, nastanitvenih obratov za potrebe zdraviliškega zdravljenja, wellness in fitnes centrov, bazenov, vodnih aktivnosti ter diskotek in nočnih klubov.
08.15 ZN svarijo pred krizo duševnega zdravja zaradi pandemije
Združeni narodi opozarjajo, da bi lahko pandemija novega koronavirusa sprožila veliko globalno krizo duševnega zdravja. Pozvali so k nujnemu ukrepanju za obravnavo psihološkega trpljenja, ki ga je prinesla pandemija.
V prvih mesecih pandemije je bila glavna skrb zaščita telesnega zdravja, vendar pa je kriza prinesla ogromne duševne obremenitve na velik del svetovnega prebivalstva, so opozorili ZN. »Po desetletjih zanemarjanja in premajhnega vlaganja v storitve na področju duševnega zdravja je pandemija zdaj prizadela družine in skupnosti z dodatnim duševnim pritiskom,« je v videosporočilu dejal generalni sekretar ZN
Antonio Guterres, ki pravi, da bodo žalost, strah in depresija še naprej vplivali na ljudi in skupnosti, čeprav je pandemija pod nadzorom.
ZN so pri tem izpostavili duševni pritisk na ljudi, ki se bojijo, da se bodo sami ali njihovi bližnji okužili ali umrli za novim koronavirusom, so bili ločeni od svojih bližnjih oziroma trpijo zaradi izgube službe ali negotovosti, da bodo morebiti ostali brez dela in sredstev za preživljanje.
Žalost, strah in depresija bodo še naprej vplivali na ljudi in skupnosti, čeprav je pandemija pod nadzorom, opozarja generalni ZN sekretar Antonio Guterres. FOTO: Mark Garten/AFP
07.40 V ZDA zaradi covida-19 umrlo že več kot 84.000 ljudi
V ZDA se je do srede zvečer z novim koronavirusom okužilo več kot 1,390 milijona ljudi, koronavirusna bolezen 19 pa je zahtevala 84.119 življenj. Zvezne države nadaljujejo odpravljanje ukrepov proti širjenju pandemije, predsednik
Donald Trump, ki se obnaša, kot da epidemije ni več oziroma kot da je ta problem nekoga drugega, in ne vlade, pa je pozval k odpiranju šol.
Novinarskih konferenc Trumpove delovne skupine proti novemu koronavirusu ni več, predsednik ne sodeluje več na sestankih zdravstvenih strokovnjakov. Zanima ga le še ponovni zagon ekonomije pred predsedniškimi volitvami novembra letos, pri čemer demokrate obtožuje, da hočejo uničiti ekonomijo in mu škodovati.
V sredo je dejal, da morajo po državi odpreti šole, in zavrnil
mnenje direktorja nacionalnega inštituta za zdravje Anthonyja Faucija, da je odpiranje šol, preden bomo imeli cepivo, nevarno. Za ameriško televizijo
Fox News je Trump dejal, da se z njim niti najmanj ne strinja.
07.00 Pred poslanci vladno poročilo o nabavi zaščitne opreme
Na vlado in predvsem gospodarskega ministra Zdravka Počivalška (na fotografiji na ljubljanskem letališču) letijo številni očitki o korupciji, političnih vplivih in negospodarnosti pri nakupih zaščitne opreme za spopadanje z epidemijo novega koronavirusa.
DZ bo na današnji izredni seji obravnaval
vladno poročilo o nakupu zaščitne in druge opreme, potrebne zaradi epidemije novega koronavirusa. Na vlado letijo številni očitki o domnevnih nepravilnostih in korupciji, v poročilu, ki ga je poslala tudi organom pregona, pa je sama s prstom
pokazala zlasti na odgovornost nekdanjega premiera Marjana Šarca.
Poročilo bodo na današnji seji DZ predstavili premier
Janez Janša in nekateri ministri, vlada pa v njem opominja na pomanjkanje zaščitne opreme v času razglasitve epidemije ter da jo je sama nato zagotovila v zadostni količini in po nižji ceni kot prejšnja.
Petkova več kot 11-urna obravnava poročila na odboru DZ za gospodarstvo je potekala v znamenju ostre izmenjave mnenj med predstavniki vlade in opozicijo. Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo
Aleš Cantarutti je priznal, da izkušenj s tovrstnimi nabavami niso imeli, a zatrdil, da so ravnali v najboljši veri. Podobno so zatrjevali tudi koalicijski člani odbora.
V opoziciji so nasprotno ocenjevali, da je poročilo pristransko, ter opozarjali na po njihovi oceni
sumljiva dodeljevanja poslov in na kaos ob nabavi zaščitnih mask.
Komisija DZ za nadzor javnih financ pa je v sredo izglasovala predlog sklepa, da jim vlada v osmih dneh posreduje seznam vseh sklenjenih poslov in dobav zaščitne in medicinske opreme s cenami.
Komentarji