Zavod za blagovne rezerve je s podjetjem Korez-Sorting Group pogodbo o nakupu zaščitnih mask, s katerimi na Koroškem, kjer so jih prejeli, niso zadovoljni in jih deloma niti ne bodo razdelili naprej, sklenil 30. marca v vrednosti 380 tisoč evrov. Gre za 500 tisoč kosov mask, in sicer za štirislojne airlaid maske. Za vsako je zavod plačal 76 centov. Iz enakega materiala pa naj bi jim maske dostavilo tudi podjetje Zaščita Lukač, in sicer 600.000 mask za 480.000 evrov. Torej 80 centov za kos.
»Že tri tedne sem v samoizolaciji in od takrat nisem podpisnik nobene pogodbe. Tudi z naročili nisem seznanjen,« pravi
Anton Zakrajšek, direktor zavoda blagovnih rezerv, osrednjega kupca zdravstvene opreme, ki je bolniško odsoten, odkar mu je test potrdil bolezen covid-19. Ping pong prelaganja odgovornosti za nakup nabave mask iz papirnatih prtičkov Seti in dveh gumic, ki so tudi neprijazne za nošenje, se je po
kritiki o njihovi ustreznosti in zasoljenosti cen v njegovi odsotnosti znova odvijal med gospodarskim in obrambnim ministrstvom.
Kritike prejemnikov maskMask za enkratno uporabo, ki jih je Uprava za zaščito in reševanje v soboto namenila koroškim občinam, so neuporabne, saj mask proizvajalca Korez-Sorting Group iz Grobelna, ki so zložene iz štirislojne papirnate brisače in opremljene z dvema kuhinjskima elastikama, ni mogoče namestiti na obraz. »Maska je tako ozka, da z njo lahko prekriješ le usta, nos pa delno. Nad pošiljko, ki jo bomo vrnili, smo bili šokirani,« je povedal dravograjski podžupan Anton Preksavec.
Kdo je kaj pregledal in kdo kaj naročil
Posebna medresorska komisija za presojo ustreznosti ponudb zaščitne opreme, ki jo vodi državni sekretar obrambnega ministrstva Damijan Jaklin, ni prejela neposredne ponudbe podjetja Korez-Sorting Group, ampak jo je na naslov uprave za zaščito in reševanje poslala
Mojca Plaznik, vodja službe za evropske zadeve in mednarodno sodelovanje na gospodarskem ministrstvu. Ta naj bi bila, trdijo na ministrstvu, v času epidemije zadolžena tudi za usklajevanje in koordinacijo aktivnosti, povezanih z domačo proizvodnjo zaščitne opreme. Podjetje Zaščita Lukač je med tem ponudbo naslovilo na za to predvideni elektronski naslov.
Na obrambnem ministrstvu pojasnjujejo, da so po vpogledu v ponudbo Korez-Sorting Group ugotovili le, da maska ne izpolnjuje predpisanih standardov za uporabo v zdravstvu, ampak je namenjena splošni populaciji. »Do konkretne ponudbe se zato nismo opredelili, ampak smo jih obvestili, da se v skladu z usmeritvami stroke tovrstne maske lahko uporablja le za splošno populacijo. Navedba, da je uprava za zaščito in reševanje potrdila ustreznost ponudbe in posledično dobavitelja, ne drži,« trdijo na obrambnem ministrstvu, kamor spada uprava za zaščito in reševanje. Prav tako, poudarjajo, niso niti potrjevali količin niti cene posameznega izdelka, ampak le preverili, ali je izdelek na seznamu ministrstva za zdravje. »V skladu z dogovorom in stališčem ministrstva za gospodarstvo je bilo v njihovi pristojnosti, da se sami odločijo o nakupu tovrstne opreme,« poudarjajo.
A na gospodarskem ministrstvu žogico podajajo nazaj. Iz korespondence med ministrstvoma, ki so jo posredovali, je razvidno, da je Mateja Merc z uprave za zaščito in reševanje na zavod za blagovne rezerve in gospodarsko ministrstvo poslala elektronsko sporočilo, v katerem je zapisano, da »prosijo za urgentno dobavo« mask. To zaprosilo je povezano z družbo Zaščita Lukač. Njihove maske so iz istega materiala kot maske družbe Korez-Sorting Group. Gre za material podjetja Seti, ki je papirnate serviete prodalo izdelovalcu. Material je testiral UKC Ljubljana in ocenil, da je primeren za splošno populacijo, ni pa testiral samih zaščitnih mask.
Maske podjetij Korez-Sorting Group in Zaščita Lukač so iz istega materiala.
Zaščitna oprema iz papirnatih serviet je stala milijon evrov.
Maske so brez certifikata in neprimerne za medicinsko osebje.
Opozicija bi nabavo preiskovala
Ker se je že pri več različnih dobavah pojavil sum o spornosti poslov pri nabavi zaščitne opreme, LMŠ predlaga ustanovitev posebne parlamentarne preiskovalne komisije, ki jo bodo predvidoma podprli tudi v SD, Levici in SAB. Kot je slišati, bi jo lahko vodil poslanec LMŠ
Robert Pavšič.
Z nabavo zaščitne opreme se bodo na predlog SD ukvarjali tudi na nujni seji odbora za zdravstvo, SD ob tem napoveduje tudi sklic seje komisije za nadzor javnih financ.
Dvomi o višini stroškov Pečečnikovega prevoza
Komisija za preprečevanje korupcije, ki že preiskuje posle nabave mask, ki naj bi jih izpeljalo podjetje Labena, pa je računskemu sodišču predlagala revizijo postopkov pri nakupu zaščitnih sredstev. Pojavili so se med drugim dvomi o višini stroškov prevoza, ki ga je za nabavo zaščitne opreme s Kitajske izvedel podjetnik
Joc Pečečnik, ter tudi pomenu dejstva, da so pri nekaterih dobaviteljih zaposleni družinski člani članov vlade.
Komentarji