Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Peršolja: Sinočnja ujma s točo uničila med četrtino in tretjino pridelka

Točno oceno bodo imeli, ko se grozdiči osušijo, poškodbe bodo na soncu porjavele in bodo bolje vidne.
Direktor Kleti Brda Silvan Peršolja pravi, da takšne nevihte ne pomni. (Fotografija je s trgatve leta 2019) FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Direktor Kleti Brda Silvan Peršolja pravi, da takšne nevihte ne pomni. (Fotografija je s trgatve leta 2019) FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
K. C. Pi. K., STA
25. 7. 2023 | 12:39
25. 7. 2023 | 14:01
4:30

Neurja v ponedeljek in v noči na torek so na območju Goriških Brd, Vipavske doline in Krasa poškodovala skoraj vse kmetijske kulture, ponekod v celoti. Poškodovani so tudi kmetijski objekti in mehanizacija, je za STA povedal Vasja Juretič iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica. Ponekod so neurja poškodovala tudi protitočno zaščito.

Obseg škode na kmetijskih površinah je med 30 in 100 odstotki, marsikje pa so neurja poškodovala tudi kmetijske objekte in mehanizacijo, avtomobile in drugo premoženje. Najbolj prizadeta so območja ob meji z Italijo, je povedal Juretič.

Podrobneje bo škodo mogoče oceniti šele v prihodnjih dneh, je poudaril. »V prihodnjih dneh, ko se bo škoda pokazala v celoti, jo bomo podrobno popisali in podatke predali pristojnim institucijam,« je napovedal.

Zaskrbljujoče je po njegovem mnenju predvsem dejstvo, da je poškodovana tudi zaščitna infrastruktura, med drugim protitočna zaščita. »Ker so bili zračni tokovi tako močni, smo škodo torej utrpeli tudi na zaščitenih površinah, kar pomeni, da je zelo velika,« je dejal.

Upa, da bo država finančno pomagala tudi kmetovalcem brez zavarovanja, če so ti utrpeli škodo velikega obsega.

Premier Robert Golob je v ponedeljek dejal, da zakonodaja v primeru 100-odstotne izgube pridelka povrnitev škode s strani države po sistemu de minimis omogoča tudi tistim, ki pridelka niso zavarovali. Vlada bo po njegovih besedah storila vse, da bodo odškodnine izplačane še letos.

Silvan Peršolja, direktor Kleti Brda, največje pridelovalke vin pri nas, navaja, da je sinočnja ujma s točo uničila med četrtino in tretjino pridelka.

image_alt
Na Štajerskem in na Primorskem brez elektrike več kot 20.000 odjemalcev

Točno oceno bodo imeli, ko se grozdiči osušijo, poškodbe bodo na soncu porjavele in bodo bolje vidne. Nekaj dni suhega vremena pa zdaj potrebujejo tudi zato, ker je treba vinograde poškropiti z bakrovimi pripravki, da se prepreči nadaljnje gnitje.

Kot pripoveduje, sam ne pomni take nevihte, ki bi hkrati prizadela celotno območje Brd – bile so lokalne celice, ki so uničile tudi do sto odstotkov pridelka na posameznih mikrolokacijah, pravi in dodaja, da jih je tokrat rešilo le to, da je bila toča izjemno debela, kot oreh, vendar razmeroma redka.

»Nenormalna nevihta,« pravi, skoraj iz jasnega neba in tako hitro, da sam ne pomni česa takega, tudi veter je naredil veliko škode, ker je trgalo mladike, razbijalo pa je tudi po zgradbah in avtomobilih.

Oceni se pridružuje tudi vinogradnik Stojan Ščurek. Po njegovih besedah bodo v Brdih ob dvajset do trideset odstotkov pridelka. »Ker že ves dan močno dežuje, nam še niti ni uspelo pogledati vinogradov, le to, kar se vidi s ceste,« je dejal.

Po včerajšnjem neurju na severnem Primorskem danes spet divjajo nevihte z orkanskim vetrom.  Hudo je na Goriškem, pa tudi v Tolminu in Kobaridu. Ponekod je padala tudi toča, veter je podiral drevesa, odnašal strehe in poškodoval mnoga poslopja.  Po poročanju Radia Koper je bilo najhuje v Biljah, Mirnu, Orehovljah in proti Krasu. Trenutno pa imajo gasilci in civilna zaščita največ dela v Čepovanu in na Predmeji, kjer je močan veter s točo odkril na desetine streh. Gasilci so se tja komaj prebili zaradi številnih dreves na cesti.  

Na Predmeji je močan veter s točo odkril na desetine streh. FOTO: Darja Klajder
Na Predmeji je močan veter s točo odkril na desetine streh. FOTO: Darja Klajder

Brez elektrike je 3200 gospodinjstev, predvsem na območju Tolminskega,  Idrijskega Cerkljanskega ter občin Kanal in Goriških Brd. Najbolj prizadeta območja si bo skupaj s poveljnikom civilne zaščite Srečkom Šestanom ogledal tudi obrambni minister Marjan Šarec.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine