Neomejen dostop | že od 9,99€
Šest vidnih predstavnikov slovenske osamosvojitve – Igor Bavčar, dr. France Bučar, Janez Janša, Jelko Kacin, Lojze Peterle in dr. Dimitrij Rupel – je 21. junija 1993 z odprtim pismom, ki so ga vsi podpisali, zavrnilo odlikovanje zlati častni znak svobode. Takratnemu predsedniku Milanu Kučanu so vrnili listino in znak, njihovo pismo je bilo objavljeno tudi v Delu.
»Priče smo politiki razvrednotenja slovenske samostojnosti, vse glasnejše so v tujini in pri nas pobude za oživljanje nekakšne nove Jugoslavije,« so Janša, Bavčar, Kacin, Peterle, Rupel in Bučar med drugim zapisali v pismu Kučanu leta 1993.
Zapisali so, da ima država posluh za nekdanje generale JLA, veliko manj pa za otroke in svojce padlih teritorialcev in policistov v vojni za Slovenijo in med drugim navedli: »Mnogi, ki se do sedaj niso upali vrniti v Slovenijo, zadnje čase spet prihajajo (med njimi celo generali nekdanje JLA), zahtevajo državljanstva, odkup stanovanj za desetino vrednosti in grozijo državi, ki so jo pred dvema letoma napadli s tanki in letali, z Evropskim sodiščem za človekove pravice.«
Vodilnim so očitali, da ne želijo primerno obeležiti dneva državnost. »Kakšna je država, v kateri njen predsednik najde čas za obeležitev Dolomitske izjave, ne pa tudi za njen rojstni dan, dan državnosti?« Takratnemu predsedniku Kučanu so očitali, da so mnogi njegovi »nekdanji tovariši iz CK ZKS bogati delničarji in podjetniki, medtem ko brezposelnost raste in okradena podjetja propadajo«.
Zmotilo jih je, da je zlati častni znak svobode podelil dr. Ljubu Bavconu, ki da »je bil dolgoletni član povojnega represivnega režima«, in dr. Janku Pleterskemu, ki da »je dejavno sodeloval pri zaustavljanju in zaničevanju osamosvojitvenih procesov v Sloveniji«.
Danes so odlikovanja sprejeli nazaj. Kot so sporočili iz urada predsednika Boruta Pahorja, »so v duhu spoštovanja države in njenega dostojanstva pripravljeni sprejeti odlikovanja, ki so jih vrnili leta 1993«.
»Ob jubileju osamosvojitve smo glede na vse okoliščine nastanka naše države in žrtve, ki so bile zanjo žrtvovane, v dialogu s predsednikom Republike Slovenije izrazili pripravljenost, da sprejmemo vrnjena odlikovanja s spoštovanjem do slovenske države. Zadovoljni smo, da je predsednik Borut Pahor sprejel predlog, da se v tej luči zdaj to zgodi,« so zapisali.
Na današnji slovesnosti, na predvečer dneva samostojnosti in enotnosti so Bavčar, Janša, Kacin, Peterle in Rupel sprejeli odlikovanja, v imenu pokojnega dr. Bučarja pa je odlikovanje sprejel njegov sin Janez Bučar.
»Omenjeni so danes prišli v predsedniško palačo, da bi tisto, kar so leta 1993 vrnili, lahko sedaj dobili nazaj« je po tem povedal Pahor. V Pahorjevem uradu so že pred slovesnostjo navedli izjavo odlikovancev, v kateri so izrazili pripravljenost, da s spoštovanjem do slovenske države sprejmejo vrnjena odlikovanja. »Predlog vrnitve odlikovanj sem sprejel, ker mislim, da je prav, da so stvari na svojem mestu,« je dejal Pahor po slovesnosti.
Po besedah predsednika osamosvojitvene vlade Lojzeta Peterleta, je slovenska samostojna država sad narodove volje, slovenske pomladi, žrtev junakov in milosti. Ob današnjem ponovnem prejemu odlikovanj se je predsedniku Pahorju zahvalil v imenu vseh odlikovancev. »Zahvalil bi se mu za vse poklone slovenski osamosvojitvi, za prazničnega duha ob 30-letnici, ki jo letos zaključujemo. Zahvalil bi se mu tudi za to, ker je bil predsednik vseh Slovencev,« je poudaril. Odlikovanja po njegovih besedah jemljejo kot pozornost do celotne Demosove vlade. »Še posebej pa se poklanjajo tistim, ki jih danes ni več med nami, torej skoraj tretjini Demosove vlade,« je dejal.
Želi si, da bi bila Slovenija cela, nedeljena, zdrava in vesela. Vsem navzočim je na koncu tudi zaželel lepe praznike, predvsem pa voščil lepo in močno praznovanje prihajajočega dneva samostojnosti in enotnosti.
Janša je pred tem na twitterju zapisal, »da so zlati znak svobode vrnili iz protesta zoper akt razvrednotenja najpomembnejšega procesa v zgodovini slovenskega naroda. To formalno najvišje osamosvojitveno odlikovanje je takratni predsednik republike Milan Kučan le dve leti po zgodovinskem dejanju podelil dvema posameznikoma, ki sta osamosvojitvi javno nasprotovala. Podobnega primera v znani zgodovini nismo našli ne takrat ne danes. Naše protestno dejanje je pripomoglo k temu, da se enake zlorabe tega najvišjega osamosvojitvenega odlikovanja niso več nadaljevale. Predsednik Pahor je v času predsedovanja državniško simboliko nasploh večinoma vrnil na svoje mesto in zato se nam zdi prav, da se to zgodi v tem konkretnem primeru.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji