Redni petkovi kolesarski protesti so dobili nov zagon, tokrat so organizatorji napovedali vseslovensko vstajo za predčasne volitve. Da bo protest številno verjetno največji v zadnjih mesecih, pove že podatek, da je udeležbo napovedalo pet sindikalnih central, ki so pred kratkim izstopile iz Ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Udeležbo pa so napovedali tudi študentje, upokojenci, mladi, akademska sfera, kulturniki, okoljevarstvene organizacije, glasbeniki, umetniki in drugi.
Ker gre za neprijavljen javni shod, bo policija iskala organizatorja oziroma organizatorje. FOTO: Blaž Samec/Delo
Glede jutrišnjega napovedanega shoda je policijski inšpektor Boštjan Skrbinšek Javornik dejal, da je policija zaznala različne pozive za udeležbo na javnem shodu v petek v središču Ljubljane.
Kot je poudaril, so javni dovoljeni ob upoštevanju medosebne razdalje in preostalih priporočil NIJZ za omejevanje širjenja nalezljive bolezni COVID- 19. Organizator mora shod prijaviti na pristojni policijski postaji oziroma upravni enoti. »Do zdaj shod ni bil prijavljen, kar pomeni, da tudi ni organizatorja, ki bi z rediteljsko službo poskrbel za varno odvijanje shoda. V skladu z zakonom v takšnih primerih za red na shodu skrbijo policisti. Udeležence, ki se shoda nameravajo udeležiti pozivamo, naj spoštujejo njihova navodila. Na shod ni dovoljeno prinašati nevarnih predmetov (palice, orodje, pirotehnika in drugi podobni nevarni predmeti).« Območje bo videonadzorovano, gibanje v okolici državnega zbora in vlade pa omejeno, je dodal.
»Pričakujemo, da bo shod kljub temu, da ni prijavljen, potekal mirno ter da bodo udeleženci svoja stališča izražali na miren in dostojanstven način brez žaljivih transparentov in retorike. Če pride do posameznih incidentov, svetujemo, da se udeleženci distancirajo od njih, se umaknejo ter pri tem upoštevajo navodila policije.«
Prav tako policija svetuje udeležencem, da na shod ne prihajajo z otroki, udeležbo odsvetujejo tudi ranljivejšim skupinam oseb. »Policija se zaveda pomena pravice do mirnega zbiranja in izražanja stališč. Zato organizatorje pozivamo, naj shode prijavijo in poskrbijo za varnost udeležencev. Udeleženci pa naj to pravico, v dobrobit vseh, uveljavljajo mirno in strpno.«
Na jutrišnjih protestih bo s policijo sodeloval zdravstveni inšpektorat. Njihova predstavnica Deana Potza je pozvala k spoštovanju ukrepov, torej k ohranjanju medosebne razdalje in nošenju zaščitnih mask povsod tam, kjer razdalje ni mogoče ohranjati. »Le dosledno spoštovanje nam bo namreč omogočilo izhod iz epidemije.«
Ker gre za neprijavljen javni shod, bo policija poleg klasičnega varovanja ljudi in premoženja iskala, kot je to običajno, tudi organizatorja oziroma organizatorje.
Odsotnost socialnega dialoga
Reprezentativne sindikalne centrale Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam, Konfederacija sindikatov 90 Slovenije in KNSS-Neodvisnost opozarjajo, da vlada krši pravila o delovanju ESS, ki ji nalagajo, da s socialnimi partnerji sodeluje pri pripravi zakonov, zlasti tistih, ki zadevajo socialno-ekonomski položaj ljudi, še preden jih sprejme in posreduje v državni zbor.
Da največje sindikalne centrale ne izključujejo ulice za uveljavitev svojih pravic, so napovedali tudi na nedavni novinarski konferenci, kjer so spregovorili o razlogih za izstop iz ESS.
Najbolj očitno je vlada po njihovem pravila kršila že pri interventnih zakonih, pri zakonu o nacionalnem demografskem skladu, zakonu o debirokratizaciji in še bolj pri aktualnem predlogu sprememb davčne zakonodaje, ko je, tako centrale, ESS povsem prezrla. Gre za zakone, ki po prepričanju sindikatov predstavljajo razgradnjo socialne države, rušijo solidarnost in vodijo k večji razslojenosti družbe.
Sindikalisti bodo jutri med drugim opozarjali na odsotnost socialnega dialoga pod aktualno vlado, na splošno pa bodo ljudje izražali nezadovoljstvo zaradi vladnih potez, ki po njihovi oceni rušijo demokratične standarde.
Od nastopa vlade
Janeza Janše sredi lanskega marca in od prvih potez, do katerih je bil del javnosti kritičen, se je v Ljubljani in občasno še drugod po Sloveniji zvrstilo že na stotine protivladnih protestov. Samo lani jih je bilo po podatkih policije 420. A po napovedih skupin udeležencev se jutri obeta najmnožičnejši protest do zdaj.
Policija zavrača očitke o selektivni obravnavi protestnikov
Na policiji zagotavljajo, da policisti na protestih enako ravnajo proti vsem kršiteljem in ne ukrepajo, če kršitev ni. V izjavi za STA so poudarili, da je javno zborovanje in izražanje stališč ustavna pravica državljanov, ki je ne omejujejo ali ji nasprotujejo. So pa dolžni varovati javni red in mir ter ukrepati ob kršitvah.
Več nevladnih organizacij, med njimi Slovenska filantropija, Amnesty International Slovenije in Mirovni inštitut, je namreč v sredo v izjavi za javnost opozorilo, da je policija na petkovem protestu v Ljubljani in tudi že pred njim legitimirala in oglobila pretežno tujce, kar da pomeni nedopustno etnično profiliranje. K ukrepanju so pozvali varuha človekovih pravic, kjer že preverjajo sume morebitnega spornega ravnanja policije.
Na Policijski upravi (PU) Ljubljana so v odzivu za STA pojasnili, da je bil petkov protestni shod, tako kot večina tovrstnih shodov v zadnjem času, neprijavljen. Ker ni organizatorja shoda, ki bi bil dolžan zagotoviti ustrezno varnost vsem udeležencev, je tako za varovanje javnega reda in miru po zakonu dolžna poskrbeti policija. Po navedbah policije so na dosedanjih protestnih shodih posameznikom zasegli predmete, ki jih na javne shode ni dovoljeno prinašati, med drugim razne palice, pirotehnična sredstva, orodje in podobne nevarne predmete.
Komentarji