Slovenija je globoko v epidemiji covida-19. V zdravstvu se soočajo s prostorsko in kadrovsko stisko, saj že zmanjkuje postelj za bolnike s covidom, predvsem pa primanjkuje usposobljenega osebja za oskrbo najtežje bolnih. Bolezen pa s seboj prinaša stiske tako za bolne kot zdrave, saj smo se morali soočiti z novim življenjskim slogom, ki nam je bil povsem neznan.
Vlada je na dopisni seji sprejela spremenjen odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom ter sprejela sklep, s katerim je odločila, da se za namen obvladovanja širjenja okužb v javnih zdravstvenih in socialnih zavodih iz blagovnih rezerv uporabi določeno blago.
V odlok o prepovedi ponujanja in prodajanja blaga so dodali še nekaj izjem.
Sledeča dela in storitve so po novem dovoljena:
- gradbena, vzdrževalna in montažna dela, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da prihaja do minimalnega možnega stika s potrošniki (na primer ogrevanje, vodovod, odtoki, električne inštalacije, keramične in druge obloge, prezračevanje, krovska, fasaderska dela, montaža kuhinj...),
- storitve, ki se opravljajo na prostem in pri katerih se lahko zagotovi, da prihaja do minimalnega možnega stika s potrošniki (na primer vrtnarske storitve...),
- servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja tehničnega blaga,
- dimnikarske storitve, pod pogojem, da je v prostoru, kjer se izvajajo dimnikarske storitve prisoten samo en izvajalec, če pa to ni mogoče, je lahko v prostoru prisoten izvajalec storitve in ena oseba, ki je uporabnik male kurilne naprave; opravljanje dimnikarskih storitev ni dovoljeno v prostorih, v katerih je nameščena mala kurilna naprava, ki jih po opravljeni storitev ni mogoče prezračiti,
- družbe za upravljanje ter
- knjižnice.
Glede knjižnic je vladni govorec
Jelko Kacin povedal, da bodo morale same glede na lokalne razmere določiti način, kako lahko uporabniki pridejo do knjig (ali bo knjižnica dejansko odprta ali bo šlo za brezstični način predaje naročenih knjig).
Izjeme bo začele veljati jutri, je še dodal Kacin.
Direktor Splošne bolnišnice Murska Sobota prim. asist.
Daniel Grabar je povedal, da je v njihovi bolnišnici Murska Sobota v tem trenutku hospitaliziranih nekaj čez 80 bolnikov s koronavirusom. »Številka preko 80 je za nas presenetljiva. Dogajanje nas je prehitelo. 70 postelj imamo že zasedenih, intenzivno pripravljamo tudi ostale. Res si prizadevamo poiskati rešitve in zagotoviti ustrezno zdravljenje vsem pacientom,« je poudaril.
Pojasnil je, da so sproti sledili vsem potrebam in bili pred dnevi pripravljeni sprejemati paciente iz drugih regij. Preko poletja so spremljali dogajanje in izpeljali vse priprave, da lahko v bolnišnici pokrivajo vse potrebe.
Stiska pričakovana
»Stiska je v krizni situaciji pričakovana, a na občutke, ki pridejo z njo, nismo navajeni. Dnevi, ki nas čakajo bodo za marsikoga težki. Nekateri med nami se žal borijo za življenje,« je poudaril izredni profesor dr.
Robert Masten iz Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete.
»S strahom in skrbmi vedno hodi tudi pogum. Skrbi nas varujejo, da s pogumom ne pretiravamo. Ni problem strah, niso problem skrbi. Pomembno je, kaj z njimi naredimo. Pri tem je ključno, da najdemo nek cilj, ki je za nas osebno pomemben,« je dodal in pozval, naj se vsak dan vprašamo, kaj je najbolj pomemben cilj dne, »da bomo zadovoljni z dnevom, ko se bo iztekel. Razmislimo, kaj nam je najbolj pomembno za ta teden, za mesec, za to leto.«
»Pomembno je tudi, da vsak dan poskrbimo, da doživimo kaj lepega. Da iz svoje hiše pogledamo skozi tisto okno, kjer je lepši razgled. In da se izogibamo stvarem, za katere vemo, da niso nujne in so za nas neprijetne.«
Izpostavil je še hvaležnost vsem, »ki omogočate, da kot skupnost funkcioniramo tudi v tej situaciji. Med njimi najprej vsemu zdravstvenemu osebju.«
»Vemo, da ste vi tisti, ki nas boste zdravili in boste reševali življenja nekaterih izmed nas, če bo oz. ko bo treba. Zato vam sporočamo, da izjemno cenimo vaše delo in vas podpiramo v tej izjemno obremenjujoči situaciji.«
Komentarji