Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

NSi ne išče srednje, ampak skupno pot

Napovedi, da bo stranka del vladne koalicije tudi po naslednjih rednih volitvah.
»Naslednjo slovensko vlado bo lahko oblikovala le stranka, ki bo zmožna povezovanja čez politično sredino,« pravi Matej Tonin, ki NSi vodi od leta 2018. FOTO: Jure Eržen/Delo
»Naslednjo slovensko vlado bo lahko oblikovala le stranka, ki bo zmožna povezovanja čez politično sredino,« pravi Matej Tonin, ki NSi vodi od leta 2018. FOTO: Jure Eržen/Delo
23. 11. 2020 | 06:00
3:17
Ljubljana – V četrtek bo NSi z razglasitvijo rezultatov nadaljevala v soboto začeti digitalni kongres, s katerim bo prvak Matej Tonin, ki protikandidata ni imel, začel svoj drugi mandat na čelu stranke. In če je glavni tajnik NSi Robert Ilc na kongresu lani stranki napovedal, da bo v naslednji vladi, tudi po letošnjem njegov odgovor ostaja podoben: »Tokrat napovedujem, da bo NSi tudi del vladne koalicije po naslednjih rednih volitvah v državni zbor. Brez NSi bo kdorkoli težko sestavil vlado.«

Predsednik NSi je v svojem nagovoru sicer poudaril, da zdaj ni čas za majanje vlade, ter LMŠ, SD, Levico in SAB v časih največjih izzivov, odkar obstaja samostojna Slovenija, pozval k sodelovanju, ne pa k nespretnim poskusom rušenja vlade. »Ko se razmere umirijo, bo dovolj priložnosti za popravne izpite samoodstopljenih politikov, imeli bodo dovolj časa za iskanje izgubljene puške v koruzi. Verjamem, da me razumete, zakaj sem zavrnil ponudbo Jožeta P. Damijana in koalicije Kul,« je še navedel, a nato nadaljeval, da predsednik vlade Janez Janša, ki je že dolga leta na politični sceni, zagotovo ve, da vsak koalicijski lok enkrat poči, če ga preveč napenjaš. Za državo pa da bi bila velika škoda, če bi se v kritičnih časih razletela vladna koalicija zaradi neposrečenega tvita ali pisma.

Na vprašanje, ali bi si bila NSi pripravljena premisliti pri sodelovanju v vladi, če bi koalicijski lok z izstopom Desusa in del poslancev SMC počil pred rednimi volitvami, pa včeraj ni odgovoril.

»Ne iščemo srednje, ampak skupno pot. Verjamem, da je od prihodnosti NSi odvisna prihodnost Slovenije,« je še v nagovoru dejal Tonin, ki kljub temu da v javnosti prevladuje ocena, da NSi v vladi Janeza Janše čedalje bolj ostaja v senci SDS, zaradi česar je stranka leta 2008 ostala pred vrati parlamenta, ostaja ambiciozen. Za Delo je že napovedal, da bo njegov drugi dveletni mandat – stranko je leta 2018 prevzel od Ljudmile Novak – posvečen izgradnji mandatarske kompetence. »Prihodnost je na strani NSi, saj bo stranka z nadaljevanjem dobrega dela vseh treh ministrov lahko le rasla in se krepila. Že zdaj premikamo zadeve, ki so na naših področjih ostajale nerešene več let, celo desetletij. S tem državljanom v teh težkih časih vlivamo upanje, da so spremembe na bolje možne,« pa komentira tudi Robert Ilc ter nadaljuje, da je po njegovem prihodnost njihova predvsem zato, ker iščejo priložnost za sodelovanje, in ne za ustvarjanje novih delitev.

Kot rečeno, NSi v zadnjem obdobju opozicijo poziva k sodelovanju – predhodno se je Matej Tonin celo ponudil za mediatorja med opozicijo in koalicijo –, na kar je predsednica SAB Alenka Bratušek tvitnila, da če te besede vsaj malo držijo, si obetajo podporo pri predlogih k šestemu svežnju ukrepov za ublažitev epidemije koronavirusa, saj k proračunoma ni bil sprejet niti en predlog opozicije.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine