Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je o možnosti okužbe z ošpicami pisno obvestil okoli dvesto bolnikov, ki so se med vikendom zadrževali v čakalnici urgentnega bloka UKC Ljubljana. Še okoli štirideset pa jih je danes poklicalo na njihov dežurni telefon. Tiste, ki niso bili cepljeni, pozivajo, da se čim prej oglasijo na območni enoti NIJZ, kjer bodo prejeli brezplačno dozo cepiva.
Na NIJZ so do zdaj prejeli okoli 40 klicev. Kot opažajo, jih je večina poklicala zaradi objav v medijih in ne zaradi pisnih obvestil. Zanima jih predvsem, ali so v nevarnosti, da so se okužili, je pojasnila
Marta Grgič Vitek. Po njeni oceni nezaščitenih v Sloveniji sicer ni veliko, težava pa je lahko pri osebah, rojenih med letoma 1965 in 1980, ki so morda dobile samo en odmerek. Na NIJZ opažajo, da se ljudje pogosto ne spomnijo oziroma nimajo zabeleženo, ali so dobili dva odmerka cepiva. Tem zato priporočajo, da se vseeno cepijo.
Za dodatne informacije, navodila in pojasnila glede ukrepov po stiku z virusom ošpic v prostorih kliničnega centra je na telefonski številki 031 646 617 od ponedeljka do petka med 9. in 16. uro na voljo epidemiolog NIJZ.
Najnižja precepljenost v ljubljanski in mariborski regiji
Glede na relativno visoko stopnjo precepljenosti v Sloveniji, ki znaša 93,1 odstotka, po ocenah NIJZ za večino ljudi ni nobenega tveganja za okužbo. V nobeni regiji precepljenost proti ošpicam ni pod 90 odstotki, najnižja pa je v ljubljanski in mariborski regiji. »Če bi imeli res visoko precepljenost, bi se lahko zanašali na kolektivno zaščito in take aktivnosti bi bile bolj formalnost,« je poudarila
Grgič Vitkova. Svetovna zdravstvena organizacija priporoča prag 95-odstotne precepljenosti.
Komentarji