Neomejen dostop | že od 9,99€
Zaradi deževja z močnimi nalivi, vetrom in udari strel so na upravi za zaščito in reševanje zabeležili 60 dogodkov po različnih delih države. Pripadniki 40 gasilskih enot in drugih služb so prečrpavali vodo, odstranjevali podrta drevesa, s protipoplavnimi vrečami zaščitili objekte in jih prekrivali, odstranjevali nanose gramoza, kamenja in zemlje.
Vreme je nevšečnosti povzročalo na območjih regijskih centrov za obveščanje Celje, Koper, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto, Postojna, Ptuj, Slovenj Gradec in Trbovlje, so sporočili iz uprave. Kot so zapisali, so meteorne vode zalivale stanovanjske in druge objekte, zaradi razmočenega terena pa so se podirala drevesa. Sprožilo se je več zemeljskih plazov, nanos zemlje in kamenja je oviral promet, zaradi zastajanja padavinske vode pa je poplavljalo ceste in poti.
V občini Kranj se je drevo podrlo na avtobus, v občini Divača pa so podrta drevesa padla na osebno vozilo. Veter je odkril streho skladišča v Kopru. Udar strele je zanetil dva požara na stanovanjskih objektih, in sicer enega v občini Vrhnika, drugega pa v občini Velike Lašče, so sporočili iz uprave.
Kot so navedli, je močno jutranje deževje tudi v Piranu povzročilo kar nekaj težav. Na Tartinijevem trgu je meteorna voda zalivala lokale, poln vode je bil tudi trg. Sprožilo se je nekaj zemljine na Oljčni poti in v bližini garažne hiše ter tudi na sprehajalni poti Piran-Fiesa.
Na Agenciji RS za okolje pa so na družbenem omrežju Facebook zapisali, da danes ni bil ravno dan za kopanje v morju. Morje na slovenski obali se je namreč pobarvalo rjave barve, saj so hudourniki in meteorne vode v morje prinesli blato. Največ dežja je padlo na območju Pirana in Portoroža, so še zapisali.
Precej padavin je padlo tudi na Ilirskobistriškem in ob Kolpi. Drugod po Sloveniji količine padavin niso bile tako velike, v večjem delu Slovenije pa je po pričakovanjih padlo od 40 do 80 litrov na kvadratni meter, je za STA povedal meteorolog iz Agencije Republike Slovenije za okolje (Arso) Brane Gregorčič.
Hidrolog z Arsa Janez Polajnar je za STA povedal, da so bile hidrološke razmere skladne s pričakovanji. Reke so najbolj naraščale na območju slovenske Istre, nekatere tudi poplavljale, prav tako pa so začele naraščati tudi druge reke, zlasti v jugozahodni in južni Sloveniji, vendar bolj umirjeno kot kot tiste v slovenski Istri.
Geološki zavod opozarja na povečano nevarnost za nastanek zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov, ki so nastali ob ujmi avgusta lani. Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plaziščih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija. Zlasti naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode.
Zaradi močnih nalivov in neviht za celotno Istro in Kvarner, pa tudi za velik del celinske Hrvaške velja oranžno opozorilo. O poplavah med drugim poročajo s Krka, kjer so gasilci opravili 23 intervencij, odstranjevali so tudi nanose zemlje in kamenja s ceste in izvlekli dve vozili, ki sta zapeljali v naraslo vodo, je povedal poveljnik gasilske enote Krk Goran Grubišić. V mestu Krk so imeli težave zlasti zaradi narasle podtalnice.
Zaradi obilnega dežja o poplavah prav tako poročajo iz Furlanije-Julijske krajine, kjer so za izdali rumeno opozorilo. Ob tem od jutra pogrešajo tri mlade, dve ženski in enega moškega. Spričo naraščanja reke Nadiže so na pomoč poklicali reševalce, vendar jih ti doslej kljub iskalni akciji niso našli. Pri iskanju pomagajo tudi policisti in gasilci s helikopterjem, iskanje bo potekalo tudi ponoči.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji