Na interni kliniki UKC Ljubljana se za nenujne bolnike že v času, ko ni epidemije, namenja le približno 20 do 25 odstotkov postelj. V običajnih razmerah imajo skupno 450 bolniških postelj, z ustavitvijo nenujnih obravnav jih tako pridobijo za druge bolnike največ 70, pravi strokovni direktor interne klinike
Zlatko Fras.
Kot je pojasnil v današnji izjavi, se interna medicina ukvarja z boleznimi vseh notranjih organov, od kardiovaskularnega sistema, ledvic, krvi, prebavil, endokrinih žlez. Bolniki, ki jih sprejmejo v bolnišnico, pa imajo običajno več obolenj in gre za težke bolnike. Ostale običajno pozdravijo že ambulantno, z več kontrolami ali celo s telemedicino.
Vsak dan v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana zdravijo od pet do osem bolnikov z akutnim srčnim infarktom, zdravijo bolnike z levkemijami, izvajajo hemodialize, v njihovo dejavnost sodijo transplantacije in zapleti po teh posegih, je navedel v ilustracijo. Brez teh zdravljenj bolniki ne bi dolgo preživeli in ta njihova dejavnost zato tudi v času epidemije poteka nemoteno.
Drugi največji oddelek v UKC Ljubljana
»Covid-19 z vsemi svojimi strašljivimi posledicami je za nas v bistvu nekaj na vrh te osnovne dejavnosti, ki jo moramo izvajati nemoteno ves čas,« je dejal Fras. Ob ustavitvi nenujne dejavnosti zato rezerve na interni kliniki, ki je drugi največji oddelek v UKC, po njegovih besedah morda niso tako velike, kot bi se zdelo na prvi pogled.
Na interni kliniki je zaposlenih 180 zdravnikov specialistov in v najboljšem scenariju bi z opustitvijo nenujnih obravnav morda lahko pridobili 40 zdravnikov. Vendar pa Fras opozarja, da tako kot celotna populacija zbolevajo tudi zdravstveni delavci in z ustavitvijo nenujne dejavnosti deloma nadomeščajo tudi odsotne zaradi bolezni.
Podobno po njegovih besedah velja tudi pri kadrih zdravstvene nege s tem, da ustavljajo nenujno dejavnost, ki je pretežno vezana na ambulante. V ambulantah pa so že tako pogosto zaposleni tisti, ki imajo določene omejitve, na primer za turnusno delo.
Strokovni direktor interne klinike UKC Ljubljana Zlatko Fras z generalnim direktorjem UKC Ljubljana Janezom Poklukarjem med eno oktobrskih novinarskih konferenc v UKC. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Presenetljiv strahoviti val
Tudi s pomočjo zunanjih strokovnjakov so tako izračunali, da bi lahko prispevali do deset odstotkov njihovih zmogljivosti, ne da bi pomembno posegali v potrebe populacije bolnikov, ki prihaja k njim. Kot je pojasnil Fras, so pristopili k ponovnemu triažiranju vseh ambulantno razvrščenih bolnikov; obravnavali bodo vse tiste z zahtevo po nujni ali zelo hitri obravnavi. Tiste, ki imajo redne datume, pa bodo obvestili o nadomestnih terminih, »mogoče ne danes, v nekem razumnem času pa«, je še pojasnil Fras.
Sicer pa je dejal, da so v UKC Ljubljana že med prvim valom okužb in nato v času med prvim in drugim valom pristopili k sistematičnemu učenju zdravnikov za potrebe morebitne izredne situacije, ki je v tem trenutku tudi nastopila.
Izobraževanje po njegovih besedah poteka kontinuirano. Fras pravi, da so pripravljeni, vendar pa je vse presenetil ta »strahoviti val,« saj število bolnikov znatno presega njihova pričakovanja.
Do postelj tudi s krajšanjem ležalnih dob in premeščanjem v zdravilišča
Jelko Kacin je med možnimi ukrepi za sproščanje postelj v bolnišnicah za oskrbo bolnikov s covidom-19 omenil tudi skrajševanje ležalne dobe. UKC Ljubljana se je danes na to temo pogovarjal tudi s predstavniki zdravilišč, a kot so navedli za STA, je vse še v fazi dogovarjanja in iskanja rešitev.
Kot so pojasnili v UKC Ljubljana, so na današnjem sestanku z zdravilišči razmišljali o dveh smereh. Ena je možnost, da bi v zdravilišča namestili tiste bolnike, ki še okrevajo zaradi posledic obolenja s covidom-19, a niso več kužni.
Druga možnost pa je, da bi v zdravilišča selili bolnike, ki nimajo covida-19, pač pa okrevajo denimo po nekem operativnem posegu. V tem primeru bi v bolnišnici po posegu ostali toliko časa, kot je nujno, potem pa bi okrevanje nadaljevali v zdravilišču. Torej bi se v sami bolnišnici ležalne dobe za te bolnike skrajšale.
Komentarji