Neomejen dostop | že od 9,99€
Slovenija je na ponovni prihod Donalda Trumpa na položaj ameriškega predsednika slabo pripravljena zaradi rivalstev znotraj vladajoče levoliberalne elite, je pred kratkim za Delo ugotavljal profesor ameriških študij dr. Bogomil Ferfila.
Na inavguraciji Donalda Trumpa 20. januarja v Washingtonu bo prisoten –kot veleva več kot stoletni protokol – slovenski veleposlanik v ZDA Iztok Mirošič, ki je zaslužen za lanski obisk predsednika vlade Roberta Goloba pri odhajajočem predsedniku ZDA Joeju Bidnu.
Uspešnejša pri navezovanju stikov z novim ameriškim predsednikom Trumpom od Goloba je predsednica republike Nataša Pirc Musar. Z novo staro prvo damo ZDA Melanio Trump je ostala v stikih po pravnem zastopanju v postopkih v zvezi z avtorskimi pravicami.
Koliko je to dejstvo pripomoglo k telefonskemu pogovoru med njo in Trumpom po izvolitvi, ni znano, se pa ocenjuje, da ima predsednica precej boljše možnosti za obisk Bele hiše kot Golob.
Zaradi politične afinitete, ki jo do Trumpa že desetletje sistematično goji stranka SDS – spomnimo, denimo, na prezgodnjo čestitko predsednika stranke Janeza Janše ob kasnejšem Trumpovem porazu na volitvah leta 2020 –, bodo na inavguraciji prisotni tudi njeni člani. Iz stranke so sporočili, da se bosta inavguracije na povabilo republikanske stranke udeležila poslanca Andrej Poglajen in Žan Mahnič. Kot so v stranki pojasnili, sta prejela vabilo skrajno desnega kongresnika slovenskega rodu Paula Gosarja in podmladka republikancev v New Yorku.
»Večina slovenske politike, zlasti v tej vladni konfiguraciji, ni pretirano proameriška,« ocenjuje Ferfila. Vse skupaj pa se odraža tudi v imenih vabljenih na Trumpovo inavguracijo, saj so tja vabljeni politiki in druge osebnosti, ki sodijo pretežno v desno(sredinski) politični prostor.
Znano je namreč, koga sta na inavguracijo Trumpa povabila njegova soproga Melania Trump in njen oče Viktor Knavs. Prihaja sedem njunih osebnih prijateljev. Med njimi je najbolj znan ugledni podjetnik in letalski izumitelj Ivo Boscarol. Iz cerkvenih vrst v Washington potuje ljubljanski škof dr. Anton Jamnik.
Iz zdravniškega miljeja je bila vabljena dr. Metka Zorc, sicer ustanoviteljica Mednarodnega centra za zdravljenje bolezni srca in ožilja MC Medicor. Poleg nje pa še njena sestra Ruda Zorc Pleskovič, dr. Alojz Pleskovič, Rok Pleskovič in Aleš Pleskovič. Listo zaključujeta dolenjski podjetnik Ivan Kralj, bivši lastnik orožarskega podjetja Arex, in njegov sin Gregor Kralj.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji