Do 14. ure danes so v Sloveniji na okužbo z novim
koronavirusom opravili 6156 testiranj, okužba je bila potrjena pri 219 osebah, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije pa je v Sloveniji okuženih 225 ljudi. Največ okuženih je v starostni skupini od 30 do 49 let, in sicer 73, je sporočila vlada. Število moških in žensk, pri katerih je bila potrjena okužba, je skoraj enako.
Infografika Delo
Kacin: Pripravljamo se na bistveno več bolnikov
Danes je sestanek kriznega štaba z direktorji bolnišnic. Infektologinja
Bojana Beović je potrdila, da je pri treh bolnikih s koronavirusom stanje zelo resno. »Vse te bolnike zdravimo v Ljubljani,« je rekla, pripravljajo pa se na veliko večje število bolnikov.
Pred mikrofone stopil tudi
Jelko Kacin. »Vsi ukrepi so že znani,« je dejal in ponovil odločitve o zaprtju šol, ukinitvi javnega prometa, zaprtju lokalov ... »Čim bolj se moramo osamiti. Ne hodite po nepotrebnem v trgovine in ne kupujte stvari, ki jih ne boste porabili,« je pristavil in napovedal, da bodo s torkom ukinili še letalski promet.
Po njegovih besedah je nenavadno, da ljudje posedajo v parkih in se obnašajo, kot da virusa ni. Državljane je pozval, naj ne hodijo po nepotrebnem v trgovine in ne povzročajo dodatnih vrst. »Zadnji trenutek je, da se začnemo obnašati odgovorno do sebe in drugih, storili bomo vse, da bi zajezili virus.«
V oskrbo bolnikov s koronavirusom tudi vsi specializanti
Vlada je sprejela odlok, s katerim prekinja vse specializacije zdravnikov. Zdravnike sekundarije in specializante, torej zdravnike brez licence, bo namreč vključila v izvajanje ukrepov za preprečevanje, obvladovanje in odstranjevanje posledic epidemije novega koronavirusa.
Vsem zdravnikom specializantom in sekundarijem do nadaljnjega prekinjajo vse obveznosti iz specializacije, kot so kroženje, opravljanje specialističnih izpitov in podobno. Za čas trajanja ukrepov pa so prekinili tudi vse postopke razpisovanja novih specializacij.
V domu starejših občanov v Metliki, oskrbovanec katerega je bil preminuli, je sicer z novim koronavirusom okuženih sedem stanovalcev in pet zaposlenih. Foto Jože Suhadolnik
Vstopne točke spreminjamo v ambulante za obravnavo bolnikov
Bojana Beović: »Vstopne točke spreminjamo v ambulante za obravnavo bolnikov.« FOTO: Uroš Hočevar
Bojana Beović je tudi potrdila, da bodo drugače izvajali testiranje. »Ni smiselno, da testiramo ljudi, ki so bili v neposrednem stiku z okuženimi, saj so lahko danes negativni, jutri pa pozitivni,« je rekla. »Vstopne točke zato spreminjamo v ambulante za obravnavo bolnikov.«
Ob tem je dejala, da del bolnikov niti ne bodo pregledovali, pač pa bodo svoje stanje sporočili po telefonu in se po dogovoru z zdravnikom dogovoril, kako naprej. Del okuženih ima namreč »blažje respiratorne težave, zaradi katerih se tudi sicer ne hodi k zdravniku ali v bolnišnico«.
Osebne varovalne opreme dovolj
Na sestanku z direktorji bolnišnic bodo spregovorili tudi o pripravi kliničnih poti bolnikov, torej, kako gre bolnik po bolnišnici - kje se testira, kje čaka na potrditev testa in potem, kje je obravnavan.
Po informacijah
Bojane Beović je osebne varovalne opreme dovolj, glede respiratorjev pa je dejala, da je treba še »identificirat potencialno vse tiste, ki se uporabljajo za kak drug namen«.
Prvi primer okužbe s koronavirusom so zabeležili tudi na Koroškem. Okuženi je v samoizolaciji. V uradno statistiko je bil sicer prvi primer potrjenega brisa pri prebivalcu s Koroške zajet že v soboto, a je šlo po poročanju
Večera za Korošca, ki ima na območju zdravstvene regije Ravne na Koroškem prijavljeno stalno prebivališče, živi pa drugje, prav tako je drugje dal bris.
Ljudi z okužbo dihal, ki ne bodo potrebovali bolnišnične oskrbe, ne bodo več testirali, pač pa bodo stanje ocenjevali na podlagi števila obolelih. FOTO: AFP
Vstopna točka v celjski bolnišnici. Foto Špela Kuralt
Šmarčani naj ne odhajajo v službe v druge kraje
Celje – Regijski štab civilne zaščite Zahodno Štajerske regije je 33 občinam, kolikor jih je v regiji, razdelil zaščitno opremo. Kot so sporočili, so razdelili 28.840 kosov opreme, razdelili pa so jo glede na to, koliko prebivalcev je v posamezni občini in ali se že spopadajo z epidemijo. Kot so še sporočili iz regijskega štaba, je po podatkih NIJZ v celjski regiji okuženih 33 bolnikov: 20 v Šmarju pri Jelšah, 3 v Grobelnem, 1 v Pristavi pri Mestinju, 3 na Podplatu, 1 v Mozirju, 3 v Šempetru v Savinjski dolini in 1 v Šoštanju. To so zgolj potrjene okužbe, testiranj praktično ni več.
Občine po navedbah regijskega štaba že pripravljajo informacijske centre, kjer bodo zbirale potrebne podatke pri skrbi onemoglih in drugih nujnih zadevah. Regijski štab je sicer že v petek pozval občine, naj vzpostavijo občinske štabe civilne zaščite, danes je ta poziv prišel tudi od predsednika vlade. Kljub obema pozivoma in dejstvu, da je v Celju tretja največja bolnišnica v državi, kjer je tudi vstopna točka za obolele za koronavirusom, se bo celjski štab civilne zaščite kot zadnji v regiji sestal jutri dopoldne.
Mestna občina Celje je, podobno kot v drugih krajih po regiji, pozvala lastnike lokalov in trgovin, naj jih zaprejo ter odsvetovali občanom, da se v njih zadržujejo, tudi če so odprti. Glede na to, da se ustavlja javni potniški promet, bo parkiranje na javnih parkiriščih v Celju brezplačno, so sporočili iz občine.
Na celotnem območju občine Šmarje pri Jelšah, kjer je največ obolelih, pa njihovega števila ne seštevajo več. Potovanje v Šmarje je regijski štab civilne zaščite že odsvetoval, šmarski štab civilne zaščite pa je prebivalce občine, ki delajo v drugih krajih, pozval, naj ne odhajajo v druge kraje na delo, saj so potencialni prenašalci koronavirusa. V občini so zaradi večjih potreb zagotovili psihološko pomoč, ki jo opravljajo tri psihologinje. Prepovedali so tudi kurjenje v naravi, saj bi radi preprečili morebitne požare v času, ko gasilce potrebujejo drugje. Javno življenje je zamrlo, mašo iz župnijske cerkve so prenašali kar po družbenem omrežju in tako ob odslej vsak dan ob 9. uri.
Mobilna bolnišnica nared do torka
Prvi del mobilne bolnišnice pred vojašnico Edvarda Peperka v Ljubljani je že postavljen, je sporočil obrambni minister
Matej Tonin. Dela v polnem teku, bolnišnica pa bo nared do torka in bo lahko sprejela do 120 bolnikov.
Postavitev mobilne bolnišnice Role 2 v ljubljanski vojašnici vodi poveljujoči zmogljivosti major
Borut Lončarič. Pripeljali so 18 kontejnerjev, v ponedeljek bodo postavili še povezovalne šotore ter namestili medicinsko in ostalo logistično opremo.
S postavitvijo dodatnih kapacitet v vojašnici, kjer bosta postavljena premična bolnišnica Role 2 in mobilni stacionarij, naj bi zagotovili 40 postelj za težje in 80 postelj za nekoliko lažje bolnike.
Vzrok smrti bo pokazala obdukcija
Potem ko je včeraj minister za zdravje
Tomaž Gantar uradno potrdil prvo smrt bolnika s koronavirusom, je uradni govorec vladnega kriznega štaba
Jelko Kacin zatrdil, da bo točen vzrok smrti pokazala obdukcija in da bodo s podatki seznanili javnost, ko bodo ti na voljo. Po njegovih trditvah nobene smrti ne bodo komentirali brez dokazov, kaj jo je povzročilo.
Glavni izziv, da ne bi bilo žrtev
»Gre za bolnika, ki je bolehal za celo vrsto kroničnih bolezni in ne vemo, ali je smrt posledica virusa ali so tu še drugi razlogi. Ne želim zmanjševati teže in pomena te prve smrtne žrtve, a realno je pričakovati nove žrtve in vsako je treba tudi pravilno razumeti, za kaj je šlo. Ne želimo, da bi bila vsaka smrt po krivem pripisana virusu,« je dejal v soboto zvečer ob odhodu s seje kriznega štaba. Samo na ta način se bomo po njegovih besedah lahko čustveno vzdržali in se pravilno organizirali.
Dejal je še, da niso glavno vprašanje žrtve. »Kako preživeti, kako se organizirati, da žrtev ne bi bilo, je glavni izziv,« je poudaril.
Trije bolniki medtem ostajajo na oddelku za intenzivno zdravljenje, kar po besedah infektologinje
Bojane Beović vsakem primeru pomeni veliko tveganje, zelo hudo stanje. »Zdaj je treba narediti čisto vse, da se virus čim manj prenaša,« je poudarila v izjavi za medije.
Mirna nedelja v JV regiji
Novo mesto – »Opažamo manjši pritisk na našo vstopno točko, ker so ljudje obveščeni o spremenjenih pogojih za testiranje na koronavirus,« pravi Milivoj Piletič, strokovni direktor Splošne bolnišnice Novo mesto. Do sedaj so v novomeški bolnišnici testirali 350 ljudi, od tega jih je bilo v nedeljo popoldne 31 pozitivnih, štirje rezultati pa še niso znani. Skupaj s stanovalci in zaposlenimi Doma starejših občanov Metlika - te so večinoma testirali v bolnišnici Golnik in ne v Novem mestu - je v JV regiji pozitivnih 40 ljudi. »Pritiska večjega števila obolelih ni, nedelja je mirna,« pravi Piletič.
Podobno pravi Polona Vidič Hudobivnik, direktorica ZD Kočevje, kjer so v petek zabeležili tri pozitivne teste na koronavirus, dva z območja Velikih Lašč, enega iz Kostela. Vsi drugi testi, ki so do sedaj prispeli, so bili negativni. S. F.
Svojce okuženih so takoj obvestili
Jelko Kacin. FOTO: Voranc Vogel/delo
V domu starejših občanov v Metliki, oskrbovanec katerega je bil preminuli, je sicer z novim koronavirusom okuženih sedem stanovalcev in pet zaposlenih, vse pa premestili v oskrbo na Univerzitetno kliniko Golnik, so danes zapisali v sporočilu za javnost. Svojce okuženih s koronavirusom so o tem takoj obvestili.
»Razumemo vašo stisko in željo biti obveščeni o stanju svojih bližnjih, prosimo pa vas, da tudi vi razumete, da trenutno delujemo z zmanjšanim številom kadrov, ki se maksimalno trudijo z oskrbo stanovalcev, in da so klici 'Ali že imate rezultate za mojega ...?' za nas trenutno izredno moteči in nam jemljejo čas,« so zapisali.
Okužba na II. OŠ Rogaška Slatina
Z II. OŠ Rogaška Slatina so sporočili, da se je z novim koronavirusom okužil njihov učenec predmetne stopnje. Vodstvo šole je pozvalo vse učence in njihove starše, naj skrbno spremljajo pojav morebitnih znakov okužbe pri sebi in svoji družini ter ukrepajo skladno z navodili.
Premier
Janez Janša je kot najpomembnejši ukrep izpostavil samoizolacijo. Je pa o novih omejevalnih ukrepih danes v širši zasedbi potekala tudi seja kriznega štaba, katerega del je tudi ministrska ekipa.
Komentarji