Neomejen dostop | že od 9,99€
Predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob in direktor DVK Dušan Vučko sta danes predsedniku republike Borutu Pahorju predala zapisnik o ugotovitvi končnega izida volitev poslancev v državni zbor, ki so bile 24. aprila.
Posnetek izjave za medije si lahko ogledate na Delo.si.
Pahor je napovedal ustanovno sejo državnega zbora za petek, 13. maja. »Državni zbor bom seznanil z nekaterimi vprašanji, ki ga čakajo na začetku mandata, med drugim imenovanje novega predsednika ali predsednice računskega sodišča in guvernerja ali guvernerke Banke Slovenije,« je dejal.
Takoj po obvestilu državnega zbora, da so imenovani vodje poslanskih skupin, bo sklical posvetovanja z vodji poslanskih skupin in z njimi opravil razgovor za novega mandatarja. »Če bom na posvetovanjih ugotovil prepričljivo podporo za mandatarja, bom še isti dan podpisal predlog njegove kandidature in jo uradno poslal v državni zbor,« je dejal in dodal, da tokrat presenečenj ne pričakuje.
Predsednik DVK Golob je po predaji zapisnika o uradnih izidih volitev poudaril, da so bile volitve »poštene in zakonite". Kot je spomnil, pa so nekatere volilne aktivnosti letos padle v čas praznikov in s tem čas dopustov, kar je povzročilo določene težave pri pošiljanju volilnega gradiva in glasovnic v tujino. Tu je namreč prišlo do »delne zamude«. »A tudi te zadeve smo rešili. To kažeta tudi volilna udeležba, ki je dosegla 71 odstotkov, in število glasovnic iz tujine,« je prepričan.
Po Golobovih besedah se je »vnovič pokazalo, da je volilni proces v Sloveniji odprt in transparenten«. »Zasnovan je na način, da odpravlja vsakršen dvom o legitimnosti samih postopkov in tudi legitimnosti volitev. Je pa DVK, kot že večkrat prej, ugotovila določene pomanjkljivosti. Na to bomo takoj opozorili zakonodajalca, predvsem glede določitve rokov, postopka kandidiranja in pošiljanja glasovnic v tujino,« je napovedal.
V tej luči je zavrnil tudi dvome o poštenosti volitev in pozive k odstopu zaradi v soboto potrjene spremembe pri delitvi mandatov. Državna volilna komisija je namreč v postopku ugotavljanja izida volitev poslancev v DZ skrbno preverila izide volitev, ki so jih ugotavljale volilne komisije volilnih enot, pri tem pa ugotovila, da je v petih volilnih enotah prišlo do spremembe pri delitvi mandatov, ko so se upoštevali ostanki glasov na ravni države. Spremembe so glede na neuradne izide pri šestih poslanskih imenih, medtem ko število poslanskih mandatov po posameznih strankah ostaja enako.
Kot je zatrdil Golob, DVK ni zakrivila tega dogodka, temveč ga je rešila. Do napake je prišlo zaradi napačne zasnove računalniškega sistema, je pojasnil in dodal, da je »samo po zaslugi DVK, ki je zahtevala preverjanje teh podatkov, prišlo do rešitve«. Gre za tri računalniške programe, ki so zdaj popravljeni. Poleg tega je bila že predlagana sprememba zakona o volitvah v DZ, da bo bolj jasen in bo omogočil tudi ročno ali bolj enostavno preverbo delitve mandatov, je sklenil Golob.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji