Neomejen dostop | že od 9,99€
Gradbeni inšpektor inšpektorata za naravne vire in prostor je minuli teden izdal odločbo o prenehanju uporabe stavbe, v katero se je v sklopu zavoda Dom na Krasu letos preselilo šest invalidnih oseb. Ocenil je, da takšna uporaba ni skladna z namensko uporabo enostanovanjske stavbe. Nestrinjanje so že izrazili na ministrstvu za solidarno prihodnost.
Inšpektor je stavbo namreč razumel kot prostor, v katerem se izvaja institucionalno varstvo, čemur pa stavba ni namenjena. V svoji obrazložitvi je zapisal, da nastanitev šestih uporabnikov v institucionalno varstvo ne predstavlja začasnega reševanja stanovanjskih potreb socialno ogroženih oseb, predstavlja pa spremembo namembnosti objekta.
V Sloveniji je sicer okoli tisoč invalidov, živečih v podobnih stanovanjskih skupinah, ki so del javnih socialnovarstvenih zavodov in nevladnih organizacij. Z izdajo odločbe je bil zavod Dom na Krasu prisiljen v takojšnje prenehanje uporabe stanovanjske stavbe.
Kot so pri tem opozorili na inštitutu za socialno varstvo, gre pri deinstitucionalizaciji za človekove pravice in imajo vsi ljudje z ovirami pravico do življenja v skupnosti. Na uresničevanje te pravice ne smejo vplivati civilne iniciative, inšpekcija ali karkoli drugega.
Stanovanjska skupina, ki je predmet odločbe, je dom uporabnikov, zato se tega ne bi smelo razumeti kot institucionalno varstvo. Nujno je čim prej sprejeti zakonodajo, ki bo uredila podporo v skupnosti, še dodajajo na inštitutu.
Na odločitev inšpektorata so se odzvali tudi z ministrstva za solidarno prihodnost, kjer odločitev obžalujejo. V sporočilu za javnost so zapisali, da so že v preteklih letih, ko so civilne iniciative v povezavi z lokalno politiko spodbujale ukinitev stanovanjskih skupnosti v njihovem okolju za osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju, budno spremljali in sodelovali s kraškimi skupnostmi.
Selitev šestih uporabnikov v stanovanjsko skupino v Solkanu je bila sicer letos izvedena v procesu deinstitucionalizacije zavoda Dom na Krasu, ki poteka od leta 2019. Ta proces temelji na zavezah Slovenije iz Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov in predstavlja dolgoročen cilj socialnovarstvene reforme.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji