Preberite še:
• V Hongkongu podaljšali omejitve zaradi koronavirusa.
• Veterinarji lahko spet izvajajo določene storitve.
• V ZDA kljub visokemu številu okužb in umrlih rahljajo ukrepe.
• Zaradi pandemije prvo povečanje revščine po letu 1998.
• V avstrijski vladi se v znamenje solidarnosti odpovedujejo po eni plači.
• Alkohol povečuje možnost za zaplete pri bolezni covid-19.
• Sindikat za tovornjakarje predlaga najmanj 500 evrov kriznega dodatka.
• V ponedeljek devet novih okužb in brez smrtnih žrtev.
• Odpovedali Oktoberfest.
• Na Institutu Jožef Stefan testirajo kakovost zaščitnih mask.
• Poslovalnice ponovno odpirajo tudi telekomunikacijski operaterji.
• Kriminalisti zaradi nabav zaščitne opreme obiskali blagovne rezerve.
• Anton Zakrajšek ni več direktor zavoda za blagovne rezerve.
22.26 Virus še poglablja politično razklanost
Protestniki proti karanteni v ZDA zahtevajo ustavne pravice do zborovanja in nošenja orožja.
21.52 Gantar: Selitev oskrbovancev ljutomerskega doma starejših v ptujsko bolnišnico odpade
Oskrbovancev ljutomerskega doma starejših, ki so okuženi z novim koronavirusom, ne bodo selili v ptujsko bolnišnico, je po seji vlade na Brdu pri Kranju povedal minister za zdravje Tomaž Gantar. Kot je dejal, se s pristojnimi v bolnišnici nima več kaj pogovarjati, če nočejo razumeti, zakaj bi bila selitev potrebna. Zato bo poiskal novo rešitev.
Več v prispevku: Starostnikov iz Ljutomera ne bodo selili v ptujsko bolnišnico
20.48 Na Nizozemskem odprtje šol sredi maja
Nizozemska vlada je danes napovedala, da bodo vrtce in osnovne šole na Nizozemskem znova odprli sredi maja. Druge ukrepe za zajezitev novega koronavirusa so podaljšali. Vrtci in osnovne šole, ki so zaprti od sredine marca, bodo vrata znova odprli 11. maja. Učence bodo razdelili na dva dela, kar pomeni, da bodo ti polovico šolskega časa preživeli v šoli, polovico pa doma, ko se bodo učili na daljavo, je danes pojasnil nizozemski premier
Mark Rutte.
STA
FOTO: Jure Eržen/delo
20.45 Anton Zakrajšek ni več direktor zavoda za blagovne rezerve
Anton Zakrajšek ni več direktor zavoda za blagovne rezerve, je po seji vlade sporočil gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Zavod ima po njegovih navedbah novega v. d. direktorja, po informacijah
POP TV je to nekdanji direktor Kobilarne Lipica
Toni Rumpf. Minister je napovedal tudi okrepljen nadzor nad delovanjem zavoda.
20.15 Janša: Vlada je zaokrožila in dopolnila finančno blazino ter zagotovila likvidnost slovenskega gospodarstva
Premier je danes v nagovoru med drugim dejal, da lahko naslednje sproščanje omejitev pričakujemo po prvomajskih praznikih, seveda pod pogojem, da bodo rezultati testiranj na covid točkah in rezultati raziskave na splošnem vzorcu ugodni. Omenil je tudi sposobnost odkrivanja novih okužb v čim bolj zgodnji fazi, testiranja vseh njihovih rizičnih stikov ter možnost uporabe aplikacije za nadzor gibanja okužb.
»Vlada je danes sprejela dva pomembna zakonska predloga. S prvim dopolnjujemo prvi protikorona paket. Finančna blazina je z njim deloma dopolnjena, zaokrožena in dodatno usklajena. Med prejemnike dodatkov za od epidemije prizadete in ranljive skupine je na več kot milijon podlage iz prvega paketa dodanih še več kot 300.000 upravičencev.« Kot je pojasnil, bodo z drugim zakonom o zagotavljanju likvidnosti dodatno omogočili ohranitev proizvodnih in razvojnih potencialov slovenskega gospodarstva. Slovenija bo za najete kredite do določene višine jamčila podjetjem in posameznikom, ki opravljajo gospodarsko dejavnost.
Več v prispevku: Do dodatkov še 300.000 upravičencev
20.13 ZN Latinski Ameriki napovedujejo najglobljo recesijo doslej
Pandemija novega koronavirusa bo gospodarstvo Latinske Amerike in Karibskega otočja potisnila v najglobljo recesijo doslej. Letos se bo bruto domači proizvod regije skrčil za 5,3 odstotka, je sporočila gospodarska komisija ZN za Latinsko Ameriko in Karibe (Cepal). Podobno recesijo so v regiji nazadnje imeli v obdobju velike depresije (minus pet odstotkov) oziroma med prvo svetovno vojno (–4,9 odstotka), je opozorila komisija.
STA
19.41 Število okuženih v Italiji še naprej upada
V Italiji je drugi dan zapored upadlo število trenutno okuženih z novim koronavirusom. Po zadnjih podatkih italijanske civilne zaščite je okuženih še 107.709 ljudi, kar je 528 manj kot v ponedeljek. Covid-19 je zahteval še 534 smrtnih žrtev, vse skupaj 24.648. Še naprej upada število bolnikov s to boleznijo na intenzivni negi.
19.00 Razrešitev Antona Zakrajška s položaja direktorja Zavoda RS za blagovne rezerve
Po poročanju
Televizije Slovenija je
Anton Zakrajšek odstopil s položaja direktorja Zavoda RS za blagovne rezerve. Po koncu seje vlade, ki poteka v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju, bo minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek dal izjavo za medije glede razrešitve. Z ljubljanske policijske uprave so sporočili, da ljubljanski kriminalisti preverjajo različne informacije glede domnevnih nepravilnosti pri dobavi zaščitne opreme. Danes so preverjali informacije tudi na zavodu za blagovne rezerve v povezavi s primerom, v katerem so bile dobavljene zaščitne maske, ki niso bile skladne z vsebino iz priložene dokumentacije.
Več v prispevku: Kriminalisti zaradi nabav zaščitne opreme obiskali blagovne rezerve
18.09 Tajvan je Sloveniji podaril 150.000 zaščitnih mask
Tajvan je Sloveniji podaril 150.000 zaščitnih kirurških mask. Pošiljko je v imenu tajvanske vlade predstavništvo države na Dunaju danes predalo slovenski civilni zaščiti, so sporočili s tajvanskega predstavništva. Uprava RS za zaščito in reševanje se je na twitterju zahvalila za donacijo.
17.39 Italija napoveduje dodatnih 50 milijard za pomoč gospodarstvu
Italijanska vlada pripravlja dodaten, vsaj 50 milijard evrov vreden paket pomoči gospodarstvu v času izbruha novega koronavirusa, je danes v italijanskem senatu napovedal italijanski premier
Giuseppe Conte. Drugi paket bo dopolnil prvega, ki predvideva ukrepe v vrednosti 25 milijard evrov. Conte je danes na facebooku sicer napovedal, da bo vlada do konca tedna predstavila načrt za rahljanje ukrepov po 3. maju, ko se izteče že drugo podaljšanje karantene v Italiji.
STA
17.03 ZN: Polovica učencev, ki se šolajo na daljavo, nima računalnika
Približno 826 milijonov učencev in študentov, ki zaradi pandemije covida-19 ne smejo v šolo ali na fakulteto, doma nima računalnika. To je približno polovica vseh, ki se šolajo na daljavo, so danes sporočili Združeni narodi. Poleg tega 43 odstotkov oziroma 706 milijonov tistih, ki so zaradi covida-19 doma, nima interneta.
STA
16.35 Poslovalnice ponovno odpirajo tudi telekomunikacijski operaterji
Zaradi epidemije novega koronavirusa so morali poslovalnice zapreti tudi telekomunikacijski operaterji, ki jih zdaj postopoma ponovno odpirajo. Telemach jih je začel odpirati v ponedeljek, v A1 Slovenija pa so vsa prodajna mesta odprli danes. T-2 namerava prva prodajna mesta odpreti v sredo, Telekom Slovenije pa bo nekatere centre odprl v četrtek.
STA
16.00 Sodelovanje v raziskavi o razširjenosti novega koronavirusa doslej potrdilo 916 ljudi
V okviru terenske vseslovenske raziskave o razširjenosti novega koronavirusa, ki jo koordinira Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo in se je začela v ponedeljek, je med 3000 osebami, ki so jih vključili v vzorec, sodelovanje v testiranju po zadnjih podatkih potrdilo 916 ljudi. Odvzeli so že 123 vzorcev, piše na strani inštituta.
STA
15.15 Covid-19 ogrozil tudi cepljenje proti ošpicam
Svet je še vedno v pričakovanju cepiva proti koronavirusu. Čeprav je vanj usmerjena pozornost svetovne javnosti, Unicef ob evropskem tednu cepljenja poziva, naj ne pozabimo na kampanje cepljenja otrok proti tistim boleznim, za katere cepiva že imamo. Samo s cepivi proti ošpicam, denimo, smo v slabih dveh desetletjih rešili 23 milijonov otroških življenj.
P. M.
...
15.07 Na Institutu Jožef Stefan testirajo kakovost zaščitnih mask
Na Institutu Jožef Stefan (IJS) so v zadnjih tednih intenzivno testirali kakovost zaščitnih mask. Rezultati so potrdili, da imajo kirurške maske in doma narejene maske iz gosto tkanega blaga podobno učinkovitost filtracije delcev, namenjene pa so zgolj splošni zaščiti. Bolj izpostavljeni posamezniki naj uporabljajo maske tipov FFP2, FFP3 in N95. Prvi izsledki kažejo, da imajo kirurške maske in doma narejene maske iz gosto tkanega blaga podobno učinkovitost filtracije delcev. Sama tkanina dobro filtrira, priporočljivo pa je, da se oblika maske prilega obrazu. Te maske se priporočajo kot zaščita za splošno prebivalstvo in okolje, kjer je manjša verjetnost za okužbo, saj preprečujejo, da bi morebitni okuženi nosilec virus širil kapljično.
Testiranja izvaja posebna skupina, katere naloga je preverjati prepustnost različnih tipov mask za nanodelce in primernost mask glede kakovosti dihanja, testirajo pa tudi lastnosti mask po sterilizaciji z nekaterimi metodami, ki se uporabljajo za sterilizacijo v zdravstvu.
STA
14.45 Zaradi porasta okužb Singapur podaljšal ukrepe
Potem ko je število novih okužb z novim koronavirusom v Singapurju v enem dnevu naraslo za 1111 na skupno 9125, je premier
Lee Hsien Loong danes napovedal podaljšanje delne karantene do 1. junija. V okviru delne karantene so v Singapurju zaprti podjetja in šole, ustanove in trgovine, razen tistih za nujno oskrbo, kot so supermarketi in bolnišnice, ter tistih, ki sodijo v ključne gospodarske sektorje. Prebivalce pozivajo, naj ostanejo doma. Delno karanteno so uvedli 7. aprila, veljala pa bo predvidoma do 4. maja.
STA
14.39 V ptujsko bolnišnico 40 oskrbovancev ljutomerskega doma
Ministrstvo za zdravje je na ponedeljkovem sestanku vodstvi ptujske in brežiške bolnišnice seznanilo, da ju je izbralo za bolnišnici za covid-19. Kot je danes povedala direktorica ptujske bolnišnice
Anica Užmah, so se po skupnem pogovoru dogovorili, da njihov zavod za zdaj prevzame 40 okuženih oskrbovancev ljutomerskega doma starejših. Užmahova je zagotovila, da bodo kljub velikim tveganjem naredili vse, da bi bolnišnica ohranila vse dosedanje dejavnosti ter se še naprej strokovno razvijala.
STA
14.26 Zaposlena na onkološkem inštitutu zbolela za koronavirusom
Na onkološkem inštitutu so v ponedeljek zvečer potrdili okužbo s koronavirusom pri zaposleni. Kot so zapisali na spletni strani, so takoj sprejeli vse preventivne ukrepe za zamejitev širjenja okužbe. Tako so odpovedali vse operacije, načrtovane za ta teden. Preostala zdravljenja potekajo normalno. Zaradi okužbe zaposlene so na onkološkem inštitutu danes sicer izvedli že številne preventivne ukrepe. Bris so odvzeli vsem zaposlenim, ki so bili z zaposleno v neposrednem stiku, in po dosedanjih podatkih so bili rezultati po informacijah direktorice inštituta Irene Oblak negativni.
STA
Tudi ponedeljkovi podatki o številu novookuženih s koronavirusom in umrlih zaradi bolezni covid-19 potrjujejo trend, da se epidemija umirja. FOTO: Jure Eržen/Delo
14.11 Maja bodo v Avstriji odprli večje trgovine, šole, gostilne in cerkve
Avstrijska vlada je danes napovedala nadaljnje rahljanje ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom. V začetku maja bodo odprli tudi trgovine s površino, večjo od 400 kvadratnih metrov, ter frizerske in masažne salone. Začel se bo tudi pouk v šolah. Sredi maja bodo vrata znova odprle gostilne, znova bodo dovoljene maše. Pandemija novega koronavirusa se je v slovenski severni sosedi že močno umirila. Doslej so po podatkih tamkajšnjih oblasti potrdili 14.806 okužb s tem virusom, pri čemer je trenutno okuženih še 3411 ljudi. Do danes jih je umrlo 491, ozdravelo pa 10.971.
STA
13.48 V domovih za starejše že 58 smrtnih žrtev covida-19
V štirih domovih za starejše, ki so med glavnimi žarišči okužbe z novim koronavirusom v državi, se je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) doslej okužilo že 267 oskrbovancev in 70 zaposlenih. Umrlo je 58 varovancev, kar je več kot tri četrtine vseh umrlih v Sloveniji. Med zaposlenimi v domovih smrtnih žrtev ni bilo. Najhuje je v šmarskem domu, kjer se je doslej okužila že več kot polovica oskrbovancev, umrlo pa jih je 29. V vseh domovih za starejše občane v Sloveniji pa je sicer okužba potrjena pri 412 osebah, od tega je 289 oskrbovancev.
STA
Infografika: Delo
13.30 Druga godba 2020; drugačna in v jesenskem terminu
Zavod Druga godba je še eden v dolgem nizu organizatorjev kulturnih prireditev, ki so jih epidemija koronavirusa in ukrepi za preprečitev njenega širjenja prisilili v odpoved ali spremembo datumov načrtovanih dogodkov. Ker že objavljenega programa 36. mednarodnega festivala Druga godba v maju ne bodo mogli ponuditi občinstvu in festivala z enakim programom in v enaki obliki ni bilo mogoče preložiti na kasnejši termin, so se skupaj s koproducentoma odločili, da »festival« izpeljejo v štirih koncertnih večerih med 27. avgustom in 8. novembrom. V Kinu Šiška ga bo odprla
Fatoumata Diawara, ki bi morala tam na Drugi godbi nastopiti 14. maja, 11. septembra bosta v Klubu Cankarjevega doma premierna predstavitev albuma
Uršule Ramoveš in
Fantov iz Jazbecove grape ter nastop francoske zasedbe
San Salvador, 22. septembra namesto 13. maja bo v Linhartovi dvorani nastopila
Sílvia Pérez Cruz, program pa bo 8. novembra v Kinu Šiška sklenil finski čarovnik na harmoniki
Kimmo Pohjonen s projektom
Ultra Organ.
Zaradi epidemije koronavirusa bo 36. festival Druga godba potekal v poznejšem, jesenskem terminu in v štirih samostojnih koncertnih večerih. Za veliki finale bo 8. novembra v Kinu Šiška nastopil finski čarovnik na harmoniki Kimmo Pohjonen s projektom Ultra Organ. FOTO: Primož Zrnec/Delo
13.00 Avtomatično podaljšanje ne velja za vsa prometna dovoljenja
Zaradi zmede pri razlagi vladnega odloka, ki je veljavnost prometnih dovoljenj avtomatično podaljšal do 19. junija, so na ministrstvu za infrastrukturo danes pojasnili, da velja le za tista vozila, ki jim je registracija potekla od začetka veljavnosti odloka, torej od vključno 17. marca do vključno 19. aprila. Za vozila, ki jim je veljavnost prometnih dovoljenj potekla z 20. aprilom ali po tem datumu, morajo lastniki veljavnost podaljšati po normalno predvidenem postopku. Tehnične preglede je po dobrem mesecu prekinitve zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa znova mogoče opravljati od ponedeljka, ko so znova začeli delovati tudi vulkanizerji, avtoličarji, avtokleparji in druge servisne delavnice.
12.30 Organizatorji dogodkov bijejo plat zvona in pozivajo k pomoči
Organizatorji poslovnih, kulturnih, športnih in drugih dogodkov, ki zaradi ukrepov proti širjenju koronavirusa ne morejo poslovati, opozarjajo, da je ogrožen njihov obstoj in vlado pozivajo k dodatnim ukrepom. Predlagajo predvsem subvencioniranje odpovedanih dogodkov z več kot 500 udeleženci in sprostitev omejitev za manjše interne ali poslovne dogodke (do sto oseb), vključno z gostinsko ponudbo. Zavzemajo se za dodatna sredstva za trženje, za zmanjšanje zavarovalnih premij ter za pomoč pri plačevanju najemnin in stroškov poslovanja v času prepovedi delovanja.
Predlagajo tudi državno podporo tistim, ki pridobijo organizacijo mednarodnih dogodkov z več kot 500 udeleženci in vsaj 300 prenočitvami. Za vrnitev na stanje pred krizo predlagajo minimalno subvencioniranje 30.000 mednarodnih udeležencev letno, kar bi pomenilo 600.000 evrov. Kot pravijo, je v industriji srečanj zaposlenih več kot 11.000 ljudi, od organizacije dogodkov pa odvisnih še več kot 20.000 večinoma samostojnih podjetnikov in samozaposlenih v kulturi, ki so zaradi koronakrize skupaj prikrajšani za skoraj milijon evrov prihodkov na dan.
11.50 Med žrtvami pandemije je tudi letošnji Oktoberfest
Predsednik vlade dežele Bavarske
Markus Söder in münchenski nadžupan
Dieter Reiter sta danes objavila, da zaradi pandemije covida-19 v Münchnu letos ne bo
svetovno znanega Oktoberfesta, poroča
Die Welt. Tveganje za zdravje obiskovalcev in sodelujočih bi bilo preveliko, saj v gneči, ki je za to prireditev značilna, ne bi bilo mogoče ohranjati varne razdalje med ljudmi, pa tudi nošenja obraznih mask na takšni prireditvi, ki temelji na pitju ogromnih količin piva, ne bi bilo mogoče zahtevati, je odločitev obrazložil Söder. Tradicionalna prireditev, ki bi morala potekati med 19. septembrom in 4. oktobrom, bo tretjič v svoji zgodovini odpovedana zaradi epidemije: Leta 1854 in 1873 je odpadla zaradi kolere, prireditve pa ni bilo tudi med obema svetovnima vojnama.
Lanski Oktoberfest je Münchnu in Bavarski prinesel okrog 1,23 milijarde evrov prihodkov, tudi letos pa so organizatorji pričakovali okrog šest milijonov obiskovalcev iz vsega sveta.
Znameniti Oktoberfest v bavarski prestolnici Münchnu bodo letos še tretjič v njegovi zgodovini odpovedali zaradi epidemije. FORO: Christof Stache/AFP
11.15 Devet novih okužb s koronavirusom, brez novih smrtnih žrtev
V ponedeljek je bilo ob 1174 testiranjih
potrjenih devet novih okužb s koronavirusom, novih smrtnih žrtev pa ni bilo, tako da skupno število umrlih ostaja 77, kažejo vladni podatki. Epidemija se očitno še naprej umirja, saj se je število hospitaliziranih bolnikov glede na nedeljo zmanjšalo za enega na 87, v intenzivni negi jih je bilo 25 ali eden manj, iz bolnišnice pa so v domačo oskrbo odpustili štiri osebe. Skupno število potrjenih okužb z novim koronavirusom se je do konca ponedeljka povzpelo na 1344, opravljenih je bilo 42.976 testiranj.
10.40 Odprta elektronska vloga za izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka študentom
Na portalu eUprava je dosegljiva elektronska vloga za izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka v višini 150 evrov za študente, vključene v študijske programe in s stalnim prebivališčem v Sloveniji, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Roka za oddajo vloge ni. Študenti, ki izpolnjujejo pogoje, morajo izpolniti elektronski obrazec, saj ministrstvo ne razpolaga z vsemi potrebnimi podatki za izplačilo, za oddajo vloge pa ni treba imeti e-identitete.
10.30 Tovornjakarji si zaslužijo najmanj 500 evrov mesečnega kriznega dodatka
V Sindikatu delavcev prometa in zvez opozarjajo, da si pri izplačilu
mesečnega kriznega dodatka, ki ga predvideva zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo (ZIUZEOP), vozniki tovornih vozil zaslužijo posebno obravnavo. Kot pravijo, je bil tovorni promet izvzet iz večine protivirusnih omejitev, ukrepi, ki so jih sprejele države za preprečitev širjenja okužbe, pa so voznikom povzročale še dodatne težave pri dobavi blaga. »Zato so » Delodajalce v tovornem prometu zato pozivajo, naj delavcem izplačajo dodatek v višini najmanj 500 evrov ter da poskrbijo za zdravje in varnost zaposlenih.
»Kdo nam ves čas dostavlja toaletni papir in jagode, da mi lahko
ostanemo doma?« na pomen tovornjakarjev v koronakrizi opozarjajo v sindikatu delavcev prometa in zvez ter delodajalce pozivajo, naj voznikom izplačajo najmanj 500 evrov mesečnega kriznega dodatka
FOTO: Voranc Vogel/Delo
10.00 Otrokom iz socialno ogroženih družin Novartis podaril računalnike
Novartis v Sloveniji je učencem iz socialno ogroženih družin podaril računalnike z vso potrebno programsko opremo, da bi jim bili v času pandemije covida-19 zagotovljeni enake možnosti dostopa do učnih gradiv in sodelovanje pri pouku na daljavo. Z donacijo bodo pomagali dvajsetim učencem iz po petih družin v Lendavi, Ljubljani, Domžalah in na Prevaljah, so sporočili iz farmacevtske družbe. Kot pravijo, so po nasvetu županov stopili v stik z ravnatelji izbranih osnovnih šol, ki so zagotovili, da so računalniki prišli v prave roke. V Lendavi so jih tako prejeli učenci Dvojezične osnovne šole I Lendava, v Ljubljani učenci Osnovne šole Hinka Smrekarja, v Domžalah učenci Osnovne šole Venclja Perka in na Prevaljah učenci Osnovne šole Franja Goloba Prevalje.
09.40 Pesnice in pesniki z refleksijami ob koronavirusu
Britanske pesnice in pesniki v sklopu mednarodnega projekta, ki ga vodi britanska pesnica in dramatičarka
Carol Ann Duffy, pišejo pesmi na temo pandemije koronavirusa. Kot poroča spletni
The Guardian, so izbruh v verzih drugim dokumentirali pesnici
Imtiaz Dharker in
Jackie Kay ter pesnika
Ian in
Andrew McMillan. Pobudnica projekta
Write Where We Are Now (Pišite, kje smo zdaj) si želi, da bi ta v »teh težkih časih omogočil priložnost za razmislek in navdih ter ustvaril živ zapis aktualnega dogajanja skozi oči in ušesa pesnikov v njihovih vrtovih ali v njihovih podstrešnih sobah«. Carol Ann Duffy v svoji pesmi
Hands razmišlja o tem, kako vsak četrtek »ploskamo v temi« in kako lahko vidi roke svoje odsotne hčerke, »ko položi glavo v svoje«.
09.10 Alkohol povečuje tveganje za zaplete pri covidu-19
V nasprotju z ne tako redkim prepričanjem, da se je koronavirusu mogoče zoperstaviti s pitjem alkoholnih pijač, Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da uživanje alkohola povečuje tveganje za nastanek sindroma akutne dihalne stiske, ki je eden najtežjih zapletov pri covidu-19. Med pandemijo zato v zdravstveni organizaciji svetujejo, naj posamezniki spijejo čim manj alkoholnih pijač oziroma naj se jim odrečejo.
Mit, da pitje alkohola posameznika lahko zaščiti pred boleznijo covid-19, odločno zavračajo tudi na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Na imunski odziv posameznika vplivajo že manjše količine alkohola, opozarjajo na inštitutu: »Varne količine alkohola ni in z vsako popito alkoholno pijačo se poveča tveganje za škodo na zdravju.« Na NIJZ priporočajo, naj odrasli alkohol med pandemijo pijejo v čim manjših količinah oziroma se mu odrečejo, podpirajo pa tudi pobudo koalicije slovenskih nevladnih organizacij za prepoved spletne prodaje in dostave alkoholnih pijač na dom.
08.40 Člani avstrijske vlade se bodo v pandemiji odpovedali po eni plači
Člani avstrijske vlade se bodo v pandemiji koronavirusne bolezni 19 odpovedali po eni plači in jo namenili organizaciji, ki si jo bodo izbrali, sta po poročanju avstrijske tiskovne agencija
APA v ponedeljek sporočila avstrijski kancler
Sebastian Kurz in podkancler
Werner Kogler. Po besedah kanclerja Kurza je prispevek znak solidarnosti vlade v času, ko se morajo milijoni ljudi marsičemu odreči ali so se znašli v težkem finančnem položaju. »Vsaka ministrica, vsak minister, vsaka državna sekretarka in državni sekretar bodo premišljeno donirali po eno neto plačo organizaciji, ki po njihovem pomembno prispeva k temu, da bomo uspešno prebrodili to krizo,« je ob napovedi geste vlade dejal podkancler Kogler.
08.10 Zaradi koronavirusa prva rast svetovne revščine po letu 1998
Lani je pod pragom revščine, ki je na gobalni ravni določena pri 1,90 dolarja na dan, živelo 632 milijonov ljudi, letos se bo njihovo število zaradi koronavirusa povečalo na 665 milijonov, ocenjujejo ekonomisti Svetovne banke. FOTO: Philippe Lopez/AFP
Pandemija novega koronavirusa bo po oceni Svetove banke letos prvič po letu 1998 povzročila
rast svetovne revščine. Vanjo bi lahko potisnila od 40 do 60 milijonov ljudi. Zadnji letni porast svetovne revščine se je zgodil leta 1998 zaradi izbruha azijske finančne krize. Globalna meja revščine je določena pri 1,90 dolarja na dan. Lani je z manj kot toliko denarja živelo 8,2 odstotka svetovnega prebivalstva, letos pa naj bi se delež povečal na 8,6 odstotka, kar je s 632 na 665 milijonov ljudi. Pred koronavirusom so se projekcije za letos gibale med 8,1 in 7,8 odstotka.
07.45 V ZDA štejejo mrtve in opuščajo omejitve zaradi koronavirusa
Določena podjetja v ZDA so začela znova zaganjati proizvodnjo, nekaj držav pa je že odpravilo ali napovedalo postopno odpravo ukrepov družbenega distanciranja zaradi pandemije novega koronavirusa, čeprav je število okuženih do ponedeljka zvečer naraslo na več kot 787.000, za covidom-19 pa je umrlo že 42.308 ljudi. V ponedeljek je proizvodnjo v dveh tovarnah letal pri Seattlu obnovil Boeing, na delo se je vrnilo 27.000 ljudi, kar pa je le kaplja v morje glede na 22 milijonov
izgubljenih delovnih mest zaradi koronavirusa.
Kljub temu da številke o novih primerih okužb s koronavirusom in umrlih v ZDA ostajajo visoke, so se v zvezni državi Teksas odločili odpreti državne parke, na Floridi in v Južni Karolini pa plaže.
FOTO: Go Nakamura/Reuters
Poleg tega so v Teksasu odprli državne parke, Zahodna Virginija zdravnikom spet dovoljuje tudi druge operacije, ki niso povezane s koronavirusom, v Koloradu ukaz ljudem, naj ostanejo doma, poteče prihodnji teden, v Georgii naj bi že v petek odprli frizerske salone, salone za tetoviranje, kegljišča, telovadnice, v Južni Karolini so sledili Floridi in spet odprli plaže. Predsednik ZDA
Donald Trump je v ponedeljek ponovil, da je testov na voljo več kot preveč, pritožbe o pomanjkanju pa da so politično delo radikalne levice.
07.15 Od danes spet več možnosti za zdravstveno varstvo živali
Lastniki lahko svojim živalim z današnjim dnem znova zagotavljajo sistematično spremljanje njihovega zdravstvenega stanja. Veljati je namreč začela
sprememba odredbe o začasnih ukrepih glede najmanjšega obsega zdravstvenega varstva živali ter njihovega označevanja in registracije. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je iz odredbe črtalo prepoved opravljanja vseh preventivnih aktivnosti sistematičnega spremljanja zdravstvenega stanja, programov izkoreninjenja bolezni in cepljenj živali. Še vedno pa velja zaustavitev rokov preventivnega cepljenja psov proti steklini ter spremembe, povezane z označevanjem in registracijo živali.
06.40 Prepoved javnega zbiranja v Hongkongu podaljšali za 14 dni
V
Hongkongu so se odločili podaljšati ukrepe za preprečitev širjenja novega koronavirusa za še 14 dni, čeprav v ponedeljek, prvič po začetku marca, niso potrdili nobenega novega primera okužbe. Prepoved zbiranja skupin na javnih površinah, v katerih bi bili več kot štirje ljudje, so uvedli 29. marca in jo enkrat že podaljšali, po zdajšnji odločitvi vlade
Carrie Lam pa bo v mestu pod kitajsko oblastjo veljala tudi po 23. aprilu. Še naprej ostajajo zaprti tudi telovadnice, kinematografi in drugi prostori za zabavo in razvedrilo, tujci pa morajo po prihodu v državo v 14-dnevno obvezno karanteno. Medtem na Kitajskem, ki je bila dolgo časa glavno žarišče izbruha virusa, še četrti dan zapored niso imeli nobenega smrtnega primera zaradi bolezni covid-19.
Čeprav v Hongkongu v začetku tedna niso imeli nobenega novega primera okužbe, pristojni prepoved zbiranja na javnih krajih podaljšujejo za še 14 dni. FOTO: Isaac Lawrence/AFP
Komentarji