Za razrešitev je glasovalo 45 poslancev, dve glasovnici sta bili neveljavni.
Razrešitev Igorja Zorčiča so v razpravi izrecno podprli v SDS, NSi in SMC, prišteti pa jim je tudi glasove SNS. Za uspeh potrebujejo še glasove poslancev stranke DeSUS, kjer svojega stališča niso javno predstavili. Prav tako ga nista predstavila manjšinska poslanca.
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB ter skupina nepovezanih poslancev so glasovanje obstruirale.
Glavnina očitkov se je danes nanašala na dejstvo, da Zorčič po izstopu iz SMC ni več član stranke koalicije, konkretno pa predvsem na odločitev, da kot predsednik državnega zbora ne podpre dnevnega reda seje državnega zbora, kar se je zgodilo nedavno. Zorčič je ta očitek, češ da je bil pristranski, sprejel. Pojasnil je, da je bil državni zbor v protiposlovniškem in neustavnem stanju, kjer so imeli koalicijski poslanci na delovnih telesih več glasov, kot jim pripada. Kot je dejal, si rezultata glasovanj, kakršno koli že bo, ne bo jemal k srcu.
Janja Sluga, vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev, je spomnila, da koaliciji v prvem poskusu ni uspelo zbrati potrebnih 46 glasov za razrešitev Zorčiča in poslance pozvala, naj tudi tokrat prevlada razum. Spomnila je na Zorčičevo pojasnilo, da je iz SMC izstopil zato, »ker vlada ignorira zakone, ki jih sprejemamo v tej hiši«. Takrat je dodal, da tega ne more mirno gledati in prenašati, četudi bo moral zato zapustiti funkcijo predsednika državnega zbora.
Krivec: Z Zorčičevo razrešitvijo bo treba tretjič poskusiti
Vodja poslancev SDS Danijel Krivec je po že drugem neuspešnem poskusu razrešitve predsednika DZ Igorja Zorčiča povedal, da bo treba poskusiti tretjič. Očitno beseda, ki jo nekdo da, ne zadostuje, je ugotavljal ob tem, da jim je ponovno zmanjkal en glas. Po njegovem mnenju zaradi tega trenutno nismo bliže predčasnim volitvam in tudi DZ ni blokiran. Razrešitev Zorčiča je danes na tajnem glasovanju ob obstrukciji večjega dela opozicije podprlo 45 poslancev, dve glasovnici sta bili neveljavni. »Če želimo normalno delati v DZ, moramo imeti predsednika DZ, ki bo predsednik vseh, ne pa samo ene skupine,« je tretji poskus razrešitev napovedal Krivec. Po njegovih besedah še vedno obstaja tudi scenarij, da bi se v DZ z mesta gospodarskega ministra vrnil prvak SMC Zdravko Počivalšek in tako zagotovil 46 glas.
Če bo manjšinska koalicija, ki ima uradno 38 glasov, zbrala potrebnih 46 glasov, bo po besedah Sluge jasno, kdo je član koalicije in kdo opozicije. »Če bo predlog dobil 46 glasov, imamo novo koalicijo in treba bo na novo urediti razmerja,« je dejala Sluga in podobno je kasneje poudaril tudi vodja poslanske skupine LMŠ
Brane Golubović.
Vodja poslanske skupine SD
Matjaž Han je šel dlje in povedal, da obstaja koalicija strank SDS, NSi, SMC, DeSUS in SNS. »Danes bi bilo dobro, da poslanci ne govorimo veliko. Naj imajo besedo ljudje, ki se bodo zbrali zunaj teh prostoro. Prav je, da jih slišimo in da jih poslušamo,« je zaključil Han.
Vodja poslanske skupine Levice
Matej Tašner Vatovec je spomnil, da vlade ne podpira okoli 70 odstotkov ljudi in dejal, da bodo njihove oči danes uprte v državni zbor. Kdor bo razrešitev podprl, bo moral prej ali slej odgovarjati ljudem, ki imajo v tej državi oblast.
Zorčič: Najboljša možnost bi bile predčasne volitve
Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je v prvem odzivu po prestanem glasovanju o razrešitvi povedal, da bi bile predčasne volitve najboljša možnost. Dodal je, da bi bilo dobro, da se volitve zgodijo, saj Slovenijo v Bruslju in po Evropi gledajo kot zelo čudno državo. Sam pa težko špekulira, ali so predčasne volitve po tem glasovanju kaj bližje. O glasovanju o njegovi razrešitvi je dejal, da »bi se koalicija morala obnašati malo bolj državotvorno. Vsi ti poskusi namreč govorijo proti temu, za kar naj bi se koalicija zavzemala, to je za stabilnost pred predsedovanjem Svetu EU«. Ob tem je pozdravil glasovanje dveh poslancev, ki sta oddala neveljavni glasovnici, in se po njegovih besedah vzdržala pritiskov, ki so jih deležni koalicijski poslanci. Dodal je, da je DZ dokazal, da je suverena institucija.
Aleksander Reberšek je predstavil stališče poslanske skupine NSi. Spomnil je, kakšna je bila sestava koalicije, ko je vodenje državnega zbora prevzel Igor Zorčič. Ker je slednji iz stranke koalicije izstopil, je prav, da zapusti mesto predsednika državnega zbora. Zorčiču se je zahvalil za opravljeno in korektno delo v preteklosti.
Gregor Perič iz SMC je dejal, da danes ne gre za oceno dela predsednika državnega zbora, ampak za merjenje moči. Večina v državnem zboru, katera koli ta že je, bo danes odločala o razreševanju predsednika in morebitnem imenovanju novega predsednika državnega zbora in to je standard, tako Perič, uveljavljen pred časom in to ne le v Sloveniji.
Komentarji