Neomejen dostop | že od 14,99€
Po hudem četrtkovem požaru v Dijaškem domu Ivana Cankarja na Ljubljanski cesti se bodo dijaki lahko danes vrnili v dom. Kot je v petek v izjavi dejal ravnatelj doma Šemso Mujanović, ostaja uganka, koliko dijakov se bo danes vrnilo. »Nekateri si želijo, nekatere je strah, zato smo organizirali pomoč.« V prvih dneh, ko bodo dijaki prišli nazaj, bomo imeli dodatnega človeka v stavbi B, torej poleg varnostnika še vzgojitelja, tudi v nočnem času, je v petek povedal ravnatelj.
Kot je razvidno iz facebook objave dijaškega doma, bo prihod v dom mogoče od 16. ure dalje. V domu bodo ob sprejemu prisotni vsi vzgojitelji in svetovalna služba. Hkrati bo za dijake organizirana psihosocialna pomoč, v dogovoru s civilno zaščito MOL in Rdečim križem, na katero se lahko dijaki obrnejo v primeru stiske ob vrnitvi v dom ali potrebe po razbremenilnem pogovoru. Dijake, ki so bili živeli v sobah, kjer so bili oddelki zaradi požara najbolj poškodovani, bodo premestili v druge nadomestne sobe, in sicer v prvo nadstropje stopnišča B1 in v C stavbo, so navedli.
Do požara je prišlo na ekološkem otoku v košu za baterije na hodniku v prvem nadstropju. Ogenj je sicer zajel zgolj prvo in drugo nadstropje drugega stopnišča, vendar so v dimu ostali ujeti tudi tisti, ki so se zbudili šele, ko so slišali prestrašene krike sovrstnikov, saj požarnega alarma dijaški dom nima. Prav tako požarnih stopnic, ki bi zagotavljale možnost evakuacije vsem, ni, so zapisali dijaki doma.
Po požaru so 11 dijakov odpeljali v ljubljanski UKC, eden je zaradi opeklin v kritičnem stanju. Požar pa je sprožil številna ugibanja o tem, ali je v izobraževalnih ustanovah in stavbah, kjer bivajo dijaki in študentje, poskrbljeno dovolj za njihovo varnost. Dijaški dom Ivana Cankarja je namreč en od 18 dijaških domov v Sloveniji, v katerem ni požarnih alarmov. Tudi zato se vrstijo številni pozivi k ureditvi zakonodaje. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je po požaru v Dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani napovedal, da bo predlagal spremembo zakonodaje glede požarne varnosti.
Študentska organizacija Univerze (ŠOU) v Ljubljani je po četrtkovem požaru v Dijaškem domu Ivana Cankarja v petek pozivala k celovitemu pregledu požarne varnosti v vseh ljubljanskih študentskih domovih. Med drugim predlagajo revizijo obstoječih požarnih načrtov, preverjanje obstoja in delovanja sistemov za odkrivanje požara in izvedbo rednih požarnih vaj.
Dijaki doma Ivana Cankarja: Za požar ni bila odgovorna »pijana in zadrogirana mladina«
Dijaki dijaškega doma Ivana Cankarja so na facebook strani objavili izjavo, v kateri so ogorčeni naj komentarji nekaterih, da naj bi bila za požar kriva, kot so zapisali, »pijana in zadrogirana mladina. Prav tako do požara ni prišlo, ker bi katerikoli od dijakov kadil v notranjosti stavbe. Prepričani smo, da so naši dijaki dokazali svojo požrtvovalnost in pogum s poskusom omejitve požara ter pomoči poškodovanim sovrstnikom, četudi je njihov trud s strani medijev in odgovornih ignoriran«.
Tudi avtorja zapisa, da je bil za požar odgovoren Palestinec, strogo obsojajo in nagovarjajo k premisleku. Nesreča ni tvoja priložnost za širjenje političnih idej, sploh pa ne takih, ki so sovražne do drugih etničnih skupin in ali nam-drugačnim, so zapisali.
Poudarili so, da jih je prizadel hladen odziv uradnih oseb prizadel: »Dijaki ne bi smeli čutiti krivde zaradi dogodka ali pa se počutiti kot še ena domača naloga za staro gospodo, ki bi bila raje kjerkoli drugje kot tukaj z nami in nam v pomoč. Tudi to, da se ob podajanju izjave takoj spuščamo v samoobrambo z branjem zakonodaje, se nam zdi neprimerno in brezčutno. Samo zato, ker zakonodaja alarmov in ostalih pripomočkov za požarno varnost ne zavezuje, še ne pomeni, da jih je prepovedano imeti. To, da so gasilni aparati skriti za zavesami, ki so tam iz zgolj dekorativnega razloga, je skregano z zdravim razumom. Vse, kar dijaki prejmemo v znanje o požarni varnosti v DIC-u, je kratek sprehod ven v prvem letniku. Dijaki, ki trenutno bivajo tu, se požarne vaje ne spomnijo.«
Želijo, da se situacija vzame skrajno resno, da se jo ureja z zakonom, da si ne smemo dovoliti, da bi se zgodilo kaj podobnega. »Zato naprošamo vse, ki imate v svojih rokah dovolj moči, da nam pomagate, saj se na nas pogosto gleda kot na otroke in ostajamo neslišani.
Zahvaljujemo se varnostniku Silvu, ki je pomagal pri evakuaciji. Zahvaljujemo se gasilcem, reševalcem, policistom in civilni zaščiti za vestno opravljanje svojega dela. Zahvaljujemo se zaposlenim dijaškega doma Ivana Cankarja, ki so pomagali na jutro nesreče in bodo pomagali s prenovo. Predvsem pa se zahvaljujemo našim sovrstnikom, dijakom stavbe A, ki so sredi noči odstopili svoje jogije, blazine, odeje in oblačila ter poskrbeli za vodo, čaj in prigrizke. Hvala.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji