Ljubljana – Na Gospodarski zbornici Slovenije opozarjajo na neustrezno dostopnost zdravstvenih storitev, že zaradi nemogoče dolgih čakalnih vrst, neracionalne zdravstvene mreže in drugih problemov, kar so poudarili tudi na zadnji seji upravnega odbora prejšnji teden, ko so o teh temah razpravljali z ministrom za zdravje.
Tako je predsednik GZS Boštjan Gorjup dejal, da gospodarska zbornica že leta opozarja, tudi v svojih dokumentih in uradnih stališčih, kako pomembna sta kakovostno, dobro in racionalno organizirano zdravstvo in zdravstveno zavarovanje. Jasno je, da je gospodarstvo, seveda z zaposlenimi, ključni financer zavarovanja, kakor so na zbornici zapisali v sporočilu za javnost.
Gospodarska zbornica že leta opozarja kako pomembna sta kakovostno, dobro in racionalno organizirano zdravstvo in zdravstveno zavarovanje, je poudaril Boštjan Gorjup, predsednik GZS. Foto Leon Vidic
Gorjup je posebej omenil čakalne vrste, ki onemogočajo ustrezno dostopnost zdravstvenih storitev, opozoril pa tudi na izredno povečanje števila izgubljenih delovnih dni zaradi bolniške odsotnosti, ki negativno vpliva na vse gospodarske subjekte, na gospodarstvo v celoti. Dotaknil se je še počasnega in predragega uvajanja novih tehnologij, digitalnih sistemov v zdravstvo. Opozoril je na prepočasno sanacijo finančnih težav zdravstva, neracionalne zdravstvene mreže. Ob tem je povedal, da se bo letos v javni zdravstveni blagajni nabralo 3 milijarde evrov prihodkov, to je za tretjino več kot pred šestimi leti, v prihodnjih dveh letih naj bi se prihodki povečali še za najmanj 420 milijonov, tako da bi bilo leta 2021 v zdravstveni blagajni že 3,5 milijarde evrov.
Letos se bo v zdravstveni blagajni nabralo 3 milijarde evrov prihodkov, že leta 2021 naj bi jih bilo 3,5 milijarde.
In kaj je povedal minister za zdravje Aleš Šabeder? Govoril je o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi bil predložen vladi do konca leta. Seveda ni mogel mimo vroče teme, odprave dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki naj bi ga nadomestili z obveznim pavšalnim prispevkom, pri čemer naj bi bila odprava dvofazna.
Nujno je racionaliziranje organiziranosti javne zdravstvene mreže, na ministrstvu so se že lotili priprave integriranega načrta kadrov v zdravstvu za prihodnjih pet let, je napovedal Aleš Šabeder, minister za zdravstvo. Foto Roman Šipić
Tudi minister Šabeder je opozoril na veliko rast stroškov za nadomestila za začasno zadržanost z dela, ki bremenijo blagajno ZZZS, hkrati pa se povečuje število ljudi na dolgotrajnem bolniškem dopustu. Na ministrstvu se kajpada ukvarjajo s problematiko čakalnih vrst, minister je poudaril še nujno racionaliziranje organiziranosti javne zdravstvene mreže, na ministrstvu so se že lotili priprave integriranega načrta kadrov v zdravstvu za prihodnjih pet let.
Generalna direktorica gospodarske zbornice Sonja Šmuc je na srečanju med drugim predstavila spremembe zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter zakona o urejanju trga dela. Pri tem je navedla zlasti dvig odmernega odstotka, spremembe pri dvojnem statusu upokojencev, začasno in občasno delo upokojencev in tudi zaostritev pogojev za prejemanje nadomestila za brezposelnost.
Komentarji