»Želimo, da se v slovenski ustavi jasno zapiše, da je država dolžna financirati le javno šolstvo. To pa ne pomeni, da smo proti zasebnim šolam. Vendar, če se starši odločijo svojega otroka vpisati v zasebno šolo, potem morajo to financirati iz svojega žepa,« pravi
Alenka Bratušek, predsednica SAB. »Posvetovalni referendum ni zavezujoč, običajno pa politične stranke spoštujejo odločitev volivcev,« pojasnjuje Ciril Ribičič, nekdanji ustavni sodnik.
Zbiranje podpisov za posvetovalni referendum so v Stranki Alenke Bratušek (SAB) začeli v soboto v Ljubljani, in kot so napovedali, bodo nadaljevali tudi po drugih krajih. V stranki poudarjajo, da je od odločitve ustavnega sodišča, da je zakonsko določeno 85-odstotno državno financiranje zasebnih osnovnih šol protiustavno, minilo že več kot pet let. »Od takrat poteka vroča politična razprava o višini državnega financiranja zasebnih osnovnih šol, ki izvajajo javno veljavne programe. Stališče stranke je, da je v ustavi že zdaj dovolj jasno zapisano, da je država dolžna financirati zgolj javne osnovne šole. Druge stranke se s tem ne strinjajo,« so zapisali v SAB. Predsednica stranke Alenka Bratušek je ob zbiranju podpisov v Ljubljani opozorila, da imajo otroci, ki obiskujejo zasebno šolo (takšnih je po njenih besedah le peščica, ker je tudi mest v zasebnih šolah malo), mesto tudi v javni šoli.
V ustavi naj bo jasno zapisano, da je država dolžna financirati le javno šolstvo.
Predlog SAB podpira Levica, v SDS in NSi mu nasprotujejo.
V šestih zasebnih osnovnih šolah je manj kot odstotek vseh učencev.
»To pomeni, da bi otrok, ki obiskuje zasebno šolo, tako rekoč imel pravico obiskovati dve osnovni šoli, kar je za nas nedopustno,« je ocenila Bratuškova. Pri tem je dodala, da država že zdaj namenja okoli pet milijonov evrov za zasebne osnovne šole. Ker je javno šolstvo temelj socialne države, se jim v stranki zdi pomembno, da ljudje povedo, kakšno državo si želijo. Pri tem dodajmo, da Levica načeloma podpira SAB, v opozicijskih SDS in NSi pa so do predloga kritični.
V šestih zasebnih šolah manj kot odstotek učencev
Cirila Ribičiča, nekdanjega ustavnega sodnika, smo vprašali, kaj meni o ponovnem poskusu spreminjanja ustave. »Gre za referendum, ki ni zavezujoč. Če gre za zakonodajni referendum, potem se odloča, ali bo zakon veljal ali ne. Pri posvetovalnem referendumu pa gre za posvetovanje z ljudmi. Običajno politične stranke načeloma spoštujejo odločitev volivcev, niso pa tega dolžne storiti. O tem primeru pa nimam dovolj informacij, da bi ga lahko komentiral,« je odgovoril Ribičič.
Po podatkih ministrstva za šolstvo je v Sloveniji 455 javnih osnovnih šol in šest zasebnih osnovnih šol. Gre za Waldorfsko šolo v Ljubljani in Mariboru, Zavod sv. Stanislava v Ljubljani, Inštitut Montessori v Ljubljani, mariborski Zavod Antona Martina Slomška in Inštitut Lila v Podnartu. Medtem ko je v vseh javnih osnovnih šolah skupaj 187.525 učencev in učenk, zasebne osnovne šole obiskuje manj kot odstotek (0,9 odstotka) vseh oziroma 1679 učencev.
Komentarji